Nowy rój

Moderator: krzysglo

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Pawełek »

prawdopodobnie twój rój rabują obce pszczoły, i stąd takie zachowanie, zmniejsz wylotek, jeśli podkarmiasz rób to tylko wieczorem i podaj tyle pokarmu aby pobrały go w ciągu nocy.
"bo pszczelarz jest dla pszczół, nie pszczoły dla pszczelarza"

https://plus.google.com/photos/10191835 ... 660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 4720#24720

januszszunaj1
Stukacz
Stukacz

Post autor: januszszunaj1 »

ile zmniejszyc wylot

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Januszszunaj1" - ja też to już w pasiece przerabiałem. Proponuję zmniejszyć wylotek na cca 2 x 2 cm. Ja w celu utrudnienia wejścia cudzym pszczołom do ula to przednią ścianę i trochę boczne obłożyłem suchym sianem, dość grubo tak powyżej wylotka jakieś 25cm-30 cm. Wszystko zależy od tego jak się rodzina rabowana broni, jak również czy napad jest gwałtowny, bezwzględny. Należało by czuwać przez pewien czas i obserwować sytuację.
Wiem, że niektórzy pszczelarze wieszają na przedniej ścianie mokry koc, sięgający do samej ziemi co utrudnia pszczołom rabującym wejście. Wszystkie próby mające na celu niedopuszczenie do rabunku są dozwolone. W każdym razie nie zalecam smarowania przedniej ściany ula ropopochodnymi i innymi tego typu preparatami o ostrym drażniącym zapachu.

Pozdrawiam Stanisław Z.

januszszunaj1
Stukacz
Stukacz

witam czy to normalne że na wieczór połowa pszczol siedzi na wlotce?

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Jak na wylotku jest 30 stopni to gdze ma siedzić w ulu trzeba tylko 34 stopni beż grzania taka jest teperatura to zbendna pszczoła wychodzi na zewnątrz ulazeby nie przegrzać czerwiu. Żeby był pożytek to pszczoła by się zajeła się jego przerobem na miód. Pozdrawiam miły_marian

oro54
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: oro54 »

Normalne, szczególnie przy takiej pogodzie jak dzisiaj - upały.
Są to tzw. brody. Mogą być duże, nawet w chłodniejsze dni, jeżeli matka nie była ograniczana w czerwieniu izolatorem, czy też innymi zabiegami.
Jeżeli ule stoją na stanowiskach nasłonecznionych, przez co gniazda mogą się przegrzewać, występuje podobne zjawisko z tym, że pszczoły wylegają głównie na przednią ścianę uli. Zjawisko to jest niekorzystne dla nas, bo pszczoły zamiast latać po wziątek skupiają się na zabiegach schładzających gniazda.
Z poważaniem oro54

birkut

Post autor: birkut »

januszszunaj1 pisze:witam czy to normalne że na wieczór połowa pszczol siedzi na wlotce?
widać pszczoły też doceniają romantycznośc wieczornych spotkań, a tak poważnie to miły marian odpowiedział ci

januszszunaj1
Stukacz
Stukacz

witam Mam okazje nabyć trzy komplety pszczół za friko, tylko jest problem,gość ma pszczoły w szopie gdzie przód uli jest wspólny dla wszystkich,więc uli nie da się zabrać ale pszczoły można tylko jak? dodam jeszcze ze w tym roku nikt tam jeszcze nie zaglądał.Czy ma ktoś na to jakiś sposób?

mariuszm
Stukacz
Stukacz

Post autor: mariuszm »

Z tego co opisujesz to te pszczoły nie koniecznie za friko bo żeby je przesiedlić to urobisz się po łokcie .
Nie wiem jaką masz ramkę a na jakiej są pszczoły Jeżeli są różne to musisz zrobić w ten sposób po pierwsze odebrać miód i wszystkie ramki bez czerwiu odwirować następnie wyciągasz kilka gniazdowych z czerwiem i przycinasz je na wymiar twojego ula ,wstawiasz je do swojego ula który ustawiasz przed tym który wysiedlasz następnie strzepujesz wszystkie pszczoły do nowego ula a pozostałe ramki odpowiednio przycinasz i dokładasz do nowego, z odwirowanymi robisz podobny manewr Jak będziesz to robił to ułóż już gniazdo pod kątem zimowli Po przywiezieniu pszczółek do siebie podkarm
Pozdrawiam Mariusz

januszszunaj1
Stukacz
Stukacz

ja mam ramki wielkopolskie ale nie wiem jakie ma on jeśli takie same to wystarczy tylko chyba przełożyć ?i jak wygląda gniazdo do zimowania ? i jeszcze jedno czy można stwierdzić po zachowaniu pszczół że nie ma matki w ulu bo jakoś nie umiem się jej doszukać w ulu

birkut

Post autor: birkut »

jak jej niema w ulu to powinny byc mateczniki, a pszczoły ? jezeli podobne ramki to tylko przełozysz aby nie wycinac to moznado górnych beleczek przywiazac beleczkę swojego rozmiaru czyli wlkp. i zawiesic przykładowo na dwóch korpusachw przypadku WZ - WP dadanta tak samo mozna po obrpceniu ramki o 90*

wiem wiem znowu pisze głupoty niejeden powie ale ja po wyginieciu mi pszczól i sprowadzeniu nowych w ulach warsz, posz. własnie tak zrobiłem do zimowlina wisne dostawały normalne ramki i pomału przeszły

mariuszm
Stukacz
Stukacz

Post autor: mariuszm »

Jeżeli masz ul wielkopolski to pewnie zimujesz na jednym korpusie i ewentualnie półkorpus pod gniazdo na jesień .Przygotowanie gniazda polega na wstawieniu plastrów przynajmniej raz przeczerwionych wycofaniu zbyt ciemnych oraz wybrakowanych Wstawieniu ramek z pierzgą jako osłonowych Musisz również ścieśnić gniazdo adekwatnie do siły rodziny
Co do matki to oczywiście po zachowaniu pszczół można ale myślę że łatwiej Ci będzie stwierdzić czy jest matka jeżeli przeglądając zobaczysz złożone do komórek jajka oraz czerw otwarty
Pozdrawiam Mariusz

januszszunaj1
Stukacz
Stukacz

witam dziś otwarłem ul matki nie namierzyłem jajek też nie ale jest czerw na ramkach które dolorzyłem a w niektórych komórkach są małe białe gąsienice i co wy na to?

Awatar użytkownika
beniamin82
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: beniamin82 »

januszszunaj1 pisze:a w niektórych komórkach są małe białe gąsienice
A to nie czerw odkryty czasem??

januszszunaj1
Stukacz
Stukacz