MAM PYTANIE: JAK SPRAWDZIĆ CZY JEST MATKA W ULU?

Moderator: krzysglo

bee7

Post autor: bee7 »

serdecznie dziękuję za poradę, tak są ramki, mateczniki, świeże złote plastry, na których urzędują pszczoły. Będę przestrzegał zasad. Pszczoly wyglądają raczej na spokojne, ale po otwarciu może sie to zmienić, postaram sie ich nie rozdrażnić. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie gładko. Jeszcze raz pozdrawiam- bee7.

Awatar użytkownika
d@niel_25
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: d@niel_25 »

Jakie mateczniki?? A jest matka?? Jeki ramki? Uważaj żeby ci rójka nie wyszła. Na ilu ramkch jest rodzina??

Ptyś
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Ptyś »

Jezeli to sie tyczy postu Milego Mariana {bo nie trybię zbytnio o co Ci Danielu chodzi} to nasz Kolega po pszczelarskim fachu chcial zauważyć ze jeżeli to był rój ze starą unasiennioną matką to ona zacznie czerwić bez mala zaraz po osiedleniu ale rownie dobrze mógl to być rój z mlodą nieunasiennioną matką i wtedy czerwienie może sie opóźniać i tyle :idea: :D

bee7

Drodzy koledzy pszczelarze!
Po kontroli uli powiem:
rój jest bardzo mocny, pszczoły urzędują na wszystkich ramkach, plastry są wypukłe, są wybudowane takie wybrzuszenia, podejrzewam, że zrobiły to nie mając na czym.
Podmieniłem 4 ramki, na ramki z węzą, za 2 tyg. zobacze jak idzie budowa nowych plastrów na węzie. Matka jest młoda i czerwiąca otoczona bardzo dobrze pszczołami tzw. "strażniczkami". Tylko pszczoły się OPIERNICZAJĄ! Na ramkach w tych dziurkach plastrowych nie ma wypełnione miodem. Podkarmiłem je 1 na 1 syropem cukrowym. Na 2 ramkach pojawił się czerw - białe malutkie jajeczka. Podczas wymiany ramek, użadliły mnie 2 pszczoły w moje tyły :) . Ale na szczęście nie bolało bardzo. Pszczoły wyraźnie boją się i cofają na widok dymu z podkurzacza. Odstrasza je. Roju nie przekładałem. Byłem wtedy sam i nie robiłem tego. Za 2 tyg. z moim wujem pszczelarzem, przełożymy rój.
Co jeszcze mam powiedzieć to nie wiem. Ale - gdy wlałem syrop do podkarmiaczki i zatkałem korkiem, później koło 20 chciałem włożyć im koce takie do ocieplenia ula, gdy otworzyłem ul na słomie na samym otwarciu było może 1/4 roju. od razu zamknąłem ul. Gdy wcześniej wlałem im syrop, musiałem im troszkę rozlać na patyczki oddzielajuące ramki, musiały to wyczuć i wyszły pojeść, byłem wtedy bez grubszego ubrania, więc musiałem spierniczać. Ale skoro same wyszły to muszą i same wejść. :)
Mam nadzieję, że pszczoły się pospieszą z produkcją miodu.
Pozdrawiam, bee 7
Ps. Czekam na komentarze lub drobne porady od pszczelarzy.

[ Dodano: 2008-07-16, 11:04 ]
Pilne do wszyskich pszczelarzy!
W sobote będę chciał przełożyć z kolegą rój do innego ula. Po za tym że mamy wykonywać staranne powolne i płynne ruchy, to co mam robić? Czy jest możliwość że pszczoły wrócą na drugi dzień do starego ula/ lub po prostu się mogą wyroić???? Co mam zrobić ze starym ulem, żeby pszczoły nie wróciły do starego gniazda? Czy moge go nakryć mokrą płachtą? lub zatkać wejście?
Bardzo pilnie prosze o odpowiedź!
bee7

W
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: W »

słuchaj po prostu weź ten stary ul i odstaw go na inne miejsce ale nie daleko i najlepiej ta stronę co wylatują daj w drugą stronę jak jest teraz i potem pojedynczo przekładaj plastry jeden po drugim ze starego do nowego. ewentualnie możesz też z jednego plastra strząchnąć pszczoły do nowego i wstawić go z powrotem do starego wtedy te pszczoły co są na ściankach wejdą na tą ramką i po około godzinie ją przeniesiesz do tego nowego i wtedy w tym starym zostanie ci niewiele pszczół możesz je wygarnąć szufelką albo rozgonić dymem z podkurzacza. poczekaj aż reszta pszczół opuści stary ul i możesz go zabrać z pasieczyska najlepiej zacznij to robić przed południem bo wtedy jest mało pszczół w ulu. pozdrawiam i życzę powodzenia

bee7

jeżeli mam ule mazowieckie i w szparce w ulu gdzie wchodzą pszczoły jest deseczka włożona a na deseczce dwa patyki i wyjąłem całą deseczkę to się coś stanie? Chciałem zauważyć że jest wtedy dość duża szparka. Może mi się coś tam zalęgnąć? (nie ma tam ani jednej ramki)

ODPOWIEDZ