przenoszenie uli

Moderator: krzysglo

ulik99

przenoszenie uli

Post autor: ulik99 »

Witam, zacznę od tego że jestem początkującym pszczelarzem, mam takie pytanie czy można przenieść o tej porze ule o jakieś 50 do 100 metrów? czy coś niepożądanego się będzie działo? A przenieść chce dlatego bo mam je nad stawem i po zimie zobaczyłem że nie służy im takie miejsce

avico

Post autor: avico »

Wykorzystaj prognozę pogody. Jeżeli będzie w perspektywie kilka (co najmniej 4) dni chłodnych czy deszczowych, to śmiało przenieś ule na wcześniej przygotowane stanowisko. Skorzystaj też z sugesti, aby wylotki ustawić na północ. Dlaczego - długo by o tym pisać. U mnie są wylotkami na północ. To powinno wystarczyć za rekomendację, albo przeczytaj moje porady pisane w Pszczelarstwie (chyba w 2002r.). Po nastaniu ciepłych dni pszczoły nie będą pamiętały starej lokalizacji uli.

Awatar użytkownika
pszczoła
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: pszczoła »

Witam, kolega pszczelarz z naszego koła z pszczółkami związany prawie 40 lat widząc pasiekę z wylotami na północ zawsze rzuca stwierdzenie : miodu to z tej pasieki nie będzie. Widziałem Pańską pasiekę i ten kolega też widział i tłumaczył to tym że Pan hoduje matki a nie liczy na duże zbiory miodu. W moich okolicach pasieki stoją wylotami na południe ewentualnie na południowy wschód. Ja w tym roku poszedłem dalej i przenosząc pasiekę ustawiłem ule wylotami na wschód tak jak poradzili mi starzy pszczelarze, czy zrobiłem dobrze to się okaże. Co do przestawiania uli o 100 czy o 10 metrów to po normalnym oblocie nie ryzykowałbym takich praktyk nie chcąc stracić lotnych pszczół, które w tej porze są na wagę złota. Pozdrawiam :wink:

avico

Post autor: avico »

Wyloty na północ, to nie mój wymysł, ale dawnych bartników, a obecnie niemal całkiem zapomniany. W sezonie poranne słońce bardzo wcześnie zagląda do wylotków. W największy upał wylotki są w cieniu a wentylatorki nie muszą pracować na najwyższych obrotach. Przy takim ustawieniu jest w ulu nieco chłodniej, co powinno przełożyć się na zminimalizowanie wystąpienia rójek. Kiedy w ulach ustawionych wylotkami w innych kierunkach jest już spokój, to w tych na północ trwa ruch, bo zachodzące słońce jeszcze długo je oświetla.

Doceniam opinie innych pszczelarzy, ale nie są one dla mnie wyrocznią. Takie zachowawcze stanowisko zajmuję od kiedy stwierdziłem, że znaczna część pszczelarzy zamiast konkretnej wiedzy naukowej lub tej najdawniejszej ludowej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie używa zabobonów lub opinii, bo znajomy znajomego tak powiedział, a ojca szwagra syn to widział.
Proponuję zrobić doświadczenie. Ze 2 – 3 ule z rodzinami o podobnej sile z podobnymi matkami postawić wylotkami na północ i poobserwować zbiory przez około 2 – 3 sezony.

Co do przestawiania uli o około 10 m w sezonie zmieniłem zdanie, kiedy usiłowałem pozbawić pszczół lotnych rodzinę, która jako rój osiadła w pustym ulu. Była tak złośliwa, że nie mogłem zrobić przeglądu, a nie chciałem ich wysiarkować. Odstawiłem ul o około 10 metrów, skierowałem wylotkiem w przeciwna stronę sądząc, że zostaną same młode pszczoły. Po około półgodzinnym zamieszaniu wszystko się unormowało, a lotne pszczoły i tak znalazły wylotek. Tak więc, teoria sobie, a praktyka sobie.

Z traceniem lotnych pszczół nie jest tak jak kolega pisze. Bo gdyby nawet, to będą szukały najbliższych uli i wrócą do pasieki z której wyszły. Zasiedlając uliki weselne przetrzymujemy je w piwnicy około 3 – 4 dni aby pszczoły lotne zapomniały lokalizacje macierzaka. W taki razie kilka chłodnych lub deszczowych dni sprawi, że w słoneczny dzień pszczoły wylecą przed ul i nawet nie będą pamiętały, że stały nieco dalej.

Marek__Z
Stukacz
Stukacz

Post autor: Marek__Z »

Avico ma rację z tymi wylotkami na północ...ale można się z tym zgodzić jeśli pasieka stoi na otwartej przestrzeni.
Jeśli natomiast jest usytuowana wśród drzew to niekoniecznie tak musi być.
Wyobrażmy sobie ul z wylotkiem na północ ale drzewo daje wówczas cień " i cały misterny plan w p....u" -mówiąc słowami Siary Siarzewskiego.
Innymi słowy mówiąc mam pasiekę usytuowaną wśród drzew , wylotki skierowane w różne strony i w moim przypadku nie widzę różnicy w zbiorach.
Przestawianie uli ? jest dokładnie tak jak pisze Avico,
Przecież każdy pszczelarz zauważył pewnie masowy oblot pszczół po kilku dniach niepogody.
Można dowolnie przestawiać ule nawet w przypadku pogodnych dni.
Kiedyś musiałem koniecznie to zrobić i wstawiłem cały ul do chłodnej piwnicy na trzy dni.
Po wystawieniu na pasieczysko- żadnych strat pszczoły lotnej.
Podobnie dzieje się przy obsadzaniu ulików weselnych
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
pszczoła
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: pszczoła »

2 lata temu przestawiałem ul z jednego końca pasieki na drugi (ok 20 m) i trwało to dokładnie 20 dni bo gdy posunąłem ul dalej niż o metr to po prostu lepiej nie mówić co sie działo w pasiece. Ul był przestawiany wieczorem po ustaniu lotów a działo się to w czerwcu (akacja i facelia). Dobrze się składa bo przestawiłem kilka dni temu część pasieki na nowe miejsce i mam możliwość spróbować północnego kierunku, o wynikach będę informował. Pozdrawiam

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

Szanowni Panowie pozwólcie że coś opiszę w roku 2001 dostałem w kwietniu praktycznie zmuszony do przeniesienia całej liczącej 50 pni pasieki o około 50--70 m licząc od 1 rzedu starego miejsca do 5 rzedu nowego miejca byłem w szoku wszystkie gwiazdy na niebie wskazywały że stracę lotną pszczołę obdzwoniłem wielu pszczelarzy ityle samo miałem teori każda inna .W cięgu 2 dni przeniosłem wszystkie ule na starym miejscu pozostawiłem 1 ula w kyórym się ledwo dudza tliła ponoć powracające pszczoły miały go wzmocnić ,ico ?? jak był dziadem tak po tygodniu był dalej dziadem ,żadna pszczoła go nie zasiliła i gdzie teorja tylko w książce i na papierze
Co się stało ? ma 2gi dzień ze wszystkich uli był intęsywny lot przez 2godziny pszczoły szalały po nowym pasieczysku owszem napewno się wymieszały ale po tych 2 godzinach do każdego z 49 uli pszczoły nosiły pyłek nie miałem żadnych efektów ubocznych
pozdrawiam

mały
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: mały »

witam dostałem 10 rodzin z pszczołami nic wspOlnego z pszczelarstwem niemiałem dotychczas.pasieka jest daleko od mego domu i postanowiłem ją przenieś( około 10 km) czy stracę jakieś pszczoły ? czy mogę to zrobi bez problemów? dzięki za odpowiedzi

Awatar użytkownika
haker_2015
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Witaj Mały

Post autor: haker_2015 »

Słuchaj na takie odległości nie musisz się martwić ze jakaś pciółka wróci bo to za daleko. atomiast jeśli chodzi o kwestię pory dnia to polecam te w których siedzą jeszcze lub juz w ulu. TZn są to godziny wczesno poranne lub wieczorne a ja jeszcze przy brzydkiej pogodzie kiedy napeno mozna taki manewr wykonac to juz calkiem cialkiem. Ja przewozilem pszczoly ktore dostalem od goscia na odleglosc 4 km, wieczorem po 20.00 Zaślepiłem tylko wylotek związałem ul pasami i w drogę po przyjeździe otworzyłem wylotek szybko jak gdyby nigdy nic jest oki:) a na nastepny dzien nosily juz pylki z nawłoci.

Awatar użytkownika
ansu
Obserwator
Obserwator

Post autor: ansu »

Jak przenieść pasiekę 20 pni o 50m muszę to zrobić w ciągu roku więc kiedy będzie najdogodniejsza pora (jesień wiosna) i jak najlepiej to zrobić wywiezienie pszczół na dużą odległość i powrót w nowe miejsce nie wchodzi w grę

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

Poczekaj tylko aż się ochłodzi do 5sC ---0 stC i zapowiedzą przymrozki wtedy możesz spokojnie przenosić ja przenosiłem pasieke 70 pni o 100 m w 2002 r 4 grudnia było 0st C pszczoły obleciały się 27 02 2003 na nowym miejscu ,musisz oglądać dłógo terminowe prgnozy pogody w tvn

Zablokowany