topiarka słoneczna

Moderator: krzysglo

kri

topiarka słoneczna

Post autor: kri »

Proszę o ile to możliwe o podanie strony z opisem i rysunkami na wykonanie topiarki słonecznej . Pozdrawiam

wojtekchyba
Nieśmiały
Nieśmiały

Topiarka

Post autor: wojtekchyba »

Witam
Posiadam topiarkę własnej produkcji zrobioną z starej lodówki w środku znajduje się siatka dość drobna aby zatrzymywała brud z wosku przetopiony wosk przelatuje przez siatkę spływa po blasze i zbiera się w pojemniku znajdującym się na dole. Na wierzchu połorzona jest podwójna szyba do izolacji wykorzystana guma z drzwi lodówki która wypełnia przestrzeń pomiędzy szybą a topiarką wosk wsadza się ściągając szybę. Topiarka podparta jest na metalowej podpurce umożliwiającej regulację promieniu padania słońca, gdy słońce przchodzi w inne miejsce topiarka jest obracana. Proponuje jeszcze pomalować ją z zewnącz i od środka (oczywiście oprucz szyby) na czarno poniewarz ten kolor lepiej przyciąga słońce oraz wosk wkładać w rajstopy które dodatkowo przefiltrują wosk topiarka perfekcyjnie przetapia wosk w postaci odsklepin lub starego wosku z ramek.

Awatar użytkownika
haker_2015
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

topiarka....wykonanie

Post autor: haker_2015 »

Witam koledzy przechodząto cojaostatnio więc postaram sie pomóc. Sciagnałem ostatnio z angielskiej strony projekt wykonania topiarki słonecznej, jest super opisana - i ma obawy pomimo barierey jezykowej kazdy sie skuma o co chodzi wi wykona to bez problemu. Sa tam podane wymiary no i przedewszystkim ja jestem wzrokowcem wiec jesli tez ktos posiada wreku taki argument ten schemat zapisany w pdf napewno sie przyda. Prosze tylko o informacje to wysle na e-maila link. Dzieki

Awatar użytkownika
odgo
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: odgo »

Witam,

Haker, to podaj lepiej link do strony skad to sciagnales.

Pozdr.
Grzegorz

Awatar użytkownika
haker_2015
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Witejcie pszczelarze

Kurcze zebym ja to pamietal to nie byla wkzadym badz razie polska strona tyle tego jest , ze musze Ci powiedziec ze mnie zaskoczyles tym pytaniem. Ale moge przesłać jak coś ten dokument bo to jest zrobione w pdf, o czym przekonali się juz niektórzy z klegów , którzy pisali do mnie :).Poprostu nie jestem w tym momencie powiedziec na jakiej to stronie ale udostępnię jak najbardziej ten dokument chętnym. życzę miłego dnia.

Fester
Obserwator
Obserwator

Post autor: Fester »

Witam

Plany topiarki słonecznej są tu: http://www.beesource.com/plans/melter.htm
Warto też popatrzeć tu: http://www.beesource.com/plans/index.htm

Pozdrawiam
Fester

Awatar użytkownika
haker_2015
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

podziękowanie za wyręczenie

właśnie z tej strony którą kolega wyżej przedstawił. dziękuje Ci serdecznie.. warte ogladnięcia ;)

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

topiarka słoneczna

Post autor: henrmiko »

Włączając się do tematu przekazuję poniżej mój tekst na ten temat, już wcześniej gdzieś na forum publikowany=
Przy obecnych tak niskich cenach wosku topiarka słoneczna to jedyny rozsądny sposób jego wytapiana. Aby była wydajna musi posiadać dużą powierzchnie ponad 1m2 [im większa tym lepsza], jej głębokość nie większa niż 10 cm, podwójne szyby, ścianki ocieplone Np. wełną mineralną, bo styropian się do tego nie nadaje / pod wpływem wysokiej temperatury- znika/ i być możliwie bardzo szczelna. Jej konstrukcja winna umożliwiać ustawianie, czyli okręcanie się zawsze pod słońce tak jak czyni to kwiat słonecznika. W słoneczne dni temperatura w niej może osiągnąć nieco powyżej 90 stopni C. Przy jej dużych rozmiarach, plastrach nie za ciemnych można z jednego wkładu po dwóch dniach dobrego wiosenno - letniego słońca- uzyskać 1 do 2 kg czystego jasnego wosku. Wytapiając plastry nie osuszone, bezpośrednio po miodobraniu uzyskuje się także trochę miodu, ale z uwagi na przegrzanie, nie nadającego się do bezpośredniej konsumpcji, lecz świetnego do produkcji miodu pitnego. Rysunki ułatwiające wykonanie podobnych topiarek widziałem na stronie internetowej ale nie polskiej ) http://www.beesource.com/plans/melter.htm )
Koledzy pszczelarze posiadający elektryczne topiarki, którzy chcieliby uzyskać większą wydajność tego wosku, mogą uzyskać to trochę taniej w następujący sposób. Z uzyskanych z topiarek słonecznych zboin uformować odpowiednie „zbite” wkłady. /Znacznie mniej miejsca będą potrzebowały w magazynie niż całe plastry do przetopienia i łatwiej uchronić je przed motylicą/ Po odpowiednim zebraniu większej ilości tych form i ponownym ogrzaniu w topiarkach słonecznych i szybkim włożeniu do już rozgrzanych topiarek elektrycznych można uzyskać pewne jego ilości / myślę, że około 20% / zużywając znacznie mniej energii elektrycznej.
Żeby skrócić czas obsługi pszczelarza związany z wytapianiem przy pomocy tych topiarek elektrycznych, należy posiadać kilka topiarek przymocowanych do stolika z otworem w środku, pod którym jest ustawiony pojemnik z wodą, do którego ściekał będzie wosk ze wszystkich ustawionych na nim topiarek. Jak zaznaczyłem na wstępie obecna cena wosku nie zachęca do ponoszenia takich kosztów przy jego pozyskiwaniu.
Zboiny uzyskane z topiarek słonecznych są świetnym materiałem opałowym do CO, ale także i z topiarek elektrycznych - chociaż trochę gorszym.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

mały
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: mały »

Witam . Mam pytanie . Czy zamiast blachy na dnie topiarki może być laminowana płyta wiórowa? wydaje mi się że będzie dobra. Jeżeli nie to czy nadaje się blacha alucynk? pytałem w sklepach w okolicy i kwasówki nie mają i aluminiowej też nie tylko ten alucynk. Pozdrawiam.

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: henrmiko »

W topiarce słonecznej występuje temperatura powyżej 100 stopni C. Jeżeli laminat na płycie wiórowej to wytrzyma to będzie OK. Natomiast blacha Alu-cynk moim zdaniem nie nadaje się do kontaktu z woskiem.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

Zablokowany