Marek Pogorzelec

Pożytki wczesnoletnie

Najważniejszymi roślinami miododajnymi przełomu maja i czerwca są robinia akacjowa i malina właściwa. Malina występująca w lasach może stanowić źródło znakomitej jakości miodu, ale stosunkowo niewielu pszczelarzy ma możliwość pozyskania go. Maliny rosnące na plantacjach nektarują obficiej, ale uprawa tej rośliny zwykle nie obywa się bez szkodzącej żywym organizmom chemii. Robinii, jak na razie, nikt nie opryskuje, a pszczelarze gospodarujący na terenach masowego jej występowania wiedzą, że tej rośliny niczym nie da się zastąpić, zarówno jeśli chodzi o wydajność, jak i walory miodu. Niestety pogoda potrafi przeszkodzić w pozyskaniu tego cennego produktu. Istnieje wiele gatunków roślin, które mogą złagodzić skutki przemarznięcia pąków akacji lub złej pogody w trakcie pojawienia się tego intensywnego pożytku.

Na początku omówię krzewy. Większość omówionych w ubiegłym miesiącu irg kwitnie właśnie w tym okresie. Z wydającej niezbyt smaczne, ale za to zdrowe owoce aronii pszczoły bardzo chętnie zbierają pyłek. Chętnie też odwiedzają kwiaty pęcherznicy kalinolistnej. Oba te krzewy nie boją się naszych zim. Zwykle nie przemarzają też moszenki, a ich okres kwitnienia jest długi.

Najcenniejszym z prezentowanych tu krzewów jest amorfa krzewiasta. Niestety, ten pochodzący z Ameryki Północnej krzew jest wrażliwy na późne przymrozki.

 

 
 ---
 
© Miesięcznik PSZCZELARSTWO, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, 2004-2016
Agroturystyka