jaki rodzaj ula wybrac

Moderator: krzysglo

wojtek241178
Obserwator
Obserwator

jaki rodzaj ula wybrac

Post autor: wojtek241178 »

dziendobry mam zamiar rozpoczac chodowle pszczul kupic z 15...20 uli tyle ze mam dylemat jakie?ma to byc pasieka stacjonarna.Moj tato choduje pszczoly wiec mam powiedzmy wstepna wiedze...(ule wielkopolskie z nadstawka)wiec o ulach wielkopolskichco nieco wiem ale jest na rynku jeszcze wiele uli warszawskich i warszawskich poszerzanych ale nic o nich nie wiem ....prosil bym o rady i podpowiedzi obsluga,rozwoj,zimowla ,wymiary ramek,wady i zalety....pasieka ma stacjonowac w lubelskim(woj241@wp.pl)

arekfreus
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: arekfreus »

tylko wielkopolskie. nie polecam innych

jozef
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: jozef »

arekfreus ----- a miałeś inne ule co tak pewnie polecasz bo ja tak miałem warszawskie a terasa mam ul własnego pomysłu i jest lepszy i bardziej wydajny i są w nim mocniejszy rozwój pszczół i lżejsza praca i nie próbuje ciebie przekonywać , www.ulkaszubski.vgh.pl , i wejdź w galerie i zobacz zdjęcia i pomyśl ? ? ? pozdrawiam

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: henrmiko »

Przeważnie każdy chwali ul jaki aktualnie użytkuje, ale w tym dziale jest kilka tematów, których przeczytanie ułatwi dokonanie właściwego wyboru. Ponieważ nie chcę powtarzać tych wszystkich wywodów - podam tylko tematy, z którymi warto się zapoznać: "Nowy ul - Sabard" "Opinie na temat ula W. Ostrowskiej" "Szukanie konstrukcji ula nowoczesnego ułatwiającego wędrówkę" Pozostałe tematy, których nie wymieniam też są ciekawe. Zachęcam więc do lektury i ewentualnie stawiania konkretnych pytań dotyczących spraw tam nie wyjaśnionych.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

arekfreus
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: arekfreus »

jozef pisze:arekfreus ----- a miałeś inne ule co tak pewnie polecasz bo ja tak miałem warszawskie a terasa mam ul własnego pomysłu i jest lepszy i bardziej wydajny i są w nim mocniejszy rozwój pszczół i lżejsza praca i nie próbuje ciebie przekonywać , www.ulkaszubski.vgh.pl , i wejdź w galerie i zobacz zdjęcia i pomyśl ? ? ? pozdrawiam
tak miałem ule innego typu . warszawskie poszerzane i zwykłe, dadant i powiem że są dobre dla pasionatów do intensywnej gospodarki nie nadają się. znam również amatorów którzy wybrali ul wielkopolski.

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

podam parametry typowych uli w pprzybliżeniu w [dcm] litrach:ul warsz.posz.104l-ul dadan 105 l ul wielkopolski 95l wybór należy do ciebie co kto lubi ja mam korpusy wielkopolskie bez nadstawek wyloty w dennicy

[ Dodano: 2008-09-21, 11:29 ]
Fred1 pisze:podam parametry typowych uli w pprzybliżeniu w [dcm] litrach:ul warsz.posz.104l-ul dadan 105 l ul wielkopolski 95l wybór należy do ciebie co kto lubi ja mam korpusy wielkopolskie bez nadstawek wyloty w dennicy
miałem na myśli ula bez ramek

Awatar użytkownika
pasiekauizak
Obserwator
Obserwator

Post autor: pasiekauizak »

wojtek241178, Najgorsze WIELOKORPUSOWE.Kręgosłupy padaią.Zrób sobie ul wielkopolski leżak 18 ramek dużych + 2 nadstawki (wkłady) 1/2 po 8 ramek.Z tyłu robisz drugi wylot mały.Zaleta-pszczoł mogą wychodzić z dwuch stron ,chodzi o krate,morzna zimować dwie rodziny,łatwe łączenie,poddawanie matki.Zaglądanie do ula bez żadnego wysiłku-daszek na zawiasach,pszegląd gniazda,podkarmianie,nie ma problemu.,przejżysz 3 uie wielokorpusowy 1.Kilka mam-bezużyteczne.
POZDRAWIAM,

riko
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: riko »

Ta zaleta wychodzenia z dwóch stron tzn z tyłu i przodu to jest taka że jak będziesz miał złośliwe pszczoły to nawet zbroja z pod Grunwaldu Ci nie pomoże
pozdrawiam

mario.rpm
Obserwator
Obserwator

Post autor: mario.rpm »

A ja mam kilka wielkopolskich + półnadstawka, kilka własnej konstrukcji na ramce warszawskiej zwykłej i dodanym półkorpusem nad gniazdo na 10 ramek półnadstawkowych WZ, no i kilka półkorpusowych wielkopolskich.
No i powiem szczerze, że każdy ul ma swoje zalety, ale również wady.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Niema ula uniwersalnego każdy ma jakies wady ale i zalety.mario .rpm ty masz zbieraninę wszystkich uli i np. masz 1 rodzine na wiosne słabo a niemasz ja czym zasilic bo reszta z np. warszawskich jest nie zabardzo silne i co wtedy zrobisz tylko pozostało łonczenie. Ja mam tylko wielkopolskie 10 ramkowe i pare pół nadstawkowe. Ale pół nadstawkowe daje już jako 3 korpus. I na wiosne jak mam jakas słabszą rodzine to nie problemu ją czerwiem zmocnić jak się ma parenascie rodzin to jedna się znajdzie silna.Pozdrawiam miły_marian

Awatar użytkownika
pasiekauizak
Obserwator
Obserwator

Post autor: pasiekauizak »

riko,
Bitwe wygrali-ja też sobie radzę zatykając tył kiedy potrzeba
Ty zdejmuiesz korpus,kładziesz obok bieżesz do ręki podkurzacz-otwarte 10 ramek z pszczołami-wiem co się dzieje.Musisz mieć pomocnika ewentualnie wiadro z wodą.

Z szacunkiem POZDRAWIAM. :709: ,

[ Dodano: 2009-02-27, 22:43 ]
riko,
Bitwe wygrali-ja też sobie radzę zatykając tył kiedy potrzeba
Ty zdejmuiesz korpus,kładziesz obok bieżesz do ręki podkurzacz-otwarte 10 ramek z pszczołami-wiem co się dzieje.Musisz mieć pomocnika ewentualnie wiadro z wodą.
Chodzi oagresywne pszczoły,z łagodnymi problemu niema.

Z szacunkiem POZDRAWIAM. :709: ,

riko
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: riko »

Pasiekauizak
Wierz lub nie, robiłem chyba na wszystkich typach a w tej chwili na wielokorpusach i nie mam zamiaru wracać. A co do przeglądu to trwa kilka minut. Ale w tym temacie nie o tym mowa. Podpisuje się pod tym co napisał mily marian. Ilu pszczelarzy tyle typów uli. Grunt to mieć jeden typ, a jaki on by nie był to jak się człowiek do niego nauczy to zawsze będzie twierdził że jego ule są najlepsze i jemu najlepiej na nich się robi. Przecież miodu nie robi ul tylko pszczoły
pozdrawiam

Pedro
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Pedro »

Wybierz taki w którym można operować jednym typem ramki, bez mieszania gniazdowych z półnadstawkowymi, ułatwia to prace w pasiece.
Pozdrawiam
Gdyby pszczoły nie żądliły, czy miód też byłby tak dobry?

pyndzel
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: pyndzel »

Każdy pszczelarz ma swój typ ula najlepiej by go polecał! Ja miałem warszawskie zmieniłem na korpusowe nie żałuje!Tak jak koledzy pisali jeden typ ula i ramek dobre pszczoły i powodzenia!

paraglider
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: paraglider »

Wszystko zależy od tego jak zamierzasz traktować swoje pszczelarstwo.
Głównymi cechami ula korpusowego decydującymi o jego nowoczesności są:
- całkowita rozbieralność
- niska ramka
- pionowa gospodarka
- operowanie całymi korpusami.
Zastanowimy się teraz nad pozytywami wynikającymi ze stosowania uli korpusowych. Do nich należą:
1. Nieograniczone możliwości powiększania kubatury w zależności od potrzeb, intensywności pożytku oraz stosowanych metod gospodarki pasiecznej przez dostawianie kolejnych korpusów.
2. Łatwa rozbieralność i dostępność do wszystkich elementów ula co znacznie ułatwia higienę, upraszcza dezynfekcję i czyszczenie oraz usunięcie osypu zimowego.
3. Możliwość utrzymania rodzin w nastroju roboczym przez długi czas przy zastosowaniu prostych zabiegów hodowlano-pielęgnacyjnych.
4. Łatwość w uzyskiwaniu maksymalnej siły rodzin na określony czas co pozwala efektywnie wykorzystać poszczególne pożytki.
5. Możliwość wielokierunkowego użytkowania pszczół przez co znacznie zwiększa się opłacalność.
6. Uproszczenie zabiegów pielęgnacyjnych przez operowanie całymi korpusami co zwiększa wydajność pracy i ilość obsługiwanych rodzin przez pszczelarza.
7. Szybka wymiana elementów uszkodzonych lub zużytych przez co wydłuża się znacznie użytkowanie ula.
8. Łatwość miodobrania poprzez szybką wymianę korpusów z miodem na puste, przeniesieniem ich do pracowni celem odwirowania miodu.
9. Pionowa konstrukcja ula zgodna z naturalną skłonnością do gromadzenia miodu w górnej części nad gniazdem.
10. Prosty sposób oddzielenia gniazda od miodni pionową kratą odgrodową. Możliwość szybkiego usuwania pszczół z plastrów przez stosowanie przegonek, repelentów, czy przez wydmuchiwanie.
11. Wykorzystanie korpusów jako transportówek i stojaków na ramki co eliminuje potrzebę dodatkowego sprzętu.
Teraz trochę o wadach jako, że tam gdzie występują blaski są i cienie. Do nich należą:
1. Duży wysiłek fizyczny przy przenoszeniu i podnoszeniu ciężkich korpusów co utrudnia obsługę pasieki przez osoby w podeszłym wieku i słabe fizycznie.
2. Trudność przestawienia się z gospodarki tradycyjnej na korpusową, szczególnie przez tych którzy wiele lat prowadzili pasieki „po swojemu”
3. Potrzeba dokładnego wykonywania wszystkich elementów ula. Każdy korpus, dennica i daszek muszą zawsze pasować do siebie, powinny być wykonane z materiałów dobrej jakości aby nie ulegały wypaczeniu pod wpływem zmiennych warunków klimatycznych oraz mikroklimatu gniazda pszczelego.
4. Trudniejsza obsługa ula korpusowego, szczególnie przez pszczelarzy początkujących, kiedy każdy błąd może powodować nadmierne żądlenie, przedłużać czas przeglądów, rabowanie się pszczół oraz gorsze wyniki produkcyjne.
5. Problemy z zimowlą ze względu na niską ramkę, zimowanie tylko silnych rodzin, jako że słabsze zimują znacznie gorzej niż w ulach tradycyjnych.
6. Przy zimowli na dwóch korpusach problemy z właściwym rozłożeniem zapasów zimowych, oraz przemieszczeniem się pszczół między korpusami.
7. Potrzeba zabezpieczenia lekkich uli przed wiatrami.
Były to argumenty „za” jak i „przeciw”. Zdecydowanie więcej jest „za”.
U nas jedynym polskim ulem spełniającym w/w opisane parametry ma ul W. Ostrowskiej
Niestety w ulach wielokorpusowych należy się przedtem nauczyć gospodarzyć
- do przemyślenia.

ODPOWIEDZ