Drutowanie ramek

Moderator: krzysglo

miśkownica
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: miśkownica »

Dzięki filmowi TomkaMiodka, zadałem sobie pytanie czy u mnie na suwalszczyźnie wypaliłby pomysł z ulami jednościennymi z dennicami osiatkowanymi. Bo temperatury zimą potrafią spadać nisko he he. A może ktoś gospodaruje w podobnie surowym klimacie? Z pszczelarskim pozdrowieniem

emka24
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: emka24 »

Gilian pisze:Trzeba ramkę przed drutowaniem ścisnąc tak mocno aby beleczki się ugieły lekko.
To samo można uzyskać biorąc kawałek sklejki trochę większy od ramki i wbijając wzdłuż dluższych boków po dwa gwoździki,tak by po włożeniu ramki między nie listewki ramki były ugięte.Dalej to już to samo,
Obecnie nie używam tego -drutuję w rękach naciągając wstępnie a przed wtapianiem węzy naciągam karbownikiem.
Załączniki
P1060398.JPG
P1060398.JPG (138.47 KiB) Przejrzano 16134 razy
P1060397.JPG
P1060397.JPG (140.89 KiB) Przejrzano 16134 razy
emka24

daro
Stukacz
Stukacz

Post autor: daro »

Miśkownica - czemu nie . Pytanie tylko po co ? Z wypowiedzi mądrych ludzi (profesorzy) nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia . Ale przetrwają i będą się miały dobrze , zużyją więcej pokarmu w zimę.

emka24
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

miśkownica pisze:Dzięki filmowi TomkaMiodka, zadałem sobie pytanie czy u mnie na suwalszczyźnie wypaliłby pomysł z ulami jednościennymi z dennicami osiatkowanymi. Bo temperatury zimą potrafią spadać nisko he he. A może ktoś gospodaruje w podobnie surowym klimacie? Z pszczelarskim pozdrowieniem
Nikt od ciebie lepiej tego nie sprawdzi.Zrób na próbę 2-3 ule jednościenne,zasiedl je i zbieraj własne doświadczenia.
Mam ule jednościenne w swojej pasiece usytuowanej na Pogórzu Izerskim i nie planuję powrotu do ocieplanych,a temperatura -24 u mnie jest tak samo zimna jak u ciebie,
emka24

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Byłem w lipcu na weslu od mojej zony u rodziny. Tam spodkałem pszczelarza ktury tydzien temu wybierał z pod mostu rodzine pszczelą. Ta rodzina była pod mostem na 7 plastrach. Plastry miałydo 50cm wysokosci i do 70cm szerokosci. Rodzina miała niebieską matkie bo miała opalitek. Niemug stwierdzic czy ta rodzina już trzeci sezon była pod tym mostem czy krucej. Plastry miała pociagniete jak leciały samochody czyli jak wszedł pod most a on miał wysokosci ze musiał sie troche schylać to zabudowa była na ciepło czyli był plaster na szerokosc 1 i ostatni były troche mniejsze. Nikt ich nie karmił nie leczył na warozę a warozy nie zauwarzył na pszczołach. Nikt nie ocieplał a one nie bały sie zimna. Czyli wniosek nasuwa sie sam jak rodzina jest zdrowai silna to nie biji sie mrozów. Pozdrawiam miły_marian

dkrzysztof10
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: dkrzysztof10 »

Dokładnie popieram to co mówi miły marian sam miałem przypadek kiedy rój wyszedł i za ul obrał sobie stary plastikowy kosz na śmieci i tak siedział do wiosny właściciel robiąc porządki znalazł go i oddał mi za kilogram miodu pszczoły były w wyśmienitej kondycji. widziałem nawet jak pszczoły zimowały w stogu słomy gospodarz chciał sprzedać w marcu słomę i nagle bierze snopki i :692: pszczoły he pszczoły trafiły do mnie a rolnik na pogotowie bo uczulony jest na jad.
Jak rozdaję chleb biednym, to nazywają mnie świętym,
a jak pytam się dlaczego biedni nie mają chleba, mówią - komunista

wojciechmoro
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: wojciechmoro »

możesz mieć ule jednościenne na suwalszczyźnie, ale rodzina musi być bardzo silna i daj 8kg syropu cukrowego więcej.

marpi4
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: marpi4 »

witam
Moim zdaniem szkoda na to kasy.Do drutowania ramek wystarczy tylko zwykły uchwyt co by trzymał ramke , a ten wynalazek nie jest nic praktyczny

Awatar użytkownika
gregg
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: gregg »

... może troszkę odbiegnę od tematu. Znalazłem gwoździe miedziane u siebie w garażu czy mogę nimi pozbijać ramki? Czy może to zaszkodzić pszczołom? Nie chciał bym uczyć się na błędach w tym przypadku.

emka24
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Na pewno nie zaszkodzą.
emka24

Czarnotrzewiak
Obserwator
Obserwator

Post autor: Czarnotrzewiak »

Witam.W tym roku kupiłem 800 ramek wielkopolskich .Postanowiłem pomyśleć o tym jak by sobie usprawnić pracę przy ich składaniu i drutowaniu.Zacząłem więc szukac informacji w necie i znalazłem.Wykonałem przyrząd do zbijania ramek na 40 szt.Kupiłem kompresor i pistolet na zszywki.Okazało się że zbicie 40 szt ramek zajmowało mi 20 minut.Następnie po obejrzeniu filmiku Tomka Miodka postanowiłem wykonać podobny.Pewne zmiany to; rolki ciut większej średnicy i ułożyskowane, stabilniejsze mocowanie ramek utrzymujące kąt prosty ramki, szpulka po przeciwnej stronie zaś korbka pod ręką, napinanie beleczki dolnej poprzez mimośród .U Tomka na filmiku wygląda to drutowanie niemrawo , ale nie ma się co dziwić , nie miał jeszcze wprawy.U mnie było podobnie , ale z czasem nabiera się dużej wprawy.Po odrutowaniu ok 100 ramek z jedną ramką schodzi mi 15 sek.Ramka zachowuje kąty proste , drut jest napięty i o to mi chodziło.Uważam więc że jeśli ktoś ma zamiar składać czy drutować większą ilość ramek to na prawdę warto wykonać sobie takie przyrządy.Pozdrawiam.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Drutowanie ramek w lutym to troche za wczesnie bo jeszcze nam pozostało 2 miesionce do wstawienia ich do ula do górnego korpusu bo tam buduja do dolnej beleczki. Drut sie wbija w ramkiei staje się luzny. A jak zadrutujemy przed wstawieniem jej do korpusu i wkleieniem wezy to ten drut jest stabilniejszy bo jest już okleiony woskiem. Pozdrawiam miły_marian

Czarnotrzewiak
Obserwator
Obserwator

Post autor: Czarnotrzewiak »

Nie wszyscy mają czas by robić to w ostatniej chwili.Poza tym drut podczas wtapiania węzy rozgrzewa się i traci swoją sztywność.Zauważyłem że podejście do niektórych rzeczy w pszczelarstwie zmienia się proporcjonalnie do ilości rodzin.

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Jan Magóra »

Szanowni koledzy. Drutowanie ramek obecnie jest na czasie - bez naprężania. które należy przeprowadzić bezpośrednio przed wtapianiem węzy. Z pszczelarskim pozdrowieniem
Pozdrawiam

Jan Magóra

Falco
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Falco »

Czarnotrzewiak pisze:Witam.W tym roku kupiłem 800 ramek wielkopolskich .Postanowiłem pomyśleć o tym jak by sobie usprawnić pracę przy ich składaniu i drutowaniu.Zacząłem więc szukac informacji w necie i znalazłem.Wykonałem przyrząd do zbijania ramek na 40 szt.Kupiłem kompresor i pistolet na zszywki.Okazało się że zbicie 40 szt ramek zajmowało mi 20 minut.Następnie po obejrzeniu filmiku Tomka Miodka postanowiłem wykonać podobny.Pewne zmiany to; rolki ciut większej średnicy i ułożyskowane, stabilniejsze mocowanie ramek utrzymujące kąt prosty ramki, szpulka po przeciwnej stronie zaś korbka pod ręką, napinanie beleczki dolnej poprzez mimośród .U Tomka na filmiku wygląda to drutowanie niemrawo , ale nie ma się co dziwić , nie miał jeszcze wprawy.U mnie było podobnie , ale z czasem nabiera się dużej wprawy.Po odrutowaniu ok 100 ramek z jedną ramką schodzi mi 15 sek.Ramka zachowuje kąty proste , drut jest napięty i o to mi chodziło.Uważam więc że jeśli ktoś ma zamiar składać czy drutować większą ilość ramek to na prawdę warto wykonać sobie takie przyrządy.Pozdrawiam.
Wstaw jakieś foto tego twojego cuda. Wolałbym zbić 100 ramek młotkiem niż zadrutować 20...

ODPOWIEDZ