ułożenie ramek w nadstawce

Moderator: krzysglo

mario.rpm
Obserwator
Obserwator

ułożenie ramek w nadstawce

Post autor: mario.rpm »

Witam wszystkich.
Zrobiłem sobie ul na ramce warszawskiej zwykłej, z kolei półnadstawkę (czyli górny korpus) planuję zrobić na ramce wielkopolskiej, ale wtedy ramki półnadstawki nie będą ułożone tak jak w gnieździe tylko obrócone o 90 stopni względem gniazda.

I pytanie:

Czy taki układ ramek pszczoły zaakceptują?
Czy będą chciały przechodzić do półnadstawki?
A może zrezygnować z takiego typu ułożenia ramek w półnadstawce i zrobić ją w takim samym ułożeniu co w gnieździe lecz na typowej półnadstawce warszawskiej?

Może ktoś już spotkał się z takim (nietypowym) ułożeniem ramek więc prosiłbym o jakieś porady.

Truteń

Post autor: Truteń »

Pszczoły sobie z tym poradzą tylko nie wiem jak ty sobie poradzisz z takim cudactwem ico chcesz osiągnąć.Zastosuj normalną nadstawkę warszawską z poszeżonymi do 35mm ramkami -na takich matka nie czerwi i masz czsty miód

Awatar użytkownika
pszczoła
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: pszczoła »

Witam, na twiom miejscu zastosowałbym nadstawkę dadanowską skrócona do 6-ciu ramek i typowe ramki nadstawkowe dadant ustawione prostopadle do ramek gniazdowych.

mario.rpm
Obserwator
Obserwator

Post autor: mario.rpm »

Bo o co mi chodzi.

Może i ramki warszawskie nie są wygodne w użyciu i przy pracy pszczelarza.
Faktem jest niezaprzeczalnym, że przczoły podczas zimowli nie będą miały problemów z przechodzeniem z dolnego korpusu do górnego, kłąb cały czas będzie przesuwał się bez przeszkód od dołu do góry.
Będą zimowały na jednym korpusie.
A ja chciałem połączyć dwie zalety - ula korpusowego oraz dobrej zimowli.

A dlaczego takie cudeńko wymyśliłem?
Ponieważ mój brat robi taką jakąś dużą miodarkę gdzieś na ok. 30 ramek (promienista czy radialna, nie wiem jak to się fachowo nazywa) :smile:
A drugim powodem był fakt, że mam kilka uli wielkopolskich i z tej też to przyczyny półnadstawka na takiej, a nie innej ramce.

No nic, zrobiłem taki jeden ul i zobaczymy jak się sprawdzi ten mój eksperyment.

Wszelkie wypowiedzi na ten temat będą mile widziane :grin:
Pozdrawiam wszystkich

roztropność

Post autor: roztropność »

Pszczoły dawały sobie radę żyjąc pod podłogą, w ścianie, kominie, dziupli itd., itp., to zapewne wytrzymają Twoje pomysły również. Jestem pewien, że nie jesteś jedynym, który taki „wynalazek” zrobił. Co do jego funkcjonalności przekonaj się sam i nie pytaj tych, którzy tego nie testowali. Gdyby pomysł był tak dobry, jak sądzisz, to zapewne od dawna gospodarowalibyśmy w takich ulach. Z dobrego serca podpowiem, abyś nie budował dużej liczby takich uli, bo późniejsza rezygnacja z ich użytkowania wiąże się ze znacznymi kosztami.

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: henrmiko »

Ja radzę aby konstrukcję nowych modeli uli pozostawić doświadczonym pszczelarzom natomiast nowi adepci sztuki pszczelarskiej powinni zapoznać sie z konstrukcjami istniejącymi i wybrać taką, która im najbardziej odpowiada. W terenach coraz bardziej przepszczelonych nie ma sensu zakładać nowyc pasiek, dlatego namawiam do prowadzenia gospodarki wędrownej, która nie musi być taka trudna nawet dla pracujących zawodowo - tzw pszczelarzy "amatorów" posiadających własny samochód. Uważam, że ten rodzaj gospodarki jest przyszłościowym i dla amatorów i dla zawodowców. W tym jednak przypadku należałoby wybrać ule z "rodziny stojaków" i w zależności od wielkości docelowej gospodarstwa pomyśleć o małym kontenerku lub większym pawilonie. Życzę powodzenia w pszczelarzeniu i konstrukcjach ułatwiających transporty i pracę w pasiece.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

pszczelarz51
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: pszczelarz51 »

Najbardziej podoba mi się odpowiedź"nie cuduj".W Polsce mamy i tak dużo typów uli .Po co więc tworzyć następny? Zachęcam do nauki pszczelarzenia w jednym z uznanych typów uli .ŻADEN UL MIODU NIE DAJE !!!

Zablokowany