Co to za ul??

Moderator: krzysglo

pmowski
Obserwator
Obserwator
Kontakt:

Co to za ul??

Post autor: pmowski »

Witam.

Ostatnio oglądając galerię jednej ze stron "Pasieka Rój", znalazłem zdjęcia ula. Ponieważ dopiero przymierzam sie do założenia pasieki, jestem na etapie czytania, czekam właśnie na porcję książek która jest w drodze, mam pytanie co to za ul? Typ? Chodzi mi, że jest bardzo ciekawy wizualnie, tzn chodzi o sam wygląd i proporcję.

Oto link do zdjęcia: http://www.pasieka.rac.pl/pictures/photo/apiary/Pa4.jpg

Chcę założyć bardziej dla przyjemności malutką pasiekę (5 uli), nie dla zysków i mam pytanie czy ktoś się spotkał z jakimiś starymi ulami, ich projektami i wyglądem.

Chciałbym, żeby ule były atrakcyjne wizualnie i były zarazem "wygodne" dla pszczół. Zawsze przed sobą mam widok starego ula zdrewnianym dachem z klepek drewnianych, częściowo wbudowanego w pusty pień z powiększeniem komory gniazdowej i miodnej słomą. Czy takie ule gdzieś można jeszcze zobaczyć, albo na nich pszczelarzyć??

Pozdrawiam

waldek65
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: waldek65 »

Ten na zdjęciu :713: to warszawski poszerzony z zabudowa ciepłą. Łatwy do wykonania i bardzo dobry dla pszczół oraz dla początkującego pszczelarza ja na takich zaczynałem i do stacjonarnej pasieki jak ulał. Jest to ul łatwy w obsłudze.łatwy dostęp do wszystkich ramek. Właśnie taki dla ciebie by się nadawał.
Pozdrawiam.

pmowski
Obserwator
Obserwator
Kontakt:

Dziękuje za pomoc :)

A może ktoś wie, czy takie ule nowe ktoś jeszcze robi, czy raczej samemu trzeba się tym zająć?? Najlepiej ktos z lubelskiego, lub okolic Puław :)

Druga część pytania jest dalej aktualna, gdzie można zaczerpnąć trochę informacji na temat bardzo strarych uli?? Pszczela Wola??

Pozdrawiam

oro54
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: oro54 »

Kolego spróbuj dotrzeć do książki Romualda Wróblewskiego „Polskie Pszczelarstwo” wydanej przez Ossolineum w 1991 roku. Tam zamieszczone są wszystkie interesujące Cię informacje między innymi na temat rodzajów starych uli stosowanych do hodowli pszczół przez wieki.
Z poważaniem oro54

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Pmowski" - takie ule regionalne w stylu góralskim i nie tylko na zlecenie zamawiającego, drewniane, kryte gontem lub strzechą słomianą, wykonuje p.Piotr Lupa zam. we wsi Glisne k/Mszany Dolnej pow.Limanowa, tel./0-18/331-60-88. Informacja ta jest pewna, przed napisaniem tego postu telefonowałem do niego. Można tam też obejrzeć w domu różne zdjęcia uli, które wykonał na konkretne zamówienia. Być może jak wynikało ze słów mego rozmówcy jego córka operująca na internecie umieści jakieś foto, zabiegałem o to.
Są też i inni wykonawcy, proponuję śledzić strony WWW, jak również czytać ogłoszenia w czasopismach pszczelarskich, ogłaszali się.

Pozdrawiam :705: Stanisław Z.

pmowski
Obserwator
Obserwator
Kontakt:

A ktoś mi może powie, o co dokładnie chodzi z tą zabudową?? Z przeczytanych informacji na forum według mnie wynika, że chodzi o ułażenie ramek gniazdowych do wlotów do ula. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Jeśli tak, to które ułożenie jest lepsze?? zimne czy ciepłe i czym należy się kierować przy wyborze.

Druga rzecz to jaki ul lepiej wybrać z tych dwóch, warszawski zwykły czy poszerzany, tzn do pasieki bardzo małej i w celach "dla przyjemności" i nauki, nie zarobku. Zresztą bardziej na tych ramkach chcę zbudować ul w starodawnym stylu z gontem drewnianym.

Z ulami "ozdobnymi" wstępnie się porozumniałem i czekam na zdjęcia. Myślę, że leżak będzie efektowniej wyglądał jako ozdoba, stąd moje zainteresowanie tymi dwoma typami ramek. Zresztą jak wszyscy piszą ten ul bardziej wybacza błędy i pszczoły lepiej zimują u niedoświadczonego pszczelarza.

pozdrawiam
Przemek

ODPOWIEDZ