O miesięczniku

Miesięcznik "PSZCZELARSTWO", nieprzerwanie ukazujący się od 1950 r., jest czasopismem dla każdego pszczelarza - właściciela pasieki dużej i małej.

Co miesiąc:

  • radzimy, jakie prace należy wykonać w pasiece;
  • informujemy o aktualnościach w zakresie gospodarki pasiecznej, sprzętu pasiecznego, chorób pszczół i ich leczenia, pożytków pszczelich;
  • udzielamy porad pszczelarzom;
  • przekazujemy informacje ze świata z pszczelarskiej prasy zagranicznej.

W artykułach, pisanych przez doświadczonych pszczelarzy-praktyków i pracowników jednostek naukowych z całej Polski, każdy Czytelnik znajdzie wiadomości pomocne przy prowadzeniu racjonalnej gospodarki pasiecznej.

 

Składki członkowskie

Członkowie PTN proszeni są o wpłacanie rocznych składek członkowskich w wysokości 20 złotych na konto: 95 2030 0045 1110 0000 0241 1270 w Banku BGŻ.
W sprawie dodatkowych informacji na temat składek można kontaktować się ze skarbnikiem dr Dariuszem Gerulą.

 

Kontakt:

Adres redakcji:
ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa,
tel. (22) 50 54 542, (22) 50 54 552, fax. (22) 50 54 542
e-mail: redakcja@miesiecznik-pszczelarstwo.pl lub red.pszczelarstwo@wp.pl

Lek. wet. ARTUR ARSZUŁOWICZ

Słodkiego Roku

Ule, fot. J. NowakNastał kolejny grudzień, który muszą przeżyć nasze pszczoły i nie jest on ani lepszy, ani gorszy. Pszczoły już od przeszło 5 milionów lat wchodzą cyklicznie w zimowlę. W ciągu tych lat dostosowywały się do różnych warunków klimatycznych i do dzisiaj trwają, w niezłej kondycji przy obecnych destrukcyjnych czynnikach zewnętrznych. Pszczoły potrafią doskonale zimować, tylko czasami my – pszczelarze nie potrafimy zaufać naturze, wprowadzając do praktyki zbyt dużą opiekuńczość. Mam nieodparte wrażenie, że pszczoły były od zawsze i będą cały czas, niezależnie od klimatu i czynników niszczących. Na pewno tak będzie.

W grudniu powinniśmy być pewni, że wszystko, co ma wpływ na przezimowanie rodzin i zależało od nas, zostało po ostatnim miodobraniu wykonane. W czasie zimowli możemy jedynie skontrolować pasieczysko, ale tak, aby nie niepokoić pszczół. Warto podczas takiej kontroli zwrócić uwagę, czy wiatr w pasiece nie zrzucił daszków z uli, czy któryś z uli się nie przechylił i czy zwierzęta i ptactwo nie dokucza naszym podopiecznym. Należy również sprawdzić, czy zasuwki zwężające wylotki przed gryzoniami są na swoim miejscu.

W zależności od pogody pszczoły w grudniu znajdują się już w ukształtowanym kłębie. W pobliżu mają spory zapas pokarmu. Gdy pokarm się kończy, pszczoły znajdujące się na zewnątrz kłębu, zaczynają odsklepiać komórki z pokarmem, a następnie kropelka po kropelce podają miód pszczołom znajdującym się wewnątrz kłębu. Kłąb w grudniu nieustannie się porusza, przesuwając się ku górze. W tym czasie możemy usłyszeć ciche pobrzękiwanie, świadczące o tym, że pszczoły w kłębie radzą sobie doskonale w walce z głodem i nie wymagają pomocy.

Drodzy Czytelnicy, Dyskutanci, Przyjaciele i Adwersarze, dziękuję za listy, które otrzymywałem. Na pytania będę odpowiadał sukcesywnie na łamach „Pszczelarstwa". W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku składam Czytelnikom najserdeczniejsze życzenia. Smakowanie miodu jest z pewnością jedną z bardziej przyjemnych chwil w codziennym zabieganiu. Niech symbolika słodyczy miodu będzie zwiastunem rozkoszy podczas Świąt i w Nowym Roku. Życzę wszystkim dobrego i słodkiego Roku 2018.

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Copyright © 2020, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. All Rights Reserved.