zakladanie pasieki

Moderator: krzysglo

tadek
Obserwator
Obserwator

zakladanie pasieki

Post autor: tadek »

mam zamiar zajac sie hobbystycznie pszczelarstwem. W tym roku chcialbym kupic lub zbudowac ule i moze zasiac na dzialce nostrzyki lub facelie, a na przyszla wiosne juz miec jakies rodziny w ulach. Mam dzialke okolo 6 ha zadrzewiona/zalesiona kilkuletnimi drzewami: modrzewiami, swierkiem, bukiem i debem. Teren ten graniczy z starym lasem lisciastym bukowym. dalej sa laki i tereny rolnicze z bardzo zroznicowana kultura rolna. na poczatek chcialbym zalozyc mala pasieke okolo 3-4 ule. zdecydowalem sie na ule wielokorpusowe. jesli ktos wie gdzie je mozna kupic to prosze o informacje. podobno w okolicy Lomży jest producent i w okolicy Bielska-Biale? bede chcial probowac wedrowac ule na inne miejsca. Mam wiele pytan, na ktore nie znalazlem latwo odpowiedzi w ksiazkach. Pewnie niektore wydadza sie doswiadczonym bartnikom trywialne, ale napisze kilka:
1. na jaka ilosc pszczol (uli), bez wedrowania moze byc taki teren wystarczajacy?
2. skad zwiac pierwsze roje? pytac w okolicy posiadaczy pszczol?
3. Czy jesli juz pszczoly zasiedla ule, to czy mozna je "wzmocnic" przez dokupienie i wprowadzenie do ula rasowych matek?
Chetnie nawiaze kontakt z pszczelarzem z okolic krakowa, posiadajacym doswiadczenie i nowoczesna pasieke?
pozdrawiam slodko!
Truten nad trutniami

cacek
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: cacek »

moze kolega dać ogłoszenie na forum że kupi roje lub odkłady a w dodatku zorientować sie w najblizszej okolicy ilu jest pszczelarzy moze ktos koledze sprzeda rójki lub odkłady?? jesli kupowałby kolega odkały to odrazu zaznaczyc sobie rase matek jaka kolega chce i bedzie jeden problem z głowy:)
mirek

tadek
Obserwator
Obserwator

Post autor: tadek »

dziekuje za odpwiedz! Narazie zastanawiam sie nad calym przedsiewzieciem, poniewaz nie wiem czy dam rade sam. Do tego miejsca gdzie ma byc pasieka moge tylko sporadycznie dojezdzac w weekendy. Wprawdzie na wakacjach moglbym tam spedzac duzo czasu, ale jest wiele prac, ktore trzeba wykonac w okresie wiosennym? Odnosnie odkupienia rojow: tak wlasnie myslalem. jest kilku pszczelazy w okolicy, ktorzy maja po 3-5 uli, wiec od nich moglbym odkupic roje. Ale jak sprawdzic, czy nie sa chore? czy nie maja pasozytow? Jesli wogole rozpoczne zakaladanie pasieki, to chcialbym miec zdrowe pszczoly na poczatek. A co to sa odklady, to jeszcze nie wiem. Mozesz mi napisac krotko co to sa odklady? pozdrawiam serdecznie!
Truten nad trutniami

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Miły Tadku odkład robi sie z śilnej rodziny pszczelej. Czyli zsilnej rodziny robi się małą rodznkie bez Matki i ta mała rodzinka wychowuje sobie Matkie albo się kupuje od chodowcy matek i ja się podaje odkładowi bo kazda rodzina pszczela musi mieć MATKIE jenaczej zginie po 2 miesiącach. A co do zdrowotnosci pszczuł to każda pasieka ma Varoze i z nią trzeba walczyć kazdemy dostempnymi środkami. Pytaj sie a pszczelarze to są uczciwi ludzie i wszystką ci wytłumaczą narazie to odkład a potem reszyty się dowiesz. Pozdrawiam miły_marian

pszeliga
Obserwator
Obserwator
Kontakt:

Post autor: pszeliga »

Tadku, sądząc po adresie e-mail jestes pracownikiem AR w Krakowie. Na wydziale ogrodniczym jest katedra sadownictwa i pszczelnictwa. Akademia posiada również pasiekę to tak jeśli chodzi o dostep do wiedzy i praktyki w najblizszej okolicy:) Na stronie Wojewódzkiego Związku pszczelarzy w Krakowie www.wzp-krakow.pl znajdziesz w aktualnościach informacje na temat kursu dla poczatkujących pszczelarzy. Kurs rozpoczyna sie w kwietniu i będzie obejmował zajecia teoretyczne oraz praktyczne. Na tej samej stronie znjadziesz informacje na temat lokalizacji Kół Pszczelarzy tam odbywaja się regularnie spotkania, szkolenia, wykłady, dowiesz się tam gdzie zbadac pszczoły, jak to zrobić, gdzie je kupic i od kogo. W Kole uzyskasz informacje kto chce sprzedac rodziny, odkłady, dowiesz się gdzie w Twojej okolicy działają hodowcy matek i będziesz mógł kupic bezpośrednio. Pozdrawiam

Zenm
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Zenm »

Kol.Tadku myślę że zanim zaczniesz przygodę z pszczelarstwem ,nawiąż kontakt z doświadczonym pszczelarzem w zamian za pomoc przy prowadzwniu pasieki nauczy Cię obchodzenia się z pszczołami, myślę że przy większej pasiece taka pomoc jest bardzo przydatna , ja sam bym chętnie z takiej zkorzystał nawet w wekendy.Prowadzenie pasieki "wekendowej" niebardzo ma sens,trzeba się nadtym dobrze zastanowic.Pozdrawiam

ODPOWIEDZ