Chce zmienić ule ale nie wiem na jakie

Moderator: krzysglo

Toni8877
Obserwator
Obserwator

Chce zmienić ule ale nie wiem na jakie

Post autor: Toni8877 »

Witam.
Posiadam ule wielkopolskie styropianowe i nachodzi mnie myśl, by zamienić je na drewniane. Czy jest to dobry pomysł? Czy może zastanowić się nad jakimś innym rodzajem uli? Proszę o rady.

Colt
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Colt »

Praca w ulu styropianowym a drewnianym w zasadzie to niczym się nie różni poza ciężarem korpusów . Sam posiadam takie i takie wygodniej mi w styropianach nie nadźwigam się . Skąd pomysł żeby zmieniać na drewniane ? Ul miodu nie nosi skoro masz już wielkopolskie to nie widzę sensu zmieniać na inny rodzaj ula . Całe oprzyrządowanie takie jak ramki , zatwory , maty i wiele innych rzeczy przy innym rodzaju ula trzeba zmienić . Należy dążyć do tego a żeby sprzęt pasował do wszystkich uli i najlepiej jest mieć jeden rodzaj ula w pasiece ale to tylko moje zdanie .

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Jak masz ule wielkopolskie to nie zmienia się na inne. Wyjątek jest tylko wiek pszczelarza. Jak bendziesz miał 75 lat to możesz zmienić na warszawiaki o woskiej ramce. Pozdrawiam miły_marian

Toni8877
Obserwator
Obserwator

Post autor: Toni8877 »

dziękuję za odpowiedzi, chce zmienić, ponieważ styropiany ulegają łatwo uszkodzeniom np moją plagą są dziecioły, które mi je dziurawią.

Falco
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Falco »

A to już jest powód, chociaż podobno i w drewniane zdarza im się postukać. Moim zdaniem wielkopolskie to jak nie najlepsze, to na pewno jedne z najlepszych uli. Ale każdy ci powie ci innego, dla jednych najlepsze dadanty, dla innych Langstrothy, albo L3/4, są zwolennicy warszawskich. I powiedzą Ci, że wielkopolskie to syf, weź sobie takie a takie. Napisz w jakim regionie mieszkasz, bo od tego też zależy czy bardziej sprawdzi się taki a nie inny typ

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

Typ uli do refundacji, ustalony przez ARR to: wielkopolski, dadanta i wielokorpusowy.

Czyżby to był standard na Polskę ? :)

źródło:
http://www.arr.gov.pl/data/01644/warunk ... 3_2014.pdf

Bzz
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Bzz »

krzysglo pisze:Typ uli do refundacji, ustalony przez ARR to: wielkopolski, dadanta i wielokorpusowy.

Czyżby to był standard na Polskę ? :)

źródło:
http://www.arr.gov.pl/data/01644/warunk ... 3_2014.pdf

"Wielokorpusowy" czyli praktycznie każdy typ ramki - pomijając warszawski/e
Dodać warto, że przy przy powyższym układzie ceny porządnie się "wypoziomują", CCD przy tym to będzie małe piwo.
..i najzabawniejsze "W przypadku zakupu uli, jeden odbiorca końcowy może otrzymać refundację kosztów ich zakupu w liczbie nie większej niż 20% liczby posiadanych przez siebie rodzin pszczelich"
locum plena apes, hortus animae sonat

jozef
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: jozef »

zmienić na całkiem nie typowy ul ? ? ? ?! ! ! ! ! ! ! http://ulkaszubski.pl/viewforum.php?f=1 ... f0da22ff29
a możne :706: jednak ?

ODPOWIEDZ