proszę o odpowiedz doświadczonych pszczelarzy

Moderator: krzysglo

mala
Nieśmiały
Nieśmiały

proszę o odpowiedz doświadczonych pszczelarzy

Post autor: mala »

czy ule styropianowe są nieszkodliwe dla pszczół i z jakiego styropianu są robione
mala

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Ja już mam przeszło 20 lat sreropiany i jeszcze nie padła mi w nich pszczoła. Pszczoły pokitiją sciany steropianu a jak wiemy kit jest silnie bakterobujczy i pszczołom nie szkodzi steropian. Pozdrawiam miły_marian

wieloraki
Stukacz
Stukacz
Kontakt:

Post autor: wieloraki »

Wg mnie ule styropianowe są szkodliwe. I nie chodzi tu o toksyczność materiału ale o jego wysoką izolacyjność termiczną. Warunki jakie panują w takim ulu są totanie nienaturalne bo materiał jakim jest styropian jest zupełnie obcy dla pszczół.
Ciekawe, że nie słyszałem o przypadku gdy rójka samoistnie zasiedla się w ulu styropianowym. Zasiedlaja mury, kominy, dziuple, stare, drewniane ule ale styropiany omijają z daleka.
Zauważyłem, że pszczoły hodowane w ulach styropianowych mają większą podatność na wystąpienie chorób wirusowych.
W przyszłym sezonie zamierzam definitywnie pozbyć się ostatnich kilkunastu sztuk jakie jeszcze obecnie są zasiedlone.
Korpusy styropianowe natomiast doskonale mi służą jako podstawki pod ule:)
Nie chłoną wilgoci, nie korodują, nie butwieją - same plusy.

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

wieloraki, a jakie ule preferujesz?
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

wieloraki
Stukacz
Stukacz
Kontakt:

Drewniane jednościenne.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

wieloraki pisze:Ciekawe, że nie słyszałem o przypadku gdy rójka samoistnie zasiedla się w ulu styropianowym.
W tym roku miałem dwa przypadki, gdzie rójka sama do styropiana weszła
Ile masz uli styropianowych jeden czy dwa, że takie bzdury piszesz
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

wieloraki
Stukacz
Stukacz
Kontakt:

SKapiko pisze:W tym roku miałem dwa przypadki, gdzie rójka sama do styropiana weszła
Ile masz uli styropianowych jeden czy dwa, że takie bzdury piszesz
Pół albo 3/4 :)
No to gratulacje, że weszła... Jeśli dobrze przeczytałeś, napisałem, że "nie słyszałem o takim przypadku". A teraz już o takim przypadku przeczytałem.
Dla mnie bzdurą jest trzymać pszczoły w ulach styropianowych chociaż zdaję sobie sprawę z ich zalet.

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

Dzisiaj puściłem piłę,i tak tnę te ule[korpusy]na kawałki do centralnego,ale sumienie wyhamowało,pojechałem po,krupnik,,kupię na wiosnę nowe pszczoły,do starego człowieka,najlepsze są połówki,,wielkopolskie,,

taktiktak
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: taktiktak »

temperaturę w ulu reguluje się poprzez odpowiednią wentylacje, w powałce są pajączki, a na dennicy wkładki.

ODPOWIEDZ