Transport roju pszczół

Moderator: krzysglo

JAxico
Stukacz
Stukacz

Transport roju pszczół

Post autor: JAxico »

Witam. Ostatnio znalazłem sprzedawcę pszczół. Chciałem od niego kupić 2 roje, w celu powiększenia pasieki. Mieszka on w miejscowości Ludwikowo, kilkanaście kilometrów ode mnie. Powiedział że mi sprzeda rój pszczół i przewiezie w specjalnej skrzynce. Kiedy ja mówiłem mu żeby wieczorem zatkał wylot i przewiózł ul, a na drugi dzień przełożyłbym ramki to się upierał, że ramki nie będą pasowały do moich uli. To prawda, dlatego chce mi on przewieźć rój w skrzynce, powiedział mi że strząśnie do skrzynki pszczoły razem z matką z ramek w POŁUDNIE i mi tego samego dnia przewiezie. W sobotę jadę do niego zobaczyć te pszczoły. Ale ja się upieram, że nie chcę w południe, wiadomo, że w tych godzinach najwięcej pszczół jest na kwiatkach. On się bardzo upiera, czy on ma rację i tak będzie lepiej, czy powinienem negocjować z nim o innym rodzaju transportu i innej porze dnia?

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Odpowiadam Kol."Jaxico" - to prawdopodobnie chodzi o rodziny pszczele a nie rójki. Nigdy nie przewozi się pszczół w południe. Proponuję uzgodnić przywóz tych rodzin w ulach właściciela-sprzedawcy wieczorem i rano najwcześniej przesypać pszczoły do swoich uli. Jeżeli tam w rodzinach jest czerw - to można by ewentualnie te jak się domyślam nietypowe ramki przyciąć do wymiarów uli które posiada Kolega. Radziłbym jednak kupić całość - to znaczy kompletne rodziny - pszczoły i ramki z czerwiem. W pewnym momencie wystąpiłaby w tych rodzinach luka pokoleniowa a jest już początek lipca.

Pozdrawiam Stanisław Z.

JAxico
Stukacz
Stukacz

Post autor: JAxico »

Dziękuję Panu bardzo, zrobię tak jak Pan radzi. Postaram się wynegocjować przewóz uli i "przesypanie" pszczół nazajutrz. Pozdrawiam.

grześ 21
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: grześ 21 »

kiedyś na necie znalazłem ogloszenie:
Sprzedam RÓJKI !- jak leci
hehe:)

Awatar użytkownika
beniamin82
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: beniamin82 »

JAxico pisze:powiedział mi że strząśnie do skrzynki pszczoły razem z matką z ramek w POŁUDNIE i mi tego samego dnia przewiezie.
Chyba że ten sprzedawca, chce sobie zostawić czerw, i pszczołę lotną. Podać matkę unasiennioną i wyciągnąć do siły do jesieni. Nie wiem natomiast czy to się da zrealizować.

[ Dodano: 2009-06-30, 22:34 ]
Gdzieś widziałem ofertę sprzedam pszczoły w minikłębie czy coś takiego.

ODPOWIEDZ