Nowy ul - SABARD

Moderator: krzysglo

Stepuf
Obserwator
Obserwator

Coś nowego

Post autor: Stepuf »

Warto czasami poczytać o nowych pomysłach. Chciałbym zapytać Sabarda Czy młodemu pszczelarzowi radziłby od razu zbudować sobie taki ul jak na zdjęciach. I jeszcze jedno napisz chłopie coś o problemach i wadach tego ula bo chyba już je znasz. My ze szwagrem zimą chcemy trzy takie zrobić - szwagier ma stolarnie, ale dach to zrobimy spadowy bo pszczoły nie bedom wożone

Sabard
Stukacz Junior
Stukacz Junior

przeoczenie.

Post autor: Sabard »

Szanowny Henmriko zważając na to co już napisałem nie podejrzewasz chyba że do tego ula zastosuję miodowy korpus taki jak gniazdowy. Ja do tej ramki doszedłem po doświadczeniach pracy w ulach Ostrowskiej, wielkopolskich , kombinowanych, a od dzieciństwa pozostała jeszcze do dzisiejszego dnia w jednym ulu pionowa ramka 27 x 37 cm. Ja wypowiadam się na temat tego ula w zakresie rozwoju wiosennego , jesiennego i zimowego spczynku. Zastosowałem jak pisałem wcześniej z konieczności połowkę ramki wielkopolskiej. Uważam że jest za niska , ale na razie nic nie będę zmieniał bo dla mnie nie ma to istotnego znaczenia. Całe manewrowanie półkorpusami w sezonie polega na podkładaniu kolejnych półkorpusów pod napełniane korpusy miodowe. Konstrukcja pozwala mi też na nałożenie korpusa wielkopolskiego lub korpusa i półkorpusa wielkopolskiego, ale z półkorpusami wychodzi to lepiej. Gdybym budował ul nie posiadając tyle wielkopolskich zrobiłbym wysokość ramki miodowej taką jak Ostrowska albo 18 cm. W tym temacie nie mam zdania i na razie jest to mi obojętne.

Stepuf
Mój ula może być dla amatorów - wymieniających matki i posiadających minimum wiedzy o gospodarce pszczelarskiej. Można tu dyskutować na temat rasy pszczół w tym ulu . Tego roku kłopoty miałem z kaukaską, ale Nieska, Vigor, -super. Na temat tegorocznych spostrzeżeń napiszę później, Natomiast jeśli miałbym radzić początkującemu pszczelarzowi który docelowo chce mieć 5 uli t. radziłbym żeby zaplanował conajmniej 10 uli i każdy inny by potem mógł sobie dobrać to co mu się podoba. Jednak bez przekory tak moj ul jak dadanta nadają się dla amatorów.
Masz rację ul ma też wady ale właśnie tego roku usunąłem wadę związaną z transportem, jednak z założenia niektóre zostaną - ale otym później.
Sabard

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

ja bym tak nie łączył wydajność z budową ula, przykład; typowo śląski krajobraz występuje warjant nr.1czyli 26ton miodu minus75%minus75%=2ton do podziału między pszczelarzy

Sabard
Stukacz Junior
Stukacz Junior

ul a wydajność

Masz dużo racji - wszystko zależy od warunków ale jak widzisz ja porównuję z wielkopolskimi w których gospodarzę kilkadziesiąt lat. Po drugie poziom tej dyskusji polega na jak najszybszym doprowadzeniu rodzin do jak największej siły i to jest przedmiotem moich wypowwiedzi. Ja cały czas piszę o tym że pszczoły w ulu szklanym wiosną są najsilniejsze u mnie - na jego podstawie dopasowując niektóre parametry ula do warunków jakie panują w szklanym skonstruowałem i doświadczam ul w który pszczoły jesienią i wiosną mają idealne warunki do rozwoju i wychodzą na 1 maja o wiele silniejsze niż w wielkopolskich. Wszystk skupia się na wysokiej , ale nie za wysokiej ramce termicznej ściance i skutecznej wentylacji o każdej porze roku- czynniki te oszczędzają a wiosną pobudzają pszczoły jak w ŻADNYM INNYM ULU
Zupełnie osobną sprawa jest wykorzystanie tych pszczół w tym czasie - a wierzcie mi że to nie jest to samo. Tego roku z kilku najsilniejszych rodzin w tych ulach zebrałem wielokwiatowy miód 20 maja- mimo tego, że kwiecień był zimny. Tego roku zazimowałem w tych ulach bardzo sine rodziny i w przyszłym mam zamiar bić rekordy, a bedą stały jak tego roku obok wielkopolskich. Chciałbym żeby dyskutanci nie nadawali tematowi cudownych pozaziemskich zjawisk tylko zrozumieli że tylko w tych ulach doprowadzam wcześnie rodziny do siły jaką w wielkopolskich nie uzyskują, a reszta to już wykorzystanie dużej siły rodzin w czasie kiedy wszystko dookoła kwitnie.- a to jest już sztuka pszczelarzenia która mimo mojego doświadczenia nie do końca mi jeszcze wychodzi w tych ulach - oczekuję większych efektów - popełniam sztubackie błędy. Trochę spraw trzeba jeszcze wyprostować- Szczegóły opiszę wkrótce.
Sabard

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

ja pszczoły mam nie całe 40 lat wychodzę z założenia że każdy ul jest dobry nowy pomysł tagrze,ale w stacjonarnych pasiekach na 1500 ha przy miernych pożytkach zabiera ci 70% pogoda i owady 70%zurzyją pszczoły na ten teren wpakujesz 150 uli to konkuręcję będą robić między sobą pszczelarze

Sabard
Stukacz Junior
Stukacz Junior

ha

To jest racja, ja jednak zmierzam do racjonalnego ustawienia pasieki. W tym roku na jednym miejscu nie stało więcej jak 40 uli i to tylko na gryce. Moje pszczoły w sezonie zmieniają kilka razy miejsce postoku - tylko jedna pasieka przy lesie nie wędruje. W lipcu moje pszczoły były w 9-ciu miejscach. Na zimowanie stoją w 3 miejscach i to tam gdzie posiałem i posadziłem potężną ilość kwiatów jesiennych Tego roku te kwiaty przydadzą się jeśli przyjdzie ciep[ła pogoda bo część z nich dopiero rozkwita, a druga połowa sierpnia i ta część września jest wyjątkowo zimna, a było zakarmianie i zapasy pyłku są przykryte. Co do typu ula też uważam że dobremu pszczelarzowi pszczoły przyniosą miód nawet w dziurawej skrzynce - tylko ja już jestem z tych pszczelarzy którzy pytają ile tego miodu przyniosą. i ile przy tym trzeba się narobić , nadzwigać i naprzeglądać.
Pozdrawiam
Sabard

Stepuf
Obserwator
Obserwator

Co z ulem

Post autor: Stepuf »

Kolego sapadr daj jakie konkrety z tego roku

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Jak ja bym zbudował taki ul na wysoką ramkie i by była taka wydajnosć z ula to bym nie wiedział co z tym miodem zrobić jak ja w tym roku tylko z nawoci sredna rodzina dała mi 23kg przybytku na wadze. Moim skromnym zdaniem taka wysoka ramka to na stare lata jest za cieżka. Ale jak kto jest młody i silny to bym polecał nie bendą sie roić da rodzina dużo miodu. Pozdrawiam miły_marian

beekeper
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: beekeper »

Czy jest mozliwosc zakupienia 2 uli? Chcialbym poeksperymentowac.

Pozdrawiam

Sabard
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Wydajność w każdym ulu zależy od wielu czynników a przede wszystkim od wiedzy pszczelarza i opanowania technologii pszczelarskiej dopasowanej do danego rodzaju ula. Najlepszy ul najidealniejszej konstrukcji można spaprać niewiedzą . Pogląd o ciężkości ramek też jest niesłuszny - przecież to tylko ramki gniazdowe. Wkrótce zamieszczę szczegóły- teraz trochę brakuje mi czasu. Natomiast nie będę produkować uli na sprzedaż.

[ Dodano: 2009-02-24, 21:33 ]
DALSZY CIĄG ORAZ SZCZEGÓŁY I DANE KONSTRUKCYJNE NA MOJEJ STRONIE INTERNETOWEJ

Usunąłem link do strony propagującej niezgodne z polskim prawem metody leczenia - moderator
Ostatnio zmieniony 2014-01-30, 14:11 przez Sabard, łącznie zmieniany 1 raz.
Sabard

Zablokowany