przenoszenie pszczół

Moderator: krzysglo

kz

przenoszenie pszczół

Post autor: kz »

czy we wrześniu można jeszcze przenieść pszczoły do nowego ula (inny typ, inna ramka)?

Awatar użytkownika
pszczelarz123
Stukacz Junior
Stukacz Junior

przenoszenie pszczół

Post autor: pszczelarz123 »

Oczywiście że można tyle że jest to troche bardziej kłopotliwe, niż w innych porach roku. Dobrze by było gdybyś miał gotowe ramki zarobione i gotowe do zazimowania na nich pszczół.

pszczelarz51
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: pszczelarz51 »

Ja sądzę że nie.Jest już za późnoLepiej przygotować pszczoły do zimowli a wiosną dokonać przesiedlenia.Bedzie to bezpieczniejsze i dla pszczół i dla pszczelarza.

_Michał_
Obserwator
Obserwator

Post autor: _Michał_ »

Witam! trochę odgrzebię temat. Chcę przenieść jedną rodzinę do innego ula (przestawić nowy ul na to samo miejsce, gdzie stoi stary), gdyż obecny trochę się rozleciał po zimie i potrzebny jest mu przegląd. Szukam porad, wskazówek jak się do tego zabrać, o jakiej porze dnia, w jaką pogodę, ogólnie taki mały poradnik przeprowadzki pszczół. Będę bardzo wdzięczny.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

Jeżeli ule są takie same to nie ma problemu możesz nawet jutro gdy się ociepli ( przyjmuję że to ule powiedzmy warszawskie ) weź kogoś do pomocy, ula z rodziną odsuń na bok i skręć o 90% a na jego miejsce postaw pusty, tak żebyś miał łatwy dostęp do jednego jak i drógiego. Po przełożeniu ramek zostanie się w ulu trochę pszczół włóż pustą ramkę pszczoły na nią wejdą a potem ztrząśnież je do rodziny, pusty już ul trzeba zamknąć by nie prowokować napadu i odsunąć zdala od miejsca gdzie stał.
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

pszczelarz51
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: pszczelarz51 »

Jeżeli ule są różnego typu ( inny wymiar ramki) to proponuję poczekać do czasu gdy pszczoły zaczną pobielać plastry i wtedy w zależności od możliwości przekładać rodzinę z gniazdem wprawiając plastry w nowe ramki, lub na samą węzę a pozostały czerw rozłożyć do innych rodzin( ieżeli jest zdrowy).Podaj więcej szczegółów to będę mógł udzielić bliższych informacji.Pozdrawiam Pszczelarz 51.

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: henrmiko »

Przenoszenie ramek z całą ich zawartością do ula tego samego typu świetnie opisał wyżej Kolega "Skapiko" Nic ując ani dodać. Ja opisze inny przypadek:

Przenoszenie rodzin z uli do uli o ramkach innego kształtu i wymiaru. Należy to zrobić w sprzyjających warunkach pogodowych, umożliwiających dokonywanie przeglądów rodzin pszczelich, jak najwcześniej i jak jest jeszcze najmniej czerwiu. Wszystkie ramki tylko z czerwiem, pierzgą i pokarmem- po wycięciu plastra ze starych ramek, w takim kształcie aby pasował możliwie jak najlepiej do kształtu i wymiaru nowych ramek, podwieszamy na okres wylęgu pszczół - pod beleczkami w nowych ramkach, mocując to wszystko przy pomocy długich cienkich gwoździ wstawianych w listewki ramkowe w otwory do naciągania drutu oraz okręcając całość drutem lub sznurkiem i wstawiamy to na środku gniazda dolnego korpusu nowego ula. Wcześniej ze starego suszu należy przygotować kilka nowych ramek, którymi to wszystko należy obstawić po jednej ramce z każdego boku. Następnie należy położyć na to kratę a nad kratę dodać nowy korpus do którego dajemy następnych kilka ramek z suszem wcześniej przygotowanych w sposób najbardziej właściwy pozwalający na ich trwałe pozostawienie w ulu + po bokach ramki z pokarmem. Do korpusu nad kratę dajemy matkę i resztę pszczół podając rodzinie ciasto miodowo cukrowe, dobrze by było z pyłkiem. Takie ułożenie musi pozostać przez 21 dni aż w dolnym korpusie wygryzą się wszystkie pszczoły. Górny korpus w miarę przybywania pszczół należy poszerzać ramkami z suszem lub węzą. Jak wszystkie pszczoły się wygryzą należy usunąć dolny korpus z tymi prowizorycznie wprawionymi ramkami a na dennice należy położyć górny korpus z matką i ramkami właściwie wprawionymi i częściowo nowo odbudowanymi z poddanej węzy, z którego wycofujemy tylko ramki z pokarmem prowizorycznie wprawionym. Z wycofanych ramek po wygryzieniu pszczół należy wybrać ramki z pyłkiem i w sposób najwłaściwszy wykorzystać, reszta wycofanych ramek kwalifikuje się do przetopienia.

Nie jestem pierwszym i jedynym który w ten sposób wykonuje przenoszenie rodzin pszczelich do uli wielokorpusowych.Tego sposobu ja nie wymyśliłem i nie opatentowałem. Robił to już mój ojciec i znajomi z okolicy. Robią to moi znajomi a teraz wiem, że i inni, którzy występują i wcześniej opisali na różnych forach pszczelarskich i chwała im za to.

W przypadku przenoszenia do uli typu leżaków, zmieni się jedynie sposób ułożenia kraty odgrodowej = na pionowo ,do oddzielenia części gniazda w której złożono ramki z wprawionymi prowizorycznie plastrami z czerwiem i pierzgą, od części nowej w której ulokowano matkę i wstawiono już ramki z prawidłowo wprawionym suszem.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

Zablokowany