benzaldehyd ??? czy jakoś tak

Moderator: krzysglo

lukasz1905
Stukacz Junior
Stukacz Junior

benzaldehyd ??? czy jakoś tak

Post autor: lukasz1905 »

co sie stało z tym środkiem w moich gazetach odziedziczonych po dziadku z lat 80 widnieje jako substancja do przeganiania pszczół z nadstawki do gniazda jednak teraz nie mogę znaleźć o tym, żadnej informacji
początkujący

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Do przeganiania pszczół z nadstawki do rodni to służą przegonki anie jakies mikstury kture niszczoą pszczoły. Pozdrawiam miły_marian

oro54
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: oro54 »

Ta substancja to aldehyd benzoesowy (olejek migdałowy)- jest to repelent, który skutecznie i szybko spędza pszczoły z ramek. Doskonale się sprawdza w ulach o ramce ostrowskiej, niestety ramka wielkopolska jest już za wysoka.
Z poważaniem oro54

lukasz1905
Stukacz Junior
Stukacz Junior

dzięki za informacje i jeszcze jedno a czy ta substancja nie jest szkodliwa , i czy gdzieś to można kupić (wysyłkowo) dzwoniłem do warszawy i produkują to na zamówienia i tylko odbiór osobisty ... co do uli mam wielkopolskie ale na moich pożytkach to stosuje przeważnie pół-nadstawki
początkujący

oro54
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Małą ilość można kupić jako olejek migdałowy w sklepach spożywczych, ale to są dodatkowe koszty. Kilka lat temu kupowałem aldehyd (butelki 0,5ltr) koledze w spółdzielni pszczelarskiej w Poznaniu.
Obecnie jest tam hurtownia Łysonia, ale nie ma tam tego towaru aktualnie w ofercie - sprawdziłem. Sądzę, że można aldehyd dostać w sklepach Alchemu, czy innych hurtowniach chemicznych.
Z poważaniem oro54

riko
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: riko »

na ramkach wlkp 1/2 bardzo dobrze sie sprawdza, ale jak dobrze pamietam jest to środek którego nie wolno stosować ponieważ jego zapach dostaje sie do miodu. Ale mogę się mylić
pozdrawiam

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

lukasz 1905 ty nie rób się takim wygodnisiem i nie dawaj tego swinstwa do ula inie zakarzaj miodu . Bo pszczoła daje tobie bardzo zdrowy miód a ty chcesz go chcesz zakazic to na prawdziwego psczelarza nie przystoji. Kup przegonki izauż je i nie bendziesz miał w miodni pszczół. Pozdrawiam miły_marian

lukasz1905
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Mily Marianie tu nie chodzi o wygodnictwo jeżeli możemy ułatwić sobie czymś prace to używajmy tego pytam sie o ten środek ponieważ kiedyś o tym czytałem i myślałem ze może da sie tego użyć w praktyce jednak OCZYWISTYM jest ze jeśli substancja jest szkodliwa dla pszczół bądź jakości miodu nie będę jej używał
początkujący

oro54
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Aldehyd benzoesowy występuje w migdałach i ma zapach migdałowy, ale w odróżnieniu od nitrobenzenu i cyjanowodoru, które pachną podobnie, nie jest toksyczny. Stosowany jest w przemyśle perfumeryjnym, w przyprawach i w produkcji barwników przeznaczonych do spożywki.
Byłem w pasiece, w której używano tego środka i naprawdę było trudno wyczuć w magazynie, gdzie zgromadzono kilkadziesiąt dopiero co odebranych nadstawek pełnych ramek z miodem ten charakterystyczny zapach.
Z poważaniem oro54

Bzykk
Obserwator
Obserwator

Post autor: Bzykk »

Witam serdecznych kolegów pszczelarzy
Jesli którys z kolegów potrzebował benzaldehyd mam parę litrów do zaproponowania.

ogłoszczenie w odzielnym dziale OGŁOSZENIA

jak by co prosze pisac na prywatna wiadomosc

miłego dnia zycze

PS.

Kolega Oro54 ma racje ze nie jest toksyczny lecz podraznia blony sluzowe podczas inhalacjii, jest to krotko trwale i nie powoduje dalszych nastepstw, trzeba tylko uwazac zeby nazbyt sie nie zaciagac oparami i ewentualnie nosic rekawice

Awatar użytkownika
beniamin82
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: beniamin82 »

Bzykk pisze:lecz podraznia blony sluzowe podczas inhalacjii, jest to krotko trwale
Bzykk pisze:trzeba tylko uwazac zeby nazbyt sie nie zaciagac oparami i ewentualnie nosic rekawice
hmm, ok może on nie jest szkodliwy, ale zacytuję tu pewną reklamę...

"Dodawanie konserwantów nie jest zabronione, ale czy naprawdę konieczne"

Oczywiście wiem iż to nie jest konserwant, ale sądzę że jeśli powiesz klientowi że twój miód miał kontakt z aldehydem benzoesowym to Ci miodu nie kupi. Dlatego należy kupować miód u znajomych pszczelarzy...

[ Dodano: 2009-07-10, 09:11 ]
oro54 pisze:nie jest toksyczny.
nie mnie to oceniać, ale oznakowany jest jako substancja niebezpieczna...
I jako taka musi posiadać "Kartę Charakterystyki Substancji Niebezpiecznej" którą można pobrać z załącznika. Życzę miłej lektury.

Sądzę że po przeczytaniu jej niewiele osób będzie chciało zastosować ten preparat.
Załączniki
BENZALDEHYD.zip
(23.95 KiB) Pobrany 635 razy

lukasz1905
Stukacz Junior
Stukacz Junior

to jest jak z budową elektrowni atomowej w Polsce są osoby za i osoby które zawsze będą manifestowały swój sprzeciw wybór należny do każdego z nas :)
początkujący

Bzykk
Obserwator
Obserwator

Post autor: Bzykk »

Beniamin praktycznie wszystkie koncentraty maja znak niebezpieczne lub szkodliwe, jak bys nie wiedzial NaCl czyli sol kuchenna tez jest szkodliwa i niebezpieczna jak i fajki, a mimo to ludzie to stosuja.
Od 150-200g NaCl nastepuje zgon.

Jesli chodzi o benzaldehyd to substancja spozywcza, koncetrat jak i kwas cytrynowy lub migdałowy. Jest substancja dopuszczona do obrotu poprzez komisje UE i system REACH.

Benzaldehydu nie dodaje sie do miodu wiec nie ma ryzyka.

Wszystkie te oznakowania to sprawa nowych rozporzadzen WE UE

Awatar użytkownika
beniamin82
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: beniamin82 »

Bzykk pisze:ak bys nie wiedzial NaCl czyli sol kuchenna tez jest szkodliwa i niebezpieczna
Ale jakoś na opakowaniu nie ma znaczka...

A powiedz mi jaki wpływ ma benzaldehyd na pszczołę??
Powiedzmy że człowiek powinien mieć rękawice i okulary ochronne (podaję za KCH).
A pszczoła 100razy mniejsza??

cytat z karty:
"Zagrożenie ekotoksykologiczne: Działa szkodliwie na organizmy wodne i lądowe."

Uważam że przy produkcji miodu, który powinien być z założenia naturalny i zdrowy, powinno się unikać sztucznych środków chemicznych, jeśli można.

A akurat benzaldehydu stosować nie trzeba. Wiem przegonka nie jest tak szybka, podwójny dojazd itp. Ale wolałbym zapłacić 5zł więcej za 1,2kg i mieć pewność że go tam nie było.

A w amatorskich to już wcale nie powinno tego świństwa być.
Czy myślicie że EU mówi o wszystkim ludziom?? Wiecie że najbardziej szkodzi nam jedzenie, bo jest nienaturalne (tzw."Środki ochrony roślin..." tak roślin a nie człowieka).

Facet mojej teściowej jest rolnikiem, i wiem ile setek litrów zużywa tego świństwa.

Bzykk pisze:niebezpieczna jak i fajki
Hmm, fajki, tytoń fajkowy nie jest tak szkodliwy jak ten papierosowy. Więc lepiej by było gdybyś napisał że papierosy są szkodliwe. fajka nie jest takim mocnym przykładem.

Po prostu w tej chwili do tytoniu papierosowego dodaje się całą masę chemii, żeby zmienić smak, zapach moc itp. I to jest właśnie szkodliwie.

Udowodniono iż w czasach kiedy palono tylko naturalny tytoń (ew. mieszanki) jego wpływ na zdrowie był znikomy, a teraz najgorsze są papierosy typu super light/blue.

P.S. Osobiście palę "FAJKĘ" i trochę drażni mnie że ludzie, szczególnie młodzi, mylą pojęcia. Papieros to papieros a fajka to fajka. Fajka do papierosa (bez obrazy) ma się jak wino za 15zł do takiego za 200zł.

[ Dodano: 2009-07-13, 11:28 ]
Pytanie, przy okazji, skąd na świecie notuje się tyle przypadków raka? Skoro przed 100 laty go jeszcze nie było??

[ Dodano: 2009-07-13, 11:29 ]
beniamin82 pisze:Wszystkie te oznakowania to sprawa nowych rozporzadzen WE UE
No oczywiście, Unia Europejska jest winna iż nas ostrzega?? Lepiej było nie wprowadzać REACH. Przecież było fajnie i przyjemnie. "Im mniej wiem tym jestem zdrowszy."

oro54
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Nie wytrzymałem. To lekka manipulacja drogi Beniaminie 82. Aldehyd nie jest mi obcy, ale nie zdaje u mnie egzaminu( za wysoka ramka). Znam pasieki gdzie był stosowany z powodzeniem i nigdy w próbkach miodu go nie stwierdzono, w przeciwieństwie do innej substancji której używają pszczelarze, naftaliny - ochrona przed barciakami. Ślady jej znajdowano w wytopionym wosku oraz w niektórych miodach co je całkowicie dyskwalifikuje.
Jakby ludzie poczytali sobie „Kartę Charakterystyki Substancji Niebezpiecznej – kwasu acetylosalicylowego; synonimy: aspiryna, polopiryna, to wiele osób nie używało by tej substancji jako popularnego leku dostępnego bez recepty.
I tak wg tej karty:
Identyfikacja zagrożeń
Działa szkodliwie po połknięciu.
Przy spożyciu: podać dużą ilość wody do wypicia, sprowokować wymioty. Skontaktować się z
lekarzem.
Środki ochrony indywidualnej:
Ochrona drog oddechowych: konieczna gdy tworzą się pyły-respirator
Ochrona oczu: konieczna-okulary ochronne
Ochrona rąk: konieczna-rękawice ochronne
Ochrona ciała: konieczna-ubranie ochronne
Środki ochronne i higieny: natychmiast zmienić zanieczyszczone ubranie. Wymyć ręce
i twarz po pracy z tą substancją.
Xn- substancja szkodliwa
R22- szkodliwy po połknięciu”
Ludzie nie dajmy się zwariować - faktem jest, że nie wiedziałem czym ryzykuję łykając codziennie pół tabletki aspiryny.
Z poważaniem oro54

ODPOWIEDZ