O czasopiśmie...

 

     Biologia pszczół|
Gospodarka pasieczna|
          Hodowla i genetyka|
  Pożytki i zapylanie|
           Produkty pszczele|
   Choroby i zatrucia|
         Szkodniki|
                  Apiterapia|

     Inne zapylacze|

 

Nasz miesięcznik – to najstarszy w Polsce magazyn popularyzujący pszczelarstwo – wydawany nieprzerwanie od 1950 roku!

Za cel stawiamy sobie przekazywanie czytelnikom rzetelnej wiedzy na temat wszystkich zagadnień związanych z pszczelarstwem. Jest to możliwe dzięki współpracy z pracownikami jednostek naukowych oraz doświadczonymi  pszczelarzami–praktykami.

Na łamach magazynu:

  • poruszamy ważne dla branży pszczelarskiej problemy;
  • prezentujemy różnorodne opinie i poglądy; 
  • przekazujemy pomocne rady i wskazówki.

 

Kontakt:

Adres redakcji:
ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa,
tel. (22) 50 54 542, (22) 50 54 552, fax. (22) 50 54 542
e-mail: redakcja@miesiecznik-pszczelarstwo.pl lub red.pszczelarstwo@wp.pl

 

Warunki zakupu i prenumeraty PSZCZELARSTWA zamieszczone są w zakładce „Jak kupić?”.

W redakcji dostępne są niektóre numery archiwalne (z roku 2018 i 2019) oraz wszystkie numery z roku 2020 – informacje na ten temat w zakładce „Jak kupić?” lub w redakcji.

 

Składki członkowskie

Członkowie PTN proszeni są o wpłacanie rocznych składek członkowskich w wysokości 20 złotych na konto: 95 2030 0045 1110 0000 0241 1270 w Banku BGŻ.
W sprawie dodatkowych informacji na temat składek można kontaktować się ze skarbnikiem dr. Dariuszem Gerulą.

 

Do Klubu Propagatorów Lip Późnokwitnących

Minął jeszcze jeden rok. W 2010 roku wysłałem do pszczelarzy 128 przesyłek z materiałem zarodowym lip japońskich i wonnych, a w 2011 roku – ponad 160. W bieżącym roku będę miał niewiele sadzonek, ale za to dość dużą, jak sądzę, ilość stratyfikowanych nasion lip. Nasiona wymagają więcej umiejętności i troski. Odbiorcy, którzy nie mają dostatecznego doświadczenia, mogą sobie z nimi nie poradzić. Ja zaś bogatszy o zebrane od niektórych odbiorców informacje zdołałem się zorientować, że niewprawni odbiorcy często mimo woli tracą przesłany materiał. Przytłoczony przyrastającą liczbą zamówień i z przyrastającym co roku garbem wieku z wszelkimi tego konsekwencjami przez sam fakt przesyłania mi w listach pieniędzy, dotknięty stresem(...)

Marian Modelski

Do Klubu Propagatorów Lip Późnokwitnących

Minął jeszcze jeden rok. W 2010 roku wysłałem do pszczelarzy 128 przesyłek z materiałem zarodowym lip japońskich i wonnych, a w 2011 roku – ponad 160. W bieżącym roku będę miał niewiele sadzonek, ale za to dość dużą, jak sądzę, ilość stratyfikowanych nasion lip. Nasiona wymagają więcej umiejętności i troski. Odbiorcy, którzy nie mają dostatecznego doświadczenia, mogą sobie z nimi nie poradzić. Ja zaś bogatszy o zebrane od niektórych odbiorców informacje zdołałem się zorientować, że niewprawni odbiorcy często mimo woli tracą przesłany materiał. Przytłoczony przyrastającą liczbą zamówień i z przyrastającym co roku garbem wieku z wszelkimi tego konsekwencjami przez sam fakt przesyłania mi w listach pieniędzy, dotknięty stresem zadaję sobie pytanie, czy zdołam się z wynikających stąd zobowiązań wywiązać. Postanowiłem więc zmienić zasady wysyłania materiału zarodowego.

Proszę Kolegów, aby zamówienia przysyłali mi tylko ci, którzy mają już pewne umiejętności opieki nad przesyłanym materiałem lub mają kogoś, kto mógłby ich zastąpić. Proszę Kolegów, aby wcześniej nie przesyłać pieniędzy, dopóki nie otrzymacie przesyłki ode mnie. Nie jestem w stanie zwracać otrzymanych pieniędzy za niezrealizowane przeze mnie zamówienia. Gdyby do tego doszło, gnębiłoby mnie to dotkliwie.

W zamówieniach są wskazane wszelkie inne, wymagane dotychczas informacje. Pszczelarze powinni napisać do mnie list zawierający następujące dane: nazwisko, adres, telefon, wiek, liczbę pni, wykształcenie oraz informacja, czy umie szczepić i czy sadził drzewka miododajne, a także ile i jaki materiał sobie życzy.

Dzięki pomocy wnuka mam (chociaż jestem niewprawny w komputerowych operacjach) założony blog, na którym mogę zamieszczać różne informacje dotyczące akcji rozpowszechniania lip późnokwitnących, fragmenty dotąd publikowanych artykułów lub artykułów do przygotowywanych publikacji. Mogą tam się znaleźć również zapytania i wypowiedzi innych osób zainteresowanych problematyką rozpowszechniania cennych dla pszczelarstwa lip. Zamiast listownie będziemy mogli szybciej porozumiewać się, korzystając z komputera. Poza ogromnymi zaletami tego sposobu wymiany informacji pojawia się także jego smutny mankament. Starsze pokolenie pszczelarzy niedysponujące sprzętem i umiejętnościami związanymi z obsługą komputera, niestety, będzie mieć duże trudności w korzystaniu z tych udogodnień, ale mogą im przyjść z pomocą młodsze osoby jak to czyni mój wnuk. Podaję zatem adres blogu: lipypoznokwitnace.blogspot.com.

Życzę powodzenia w lipowym rozmnogu i rozkwicie, a jego Twórcom wszelkiej pomyślności. Do siego roku 2012.

Copyright © 2020, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. All Rights Reserved.