Wychodowanie pozytecznej matki

Moderator: krzysglo

K-las
Obserwator
Obserwator

Post autor: K-las »

Teoretycznie tak to wygląda.Jednak w praktyce gdy matka unasieni się z kilkunastoma trutniami niewiadomego pochodzenia ilość kombinacji gemów wzrośnie
tyle samo razy.Marzeniem pszczelarza jest aby heterozja szła w kierunku zgodnym z
jego oczekiwaniami,co nie zawsze się sprawdza.Bywają przypadki że w wyniku heterozji otrzymamy pszczoły o cechach wybitnie nie pożądanych w gospodarce pasiecznej jak chociażby szczególnie wzmożona obronność .Nie mniej ja w swojej pasiece od paru lat wymieniam matki na nieunasienione.
Pozdrawiam Krzysztof

paraglider
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: paraglider »

Zgadzam się z tym stwierdzeniem i wiem że wprowadzanie do pasiek matek- krzyżówek zapewniających heterozję jest na krótką metę . Niema więc sensu dopuszczać do niekontrolowanego krzyżowania się następnych populacji. Z kolei jednodniówki doskonale nadają się do polepszenia pogłowia i podniesienia miodności pszczół. Wolę je zdecydowanie od matek produkcyjnych sztucznie unasiennionych, bez sprawdzonego czerwienia /które się unasiennia trutniami z łapanki - sam to widziałem /.Są to matki jednego sezonu. Jesteśmy jedynym krajem w UE gdzie dopuszcza się do produkcji takiego bubla i do tego jeszcze się go refunduje.

Zaleszczotek
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: Zaleszczotek »

Bardzo ładne opinie. Niestety, nikt z was nie wspomniał o tym, że matka pszczela powinna być dostosowana do lokalnych warunków. Do czasu i intensywności występowania pożytków, do warunków klimatycznych w lecie czy tez podczas zimowli, lokalnego mikroklimatu który decyduje o takim czy innym zagrożeniem chorobami itd. Pięknie zaczerwiony plaster i płodna matka to dopiero początek. Pożyteczna matka powinna przekazywać pożądane cechy swojemu potomstwu w/g uznanych przez pszczelarza wartości użytkowych. Inne one będą na przykład dla kogoś kto ma późne pożytki i kończy na wrzosie a inne dla kogoś kto chce mieć pszczoły gotowe na sady i rzepak. W mojej pasiece przez pierwszych parę sezonów zadbałem o urozmaicony, czasem bardzo odmienny materiał genetyczny kupując różne matki z różnych pasiek i robiąc odkłady z silnych rodzin. Dopiero po paru latach, gdy wyrównała mi się wydajność z pnia i miałem stosunkowo małe straty po zimie i po warozie zastosowałem metodę selekcji masowej dobierając pnie ojcowskie i mateczne.
W tym samym czasie kiedy oni posiadają technologie, bomby i nienawiść - pszczoły trzymają listę ofiar.

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

Zaleszczotek pisze:Bardzo ładne opinie. Niestety, nikt z was nie wspomniał o tym, że matka pszczela powinna być dostosowana do lokalnych warunków. Do czasu i intensywności występowania pożytków, do warunków klimatycznych w lecie czy tez podczas zimowli, lokalnego mikroklimatu który decyduje o takim czy innym zagrożeniem chorobami itd. Pięknie zaczerwiony plaster i płodna matka to dopiero początek. Pożyteczna matka powinna przekazywać pożądane cechy swojemu potomstwu w/g uznanych przez pszczelarza wartości użytkowych. Inne one będą na przykład dla kogoś kto ma późne pożytki i kończy na wrzosie a inne dla kogoś kto chce mieć pszczoły gotowe na sady i rzepak. W mojej pasiece przez pierwszych parę sezonów zadbałem o urozmaicony, czasem bardzo odmienny materiał genetyczny kupując różne matki z różnych pasiek i robiąc odkłady z silnych rodzin. Dopiero po paru latach, gdy wyrównała mi się wydajność z pnia i miałem stosunkowo małe straty po zimie i po warozie zastosowałem metodę selekcji masowej dobierając pnie ojcowskie i mateczne.
Opisz naczym polega ta metoda ? I jak Ty to robisz ?

EmilM
Stukacz
Stukacz
Kontakt:

Post autor: EmilM »

Teoretycznie - wszystko się zgadza. Tylko jest jedno "ale" . Ta zasada przekazywania genów dotyczy krów koni owiec i kóz. Jak sam wyjaśniał dr Zawilski - jeżeli by to było takie proste mielibyśmy tak jak brojlery na mięso - pszczoły dostosowane tylko na zbiór miodu.
A tu przyroda robi nam "fiku" i matka unasienia się z kilkunastoma nawet trutniami. I wtedy nasze geny ABCD biorą w łeb.
Czy to nie piękne z drugiej strony - bo tajemnicze?

Zaleszczotek
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

krzysglo pisze:Opisz naczym polega ta metoda ? I jak Ty to robisz ?

1. Materiałem wyjściowym dla rodzin matecznych i ojcowskich są w pasiece te rodziny które pod jakimś względem spełniają nasze oczekiwania. Powinny stanowić 10% wszystkich rodzin.
2. Z rodzin matecznych pobiera się larwy i jaja do wychowu matek. Z rodzin ojcowskich trutnie. Gdy unasiennienie odbywa sie na pasieczysku - należy zadbać o to by trutnie zdolne do lotu godowego znajdowały się tylko w pniach ojcowskich. To wszystko.

[ Dodano: 2009-02-21, 01:23 ]
EmilM pisze:Teoretycznie - wszystko się zgadza. Tylko jest jedno "ale" . Ta zasada przekazywania genów dotyczy krów koni owiec i kóz. Jak sam wyjaśniał dr Zawilski - jeżeli by to było takie proste mielibyśmy tak jak brojlery na mięso - pszczoły dostosowane tylko na zbiór miodu.
A tu przyroda robi nam "fiku" i matka unasienia się z kilkunastoma nawet trutniami. I wtedy nasze geny ABCD biorą w łeb.
Czy to nie piękne z drugiej strony - bo tajemnicze?
Masz rację. Pszczoła miodna nie jest zwierzęciem domowym. Jest dzika i może się obyć w dogodnych warunkach bez człowieka. Jako gatunek jest bardzo plastyczna w zdolności dostosowania rocznego cyklu biologicznego rodziny do warunków pogodowych i pożytkowych. I dlatego, nastawienie hodowli pszczół na jedną tylko cechę nie może się udać. Co może się udać i się udaje jest selekcja rodzin i matek na konkretne warunki.
W tym samym czasie kiedy oni posiadają technologie, bomby i nienawiść - pszczoły trzymają listę ofiar.

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

Zaleszczotek pisze:
1. Materiałem wyjściowym dla rodzin matecznych i ojcowskich są w pasiece te rodziny które pod jakimś względem spełniają nasze oczekiwania. Powinny stanowić 10% wszystkich rodzin.
2. Z rodzin matecznych pobiera się larwy i jaja do wychowu matek. Z rodzin ojcowskich trutnie. Gdy unasiennienie odbywa sie na pasieczysku - należy zadbać o to by trutnie zdolne do lotu godowego znajdowały się tylko w pniach ojcowskich. To wszystko.
A jaką masz pewność że matki które wyhodowałeś unasienniły się z trutniami z Twojej pasieki ?

oro54
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: oro54 »

BoCiAnK pisze:
Zaleszczotek pisze:
A jaką masz pewność że matki które wyhodowałeś unasienniły się z trutniami z Twojej pasieki ?
A ja mam pytanie: jak sobie radzili z tym problemem tacy pszczelarze jak Guido Sklenar, brat Adam, T. Wawryn czy L. Weber?
Sztucznego unasieniania jeszcze wtedy nie stosowano, a Oni potrafili wyhodować i utrzymać przez wiele lat w miarę jednolitą linię. To jest ciekawe zagadnienie.
Z poważaniem oro54

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

oro54 pisze: A ja mam pytanie: jak sobie radzili z tym problemem tacy pszczelarze jak Guido Sklenar, brat Adam, T. Wawryn czy L. Weber?
Sztucznego unasieniania jeszcze wtedy nie stosowano, a Oni potrafili wyhodować i utrzymać przez wiele lat w miarę jednolitą linię. To jest ciekawe zagadnienie.
Z poważaniem oro54
Historia Guido Sklenara Wiesz Dlaczego BF - pochodzi z Opactwa Cała historia zaczyna się w marcu 1910 roku w angielskim opactwie benedyktyńskim Buckfast położonym w południowo-zachodniej Anglii. i miała podobną historię
w promieniu nie 15 ale znacznie więcej nie było innej pszczoły

mariuszm
Stukacz
Stukacz

Post autor: mariuszm »

:687:

Zaleszczotek
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

BoCiAnK pisze:
Zaleszczotek pisze:
Nie mam żadnej pewności. "Moich" trutni i tak jest wiecej. I jeżeli podczas lotu godowego, matka zostanie zaplemniona przez jakiegos "obcego" trutnia tym lepiej dla mnie i całej puli genów w mojej pasiece. Dlatego, że jeżeli pomimo nierównej konkurencji ze strony "moich" trutni dojdzie do zaplemnienia trutniem z innej pasieki, to znaczy że matka kopulowała z silnym i zdrowym samcem. Może to być dobre z punktu widzenia moich kryteriów hodowlanych albo złe. Natomiast napewno jest dobre z punktu widzenia pszczół bowiem naturalne zaplemnienie niekontrolowanym przezemnie materiałem genetycznym bezwzględu na to jakie może on mieć znaczenie dla pszczelarza, napewno przekazuje bardzo ważną cechę - witalność.
Tylko silna i zdrowa rodzina może wyprodukować silne trutnie wiec domieszka genów które wyprodukowaly taką silną "latającą gametę" jest moim zdaniem zjawiskiem pożądanym.

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Wychów matek pszczelich metodą Jentera

Post autor: krzysglo »

Tutaj można poczytać na temat wychowu matek pszczelich metodą Jentera:

http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 09_15.html

ODPOWIEDZ