O miesięczniku

Miesięcznik "PSZCZELARSTWO", nieprzerwanie ukazujący się od 1950 r., jest czasopismem dla każdego pszczelarza - właściciela pasieki dużej i małej.

Co miesiąc:

  • radzimy, jakie prace należy wykonać w pasiece;
  • informujemy o aktualnościach w zakresie gospodarki pasiecznej, sprzętu pasiecznego, chorób pszczół i ich leczenia, pożytków pszczelich;
  • udzielamy porad pszczelarzom;
  • przekazujemy informacje ze świata z pszczelarskiej prasy zagranicznej.

W artykułach, pisanych przez doświadczonych pszczelarzy-praktyków i pracowników jednostek naukowych z całej Polski, każdy Czytelnik znajdzie wiadomości pomocne przy prowadzeniu racjonalnej gospodarki pasiecznej.

 

Składki członkowskie

Członkowie PTN proszeni są o wpłacanie rocznych składek członkowskich w wysokości 20 złotych na konto: 95 2030 0045 1110 0000 0241 1270 w Banku BGŻ.
W sprawie dodatkowych informacji na temat składek można kontaktować się ze skarbnikiem dr Dariuszem Gerulą.

 

Kontakt:

Adres redakcji:
ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa,
tel. (22) 50 54 542, (22) 50 54 552, fax. (22) 50 54 542
e-mail: redakcja@miesiecznik-pszczelarstwo.pl lub red.pszczelarstwo@wp.pl

Krzewy nie tylko na żywopłot

Rodzina przewiertniowatych, podobnie jak omawiana w poprzednim numerze rodzina bobowatych, ma wśród rodzimych gatunków krzewów nielicznych przedstawicieli. Dlatego w parkach i ogrodach sadzi się dla ozdoby gatunki pochodzące z Ameryki Północnej lub Azji. Obok walorów ozdobnych mają one zdolność dostosowania się do trudnych warunków miejskich, nie przeszkadza im słaba ziemia, niedobór wody i zanieczyszczone powietrze. Walory te są jednak zagrożeniem  dla środowiska naturalnego.

Z omawianych w artykule gatunków najbardziej znana jest śnieguliczka biała, często uwalniająca się do środowiska i tam tworząca gęste zarośla. Śnieguliczka może też rosnąć w bardzo zróżnicowanych warunkach siedliskowych. Wydajność miodowa zwartego łanu tej rośliny sięga 190 kg/ha. Pędy śnieguliczki białej łatwo się ukorzeniają. Roślina dobrze znosi przycinanie, a w ogrodzie doskonale sprawdza się w roli żywopłotu.

Do tworzenia żywopłotu często używa się również suchodrzewów, choć najatrakcyjniejszy z nich – suchodrzew Maacka robi największe wrażenie, rosnąc na trawniku pojedynczo lub w małych grupach. Wydajność miodowa tego krzewu wynosi 80 kg/ha. Z jego kwiatów pszczoły bardzo chętnie zbierają pyłek.

Najmniej znanym wśród omawianych krzewów jest kolkwicja chińska, którą obecnie zalicza się do rodziny zimoziołowatych. Krzew ten kwitnie bardzo intensywnie i stanowi cenną ozdobę ogrodu. Kolkwicję chińską można też sadzić w niezbyt gęstym wielogatunkowym żywopłocie.

 

Copyright © 2020, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. All Rights Reserved.