Marek Pogorzelec

Krzewy i drzewa ozdobne pożytku wczesnoletniego

W parkach i ogrodach sadzimy wiele gatunków roślin, których kwiaty są atrakcyjne dla pszczół. Niektóre z nich przedostały się do środowiska naturalnego i stanowią dla niego poważne zagrożenie poprzez konkurencję z rodzimymi roślinami. Przykładem jest czeremcha kanadyjska, która ma bardzo małe wymagania w stosunku do stanowiska, urośnie na najgorszym piachu i rozmnaża się wyjątkowo łatwo.

Wśród gatunków przedstawionych na tej stronie szczególnej uwagi warta jest kolkwicja chińska. Zakwita wcześniej od robinii i wciąż kwitnie, kiedy pod robinią jest biało od przekwitniętych kwiatów. Kwitnie wyjątkowo obficie, a ogromna ilość subtelnie pachnących kwiatów przyciąga pszczoły nawet wtedy, kiedy robinia przyciąga je z większości roślin.

Tuż po przekwitnięciu robinii gwarno robi się na drzewach glediczji, której drobne kwiaty nektarują obficie. Niestety, obfitego kwitnienia możemy się spodziewać na drzewach przynajmniej piętnastoletnich. Kwiaty glediczji przemarzają znacznie rzadziej niż robinii. Kolejną cenną dla pszczół rośliną jest styrakowiec japoński. Krzew ten można formować jako niskie drzewo, kwitnie bardzo obficie już po kilku latach od wysiewu.

 

 

 
 ---
 
© Miesięcznik PSZCZELARSTWO, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, 2004-2016
Agroturystyka