mało czerwiu

Moderator: krzysglo

Piotr Nowotnik

mało czerwiu

Post autor: Piotr Nowotnik »

Witam, w sobotę zajrzałem z moim wujkiem do pszczół, wszystkie bardzo silne, 2 roje zupełnie spokojne, mają dużo miodu, i czerwiu. Tak samo w 3 ulu, tylko że nie ma całej ramki zalanej czerwiem, są tylko pojedyncze zasklepione jajeczka, nie jest tak, że jest jajeczko obok jajeczka, zaznaczam, że to nie jest cz. trutowy, co może być przyczyną małej ilości czerwiu? Czemu matka ta czerwi, jest dużo ramek z czerwiem po 7-8, ale za to nie są to całe takie ramki zasklepione z czerwiem, drua sprawa, lałem Beevitalem, popołudniu, 2 roje całkiem spokojne, 3rojowi nie wlałem całego, wyszedłem z pasieki cały pożądlony( tylko od 3 roju), mój wujek zresztą też, pszczoły wszędzie nam właziły, do rekawic, kapeluszy, okropne były, musieliśmy się wycofać, nie dały nam wlać do końca leku, jak na złość musiał nam wtedy zgasnąć podkurzacz, dopiero, jak wyszliśmy już z pasieki wpadłem na pomysł, że mogliśmy zrosić pszczoły wodą. Pewien pszczelarz, który był kiedyś w pasiece i go też tak pożądliły, mówił że 2 roje spokojne to te bucfasty, a 3-ci rój to apis melifera melifera czy jakoś tak, mówił że ta rasa jest b. pracowita, ale za to bardzo agresywna i złośliwa. Czy należałoby wymienić w tym roju matkę na wiosnę? Prosze o odpowiedzi. Pozdrawiam.

JAxico
Stukacz
Stukacz

Post autor: JAxico »

Piotrku, jeśli chodzi o żądlenie pszczół, myślę, że mogliście popełnić proste tzw. głupie błędy, np. dezodoranty lub inne kosmetyki, to pszczoły bardzo rozdrażnia, zgodzę się że apis melifera to wyjątkowo złośliwy gatunek, sam się na tym przekonałem kiedyś. Jeśli chodzi o czerw to powiem szczerze że nie wiem co może być przyczyną tego, może jeszcze matki się rozczerwią, o to się nie martw. Uważam że pryskanie wodą podczas przeglądu to nie najlepszy pomysł, Kiedys czytałem że mió jest higroskopijny, i pochłania wodę, jeśli już to rozpylaj wodę przy wylotach. Pozdrawiam.
Pozdrawiam - JAxico :D

Awatar użytkownika
beniamin82
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: beniamin82 »

Panowie koledzy, podaję za wikipedią...

Pszczoła miodna (Apis mellifera L., syn. Apis mellifica L.) – gatunek z rodzaju pszczoła i rodziny pszczołowatych właściwych, obejmujące gatunki wytwarzające miód.

Wychodzi na to że buckfast też jest Apis melifera, bo to po prostu nazwa pszczoły miodnej.

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

JA mam buckfast i szczeże mówiąc do dnia dziśejszego polecam ale w pszyszłym sezonbie opisze coś więcej/...
pozdrawiam Marcin

ODPOWIEDZ