O czasopiśmie...

 

     Biologia pszczół|
Gospodarka pasieczna|
          Hodowla i genetyka|
  Pożytki i zapylanie|
           Produkty pszczele|
   Choroby i zatrucia|
         Szkodniki|
                  Apiterapia|

     Inne zapylacze|

 

Nasz miesięcznik – to najstarszy w Polsce magazyn popularyzujący pszczelarstwo – wydawany nieprzerwanie od 1950 roku!

Za cel stawiamy sobie przekazywanie czytelnikom rzetelnej wiedzy na temat wszystkich zagadnień związanych z pszczelarstwem. Jest to możliwe dzięki współpracy z pracownikami jednostek naukowych oraz doświadczonymi  pszczelarzami–praktykami.

Na łamach magazynu:

  • poruszamy ważne dla branży pszczelarskiej problemy;
  • prezentujemy różnorodne opinie i poglądy; 
  • przekazujemy pomocne rady i wskazówki.

 

Kontakt:

Adres redakcji:
ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa,
tel. (22) 50 54 542, (22) 50 54 552, fax. (22) 50 54 542
e-mail: redakcja@miesiecznik-pszczelarstwo.pl lub red.pszczelarstwo@wp.pl

 

Warunki zakupu i prenumeraty PSZCZELARSTWA zamieszczone są w zakładce „Jak kupić?”.

W redakcji dostępne są niektóre numery archiwalne (z roku 2018 i 2019) oraz wszystkie numery z roku 2020 – informacje na ten temat w zakładce „Jak kupić?” lub w redakcji.

 

Składki członkowskie

Członkowie PTN proszeni są o wpłacanie rocznych składek członkowskich w wysokości 20 złotych na konto: 95 2030 0045 1110 0000 0241 1270 w Banku BGŻ.
W sprawie dodatkowych informacji na temat składek można kontaktować się ze skarbnikiem dr. Dariuszem Gerulą.

 

Marek Pogorzelec

Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis L.)

Hyzop należy do najcenniejszych roślin miododajnych. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, jest półkrzewem należącym do rodziny jasnotowatych. Roślina zakwita w pierwszej połowie lipca, kwitnie do końca sierpnia, osiągając wydajność miodową 400 kg/ha. Dodatek wziątku z hyzopu poprawia walory smakowe miodu.

Roślina dorasta do wysokości 30-50 cm. Pędy ma dołem silnie rozgałęzione, wzniesione; liście drobne, lancetowate; kwiaty w nibyokółkach na szczytach pędów. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, na glebach suchych, zasobnych w wapń. Ziele hyzopu pachnie intensywnie, działa na pszczoły uspokajająco. Produkty z hyzopu mają zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, do produkcji likierów, ziele ma zastosowanie w lecznictwie i w kuchni. Hyzop łatwo daje się rozmnażać wegetatywnie przez podział, ale efektywniejszą metodą jest wysiew nasion, które łatwo i szybko kiełkują. Nasiona wysiewa się wiosną na rozsadniku lub pod osłonami w multiplantach, a w lipcu lub sierpniu młode rośliny sadzi się w miejscu docelowym. Na wiosnę, gdy na pędach zaczynają pojawiać się zielone listki, można hyzop przyciąć na wysokość 10 cm, co poprawia kondycję roślin.

Typową barwą kwiatów hyzopu jest kolor niebieski, choć w szkółkach roślin ozdobnych można kupić rośliny kwitnące na różowo lub biało. Rodzaj hyzop obejmuje 7 gatunków pochodzących z Euroazji, ale pozostałe gatunki nie są praktycznie znane w Polsce. Udało mi się zdobyć nasiona Hyssopus seravschanicus (Dubj.) Pazij, jednak roślina okazała się znacznie trudniejsza w uprawie i mniej atrakcyjna dla pszczół od hyzopu lekarskiego. Pewną ciekawostkę stanowi natomiast takson pozyskany z natury jako Hyssopus angustifolius M. Bieb. Nazwa ta jest uważana za synonim dobrze nam znanego hyzopu lekarskiego, jednak rośliny uzyskane z zakupionych nasion różnią się nieco, mają węższe liście, kwitną mniej obficie, w mniejszym stopniu uwidaczniają cechy półkrzewu.

 

 

Copyright © 2020, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. All Rights Reserved.