Rok 2013

„Historie i legendy śląskich i zagłębiowskich pszczelarzy"

Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach wydał w 2012 roku książkę „Historie i legendy śląskich i zagłębiowskich pszczelarzy" mojego autorstwa. Książka powstała w związku z uroczystościami wmurowania epitafium przy kościele w Tarnowicach Starych z okazji 140-lecia urodzin Emanuela Biskupka.

Książka przypomina historię powstania Stowarzyszenia Pszczelarzy Śląskich z Emanuelem Biskupkiem na czele. Organizatorem zjazdu śląskich pszczelarzy w 1920 roku w Bytomiu , który w tamtych latach leżał w granicach państwa pruskiego, (...)

Więcej…
 

„WIĘCEJ NIŻ MIÓD"

Więcej niż miód

„Więcej niż miód" jest szóstym filmem w karierze szwajcarskiego reżysera Marcusa Imhoofa. To ciekawy przykład przyrodniczego eseju filmowego pokazującego świat pszczół oraz sposób, w jaki one funkcjonują. Praca nad filmem trwała aż pięć lat, a zdjęcia kręcono przez 2 lata przy użyciu specjalistycznego sprzętu jak mikroskopowe kamery, mały helikopter z podwieszoną kamerą oraz kamery digital high speed Phantom HD. Dzięki temu powstał doskonały pod względem jakości zdjęć olśniewający poemat, przypominający dokumentalne science-fiction w stylu słynnego „Mikrokosmosu" Claude'a Nuridsany'ego i Marie Pérennou. Budżet filmu wyniósł 2 miliony euro. (...)

Więcej…
 

Film, który trzeba
zobaczyć

Więcej niż miód

Więcej…
 

Żywienie pszczół miodnych.
SUBSTYTUTY NEKTARU I PYŁKU

Współczesna wiedza o żywieniu pszczół jest niewspółmiernie mała w porównaniu do wiedzy o żywieniu zwierząt gospodarskich. Niemniej wiadomo, że owady te mają podobne do innych zwierząt wymagania pokarmowe. Odnosi się to nie tylko do nektarowo-miodowo-pyłkowych węglowodanów czy pyłkowo-miodowych białek, ale również do obecnych w tych pokarmach wolnych aminokwasów, tłuszczów, kwasów tłuszczowych, soli mineralnych – biopierwiastków oraz wody. Co więcej, chemiczny skład wspomnianych składników pokarmowych musi odpowiadać często osobliwym wymaganiom pszczół, mając duży wpływ na ich bezpośredni byt, w tym rozwój oraz rozmnażanie się. Przykładem tego jest szczególnie potrzebna(...)

Więcej…
 

Czy zagrażają nam szerszenie azjatyckie?

Szerszenie azjatyckie jeszcze nam nie zagrażają. Dopiero pojawiły się w Europie Zachodniej. Przywleczono je tam na statkach z Azji. Podobnie było z szerszeniami przywiezionymi na statku z Europy do Ameryki Północnej, gdzie w latach 1840-1860 rozprzestrzeniły się na całym kontynencie. Nazywane są tam „szerszeniami europejskimi".

W naszych warunkach klimatycznych żyje jeden gatunek szerszenia – Vespa crabro, który ma dwa podgatunki: Vespa crabro crabro i Vespa crabro germana oraz mieszańce pomiędzy nimi. Rozróżnić może je tylko wprawne oko dobrego specjalisty.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 5
 ---
 
© Miesięcznik PSZCZELARSTWO, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, 2004-2016
Agroturystyka