jaki rodzaj ula wybrac

Moderator: krzysglo

riko
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 57
Rejestracja: 2008-08-30, 21:31
Lokalizacja: Wieluń okolice
Kontakt:

Post autor: riko »

paraglider
Wszystko się zgadza co opisałeś o wielokorpusach. Dołozył bym jeszcze do minusów duża ilość ramek ale to i tak się rekompensuje przy miodobraniu. W punkcje 10 przy plusach wyszedł mały błąd. Rodnie od miodni oddzielamy kratą poziomą. Ostatnie zdanie jest bardzo trafnie ujęte. Ja do tego dochodziłem kilka lat, ale się opłaciło
pozdrawiam

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 892
Rejestracja: 2008-05-31, 12:50
Lokalizacja: proszowice

Post autor: Marcinluter »

A ja mam zamiar kupić ul wielkopolski wydaje mi się ,że w nim jest najlepiej zimować pszczółki [na dennice nałożyć nadstawke i korpus(y) gniazdowy/e]
A dodam ,że znaiomy przeczelaż trzy lata temu zakupił pszczoły buckfast i bardzo dobrze się z nimi w wielokorpusach pracuje( wczesny rozwuj więc potrzebują wiecej zapasu oraz miejsca)
A w warszawiakach to mniej zbiera się miodku /często pół ramki czerwiu;/
pozdrawiam Marcin

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 623
Rejestracja: 2005-12-27, 12:11
Lokalizacja: Limanowa

Post autor: Stanisław Zbieg »

Dopóki jest się młodym to wszystkie ule nadstawkowe są bardzo dobre, więcej miodu, łatwa obsługa itp same plusy - choć wiadomo, że ul miodu nie daje.. Stuknie niektórym 70-tka, albo i wcześniej wystąpi jakieś schorzenie a pszczółki chciałoby się mieć - to wtedy zmienią zdanie i jeżeli im zdrowie pozwoli to bardzo chętnie przerzucą się na leżaki wieloramkowe, obojętnie czy to warszawskie poszerzone z kołnierzem na półramki wlkp, czy warszawskie zwykłe, czy wreszcie wlkp - leżaki. Dla starszych to moim zdaniem ul warsz.poszerzony lub zwykły, nie trzeba się tak schylać nad ulem a te kilo miodu więcej w tym wieku nie odgrywa roli u prawdziwych miłośników pszczół, gdzie liczy się obcowanie z ulubionymi pszczołami i przyrodą.

Pożyjecie, wspomnicie moje słowa.

Pozdrawiam :699: Stanisław Z.

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 892
Rejestracja: 2008-05-31, 12:50
Lokalizacja: proszowice

Post autor: Marcinluter »

Tak zgodzę się ,że troche nagimnastykować się trzeba :691: wielokorpusowe są dobre dla małych przydomowych pasiek:) A leżaki też mają swoje '+' ale też '-' gdyby był tylko jeden typ ula to napewno każdy by się cieszy ,że ma ul i jest przczelarzem a nie bartbikiem:)
pozdrawiam Marcin

paraglider
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 51
Rejestracja: 2008-12-06, 19:37
Lokalizacja: stare polichno

Post autor: paraglider »

Można z każdej sytuacji znależć wyjście. Wraz z wiekiem zmieniam stopniowo metodę gospodarki zarówno w ulach Wlkp jak i Ostrowskiej. W tej chwili jako miodnie w obu typach uli stosuję tylko dowolną ilość półnadstawek Wlkp, dzięki temu mam zdrowszy kręgosłup i zachowany system gospodarki wielokorpusowej. Wraz z upływem sił będę przestawiał się całkowicie na 1/2 Wlkp i dalej operował tylko korpusami.

Pozdrawiam - Janusz.

jozef
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Posty: 108
Rejestracja: 2007-04-05, 09:02
Lokalizacja: pomorze
Kontakt:

Post autor: jozef »

Witam , to racja że każdy pszczelarz chwali swoje ? ale ile rodzajach gospodarowaliście ulach ? ? ciekawe czy macie porównanie , ile padło wam roi przez zimę ? nikt nie powie prawdy , podajcie porównanie , jak i co i w jakim . nikt nie powie z was ! ! ! , miałem ule warszawskie i je znam mam teraz ul własnego pomysłu i od 2003 r. nie padły mi żadne pszczoły w tym ulu , co wy na to ? nie leje wody bo mi to do niczego nie potrzebne ani ze by przekonać do zmiany ula , bo mój ul nie nadaje się do pasieki wędrownej tylko na pasiekę stacjonarną bo za duży , www.ulkaszubski.vgh.pl , przekracza powierzchnia każdy ul i mam pełne nastawki a nie pół bo poco szkoda zachodu i nie zdejmuje nastawki do modo brami tak mam wykombinowaną po co dźwigać i przygniatać pszczoły , zakładam na wiosnę i zdejmuje na jesień i tyle , pół nastawki i co jeszcze po co roboty sobie szukać ?

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 892
Rejestracja: 2008-05-31, 12:50
Lokalizacja: proszowice

Post autor: Marcinluter »

panie Juzefie lepsze są półnadstawki lekkie i przyjazne dla każdego przczelaża a poco się pęczyć i wyciskać pot?? Czy nie lepiej jest się cieszyć naszymi pszczołkami i smacznym miodkiem:) A najważniejsz ,że lepiej można "pogatunkować " miód nawet najmniejszą ilość a to w moim przypadku to + a ta twoja strona to troszeczkę
pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika
Peter
Stukacz
Stukacz
Posty: 99
Rejestracja: 2009-04-01, 17:04
Lokalizacja: Michałów/ RADOM

Post autor: Peter »

Ja mam ule wielkopolskie, nie narzekam na nie. Są wygodne, pszczoły normalnie obsiadują ramki. Korpusy zawsze łatwiej jest wymienić.
Pozdrawiam, Piotrek
____________________________
http://www.pasiekapszczelarska.fora.pl/

lesaja
Obserwator
Obserwator
Posty: 4
Rejestracja: 2009-11-04, 19:40
Lokalizacja: niemcy

Post autor: lesaja »

Dobry, bardzo podziwiam wasze komentarze i cesi mnie ze w Polsce takrze probujom winalesg lepsze sposoby a by sobie ulatwic robote i pszczolom zycie.
Mapisze w krutce, jak najbardziej krutko co to jest ze RV i EV dajom taki sukces.
Jeden muwy rze ul nie robi miud,nie prawda, kto ma rurzne systeme na swojej pasieki to wie ze ul tez robi swoje, i to tez jusz dawno w alpach udowodnione. W RV i EV jest bardzo duzo plusuw kture wynalasca sobie wzel, dodal do tego jeszcze pare swojich pomisluw, troche inni sposub obslugi i to na szcenscie dalo dobre wyniki. jak by tak nie bylo, to by on nie patentowal i inni pszczelarze bi tych ul nie chwalili.
Wasz ul powienien miec mozliwosc krzyrzowania-lepszy mikroklimat, dwa lota-lepszy ruch,nie wiencej nisz 10 ramek ani mniej-popszecznik klomba 6 ramek plus 2 i 2 po bokach, Wysokosc ramek nie wiencej nis 20cm- ze by klomb mozna bylo pszerwac kratkom na pierwszim korpusie 10 dni pszed wielkom paszom na wiosne (musice sobie wyobrazic klomb jako kule zemskom pszecientom kratkom na wysokosci Swecji, Kanady, Siberji - Ten czubek zostaje w drugim korpusie, a pszczulki go uwarzajom jako klomb i TU BENDOM NA OSTATKU LOGOWAC MIUD, a zaczynac bendom calkem Z GURY i to ich zachenca do SILNEJ ROBOTY ktura daje BARDZO DUZO MIODU. Matka jest zablokowana na 40.000 celi, niema duzo pracy i nie niszczy sie). Kratka morze tu spokojnie zostac do sierpnia. Pszczoly bendom lekko kontrolowac matki i jej nawet pozwalac sie roszerzac na 10 ramek jak niema duzo paszy. Jak tylko nowa pasza pszichodzi one jom z nowu blokujom na 6-7 ramek i z nowu MIUD z guri i do pewna, a jezely jest 4 korpus wcesniej peuni to zabrac, cedzic i szipko s powrotem do napeuniania i tak bendzesz mial duzo wiencej miodu nis Wszisci inni na okolo. Tutaj niema pszewieszania ramek, zmeniania matky i innich klopotuw jak w innich ulach, tu pszczoly same wszystko robiom, i na zyme sie same pszygotowujom. Tym sposobem moze i male dziecko i poczontkujoncy pszczelarz miec wienksze sukcesu nis stary pszczelarz na innim ulu.
Idziemy dalej: twoje ramky nie mogom miec listewki noszonce grubsze nis 1cm, dolniom nie wiencej nis 6mm,odstemp miendzy nimy nie wiencej nis 1cm(RAZEM 26mm) bo w tedy pszczoly uwarzajom ZALY UL JAKO 1 RAM, i tu niema smiertelnego pszejsca miendzy korpusami kture ych bardzo czensto zimom zabija bo nie mogom dojsc do miodu.Sama blokada na pierwszym korpusie zmiensza kwantitet a powianksza kwalitet rodziny. Pszczoly w czasie paszy nie muszom sie bez poczeby opiekowac duzom rodzinom i mogom sie zeimowac zbieraniem miodu. Tak samo pszez kszyrzowanie ramek majom lepszi klimat w domu i zymom cieplej i psez to jest DURZO WIENCEJ PSZCZOL WOLNYCH do zbierania miodu i tu im jest poczebne druge leto terz. Tym sposobem tworzom sie pszczoli jak bi zimowe bo zijom i do 80 DNI w ciongu lata. Sprobujcie i zobaczycie co to jest za MERCEDES ktury sie majlepiej sprawdza na slabych paszach gdzie dajom 100% wiencej miodu nis inne uli, a na sylnich paszach i do 60% wiencej. Duzo pszczelarzy jus sprobowalo i twierdzom ze to prawda.
ostatnie zbieranie miodu dla was slonecznyky hyba i w tedy 3 i 4 korpus zebrac miud i dac s powrotem na dennice jako 1 i 2 korpus a 1 korpus staje sie 3 a 2 korpus jest teras calkiem u gury jako 4 z miodem.tu teras jusz NIEMA KRATKY, pscolky dostajom jeszcze syrop z lekiem (my bysmie mogli robic wyszom komurke do karmienia na 5 litruw. Pszulki pszecziszczajom 2 korpusy dolne i matka idze do 2 i 3 korpusa na zime. wszistke korpusy mogom bic cali czas w ulu tak ze lager na zime nie poczebny. Pszez kszyrzowane ramki pszczoly zimom lekko uczymujom klimat i tak mogom bic i na Siberiji pszez calom zime.
Ja sie postaram w tom zime jeszcze pszetlumaczyc calom DOKLADNOM instrukcje jak morzna z jednego ula RV w ciongu jednego sezonu zrobic 10 rodzin i znych jesze miud w tim samim sesonie zbierac.

To powirzej nie wymislalem tilko tlumaczylem winalasce powiedzenia.

http://www.beehivevoja.com/

Postawie pere zdienc i filmykuw. pozdrowienia.
http://www.youtube.com/watch?v=En_7oAye ... r_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=4bpxUKtX ... er_embedde
http://www.youtube.com/watch?v=xYsVlX7I ... re=channel
http://www.youtube.com/watch?v=v_ePvbmA ... re=related

http://www.shrani.si/f/2i/Te/4LECET0g/r ... mg6894.jpg
http://www.shrani.si/f/1t/G2/4U3d92Sf/r ... mg6892.jpg
http://www.shrani.si/f/o/OM/2QUrQDZC/re ... mg6886.jpg
http://www.shrani.si/f/12/XR/1VW61uvE/r ... mg6876.jpg
http://www.shrani.si/f/1b/dQ/3Do54Bdn/r ... mg6875.jpg
http://www.shrani.si/f/2f/aT/3vKIAmxf/r ... mg6872.jpg
http://www.shrani.si/f/1w/X0/1fRs6KOA/1 ... mg6868.jpg
http://www.shrani.si/f/2O/L3/2W4yLFXc/1 ... mg6867.jpg
http://www.shrani.si/f/1e/Hx/2VPa2QIy/2 ... n-rv-i.jpg
http://picasaweb.google.si/Navratan.Pur ... ypmNjMjmCg#

Pozdrawiam serdecznie, Andrzej.

dewu
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 49
Rejestracja: 2008-08-09, 21:23
Lokalizacja: Lubsko

Post autor: dewu »

Czy te pszczoły budują plaster bez węzy?
wojtek

lesaja
Obserwator
Obserwator
Posty: 4
Rejestracja: 2009-11-04, 19:40
Lokalizacja: niemcy

Post autor: lesaja »

Tak to prawda, w EV i to w calym EV, we wszystkich ramach i niema zednych problemuw. W RV mozna takrze, ale dodawac po jednom do dwie ramky miendzi ciemnymi ramkamy bo pszczoly wtedy ich najlepiej rozboduwujom. Pozdrawiam, Andrzej.

marcin
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 43
Rejestracja: 2005-02-17, 13:17
Lokalizacja: Górale

Post autor: marcin »

Witam nie chciałem zakładać nowego tematu żeby nie zaśmiecać forum ale mam takie pytanie chciałbym zbudować kilka uli na próbę coś w rodzaju wielokorpusowych tylko to ma wyglądać tak dwa korpusy gniazdowe o ramce 240x240mn i dwie nadstawki o ramce 150x240mn chciałbym się dowiedzieć czy na tych dwóch korpusach gniazdowych wystarczy pszczołom zapasu na zimę według moich obliczeń te dwie ramki dają 9,8dcm2 użytecznej powierzchni gniazdowej ramki.Jest jeszcze możliwość zastosowania znosów w jednym z tych korpusów. Wiem że to jest ul nietypowy ale jak do tej pory gospodaruje w ulach warszawskich zwykłych a to miała by być modyfikacja takiego ula. Za opinie tego rozwiązania z góry Dziękuję.

bartnik1
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 12
Rejestracja: 2009-01-15, 20:29

Post autor: bartnik1 »

Gospodaruję w korpusach. Swego czasu warszawskie poszerzane podyieliem na korpusz. I co. Tworzy sie niestabilny komin z duza iloscia korpusow. Nie polecam.
Co to klawiatura _Wsyzstkiego brakuje. prtyznajmniej w moim pryzpadku.

[ Dodano: 2010-02-17, 07:49 ]
Zapomnialem dodac korpusy byly kwadratowe. Na osiem ramek.

Awatar użytkownika
Obelnik
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Posty: 123
Rejestracja: 2010-01-07, 09:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: Obelnik »

Marcin ja gospodaruję w górach pasieka ok. 900 m npm, czasami już we wrześniu są przymrozki a wiosna przychodzi u mnie 2 a czasem 3 tygodnie później. Zaczynałem na ulach ostrowskiej. Zimowałem na 2 korpusach - były problemy. Nastepnie przeszedłem na ul WP, zimowla doskonała ale wiosną dużo do ogrzania i rozwój trochę opóźniający się. Zrobiłem więc ule na wzór ula Leciejewskiego o wymiarach ramki 260 x 360 (ramka wielkopolska ale ustawiona pionowo) na 13 ramek. Do góry idą półnadstawki o wymiarach ramki 260 x 190, szerokość ramki 35 mm. W razie potrzeby można dołożyć 2 lub 3 te półnadstawki. W moich warunkach to jest bingo. Ponadto jak wiesz pszczoły w sposób naturalny gromadzą miód nad czerwiem, pozwala to wykorzystać nawet małe pożytki a zimowla jest doskonała. Zimuję na 10 ramkach a zboku zostaje miejsce na komin wentylacyjny, nie ma wilgoci. Dennica odejmowana wysoka 10 cm. Pozdrawiam.
Wacław Białogłowicz

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 771
Rejestracja: 2006-12-05, 19:21
Lokalizacja: kraśnickie

Post autor: SKapiko »

czy nie można zrobić ule na wymiary standardowe dużo to ułatwi w pracy bo nawet kraty to trzeba docinać, jako ciekawostkę podam że w pionie Skandynawia - Włochy typów uli jest prawie tyle co pszczelarzy a reszta świata to dadant i langstrot
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

ODPOWIEDZ