MF chce opodatkować rolników

Moderator: krzysglo

avico

Post autor: avico »

Ministerstwo Finansów chce, by rolnicy prowadzący tzw. działy specjalne produkcji rolnej, czyli np. właściciele szklarni, lub pieczarkarni, których obroty przekraczają 150 tys. euro, płacili podatek od rzeczywistego dochodu.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, "do działów specjalnych produkcji rolnej zalicza się m.in. uprawy pieczarek, pasieki, chów i hodowlę drobiu, hodowlę dżdżownic czy uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych. Producenci prowadzący taką działalność płacą podatek dochodowy na specjalnych zasadach. Ustala się go przy zastosowaniu określanych przez ministra finansów tzw. norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej.

"Wysokość dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej przy zastosowaniu norm szacunkowych nie wiąże się z rzeczywistym dochodem osiąganym z tej działalności, a w konsekwencji nie oddaje również rzeczywistych rozmiarów tej działalności" - napisało Ministerstwo Finansów w opublikowanych na swojej stronie internetowej założeniach do nowelizacji ordynacji podatkowej i ustawy o PIT.

Resort proponuje zmianę, zgodnie z którą dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustalany będzie na podstawie rzeczywistych dochodów przy zastosowaniu ksiąg podatkowych (podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych), tak jak przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Według norm szacunkowych mogliby się rozliczać tylko podatnicy, których przychody w poprzednim roku nie przekroczyły równowartości 150 tys. euro. Natomiast po przekroczeniu limitu 1,2 mln euro obrotu rolnicy musieliby prowadzić księgi rachunkowe.

Z danych MF wynika, że w rozliczeniu za 2009 r. ponad 32 tys. podatników wykazało przychód z działów specjalnych produkcji rolnej.

Zdaniem Ireneusza Krawczyka, radcy prawnego i partnera z kancelarii podatkowej Irena Ożóg, jeżeli resort finansów uważa, że normy szacunkowe w działach specjalnych produkcji rolnej są za niskie, to powinien dostosować je do realnej dochodowości gospodarstw.

"Chodzi o to, aby nie powodować takiego ogólnego przeświadczenia, że tu jest jakiś niesamowity przywilej, z którego rolnicy korzystają. Kosztem ogółu społeczeństwa dodatkowo się bogacą" - powiedział.

Jego zdaniem dopiero po podniesieniu norm szacunkowych można zacząć mówić o ustaleniu progu obrotów. Krawczyk uważa, że 150 tys. euro jest limitem zdecydowanie za niskim.

"Jeżeli mamy dzielić ludzi na tych, którzy prowadząc działalność w sposób prawie przemysłowy i tych, którzy prowadzą ją skromniejszymi środkami, to ten próg powinien być wyższy, ale przede wszystkim przemyślany (...) chciałbym wiedzieć, dlaczego 150 tys. euro jest tą kwotą, a nie 151 tys. euro albo 152 tys. euro. To nie może być przypadkowe" - powiedział Krawczyk.

Radca zwrócił uwagę, że gdyby normy szacunkowe odpowiadały realnej dochodowości gospodarstw, to nie trzeba by było ustalać żadnych limitów. "Powinno się wtedy zostawić do uznania obywatelom, czy chcą płacić stały podatek według norm szacunkowych bez względu na to, jaki osiągają dochód, czy chcą płacić podatek na podstawie rzeczywistych dochodów, bo być może jest on niższy od norm szacunkowych" - dodał.

Jego zdaniem w niektórych przypadkach normy szacunkowe są mniej korzystne dla rolnika niż rozliczenie na zasadach ogólnych. Np. hodowca, który musi zapłacić podatek."

Resort finansów od dawna zapowiada zmiany w opodatkowaniu "działów specjalnych produkcji rolnej". Przygotowania rozpoczęto dwa lata temu. MF zaproponowało, by podatnicy mogli wybrać, czy chcą płacić PIT na zasadach ogólnych, z zastosowaniem stawki 18 proc. i 32 proc., czy też 19-proc. stawkę liniową, tak jak podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. W grę miałby wchodzić także ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 5,5 proc. Negatywną opinię wyraził jednak resort rolnictwa.

Źródło: Gazeta Wyborcza, www.wyborcza.biz, fot. sxc.hu

http://www.agronews.com.pl/pl/12,56,884 ... nikow.html

Aby zrównoważyć straty w sektorze rolnictwa niezwłocznie przystąpiono podwyższenia zarobków.

Podwyżka dla posłów i senatorów

Posłowie i senatorowie doczekali się drugiej "podwyżki" w tej kadencji parlamentu. Od początku tego roku otrzymują o 500 zł więcej na pokrycie kosztów funkcjonowania biur poselskich, senatorskich lub poselsko-senatorskich - pisze "Polityka".

Marszałkowie Sejmu i Senatu zwiększyli obowiązujący do tej pory ryczałt na utrzymanie biur do kwoty 11 650 zł. W skali całego roku da to wydatki większe o 3 mln 360 tys. zł.

Jak przypomina "Polityka", to druga podwyżka tej kadencji. Poprzednia, w wysokości 1000 zł, została przyznana w 2009 roku. Obecna podwyżka jest tłumaczona potrzebą zwiększenia zabezpieczeń biur poselskich oraz uposażeń ich pracowników.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/druga-w- ... omosc.html

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Re: MF chce opodatkować rolników

Post autor: minikron »

avico pisze:MF chce opodatkować rolników

Ministerstwo Finansów chce, by rolnicy prowadzący tzw. działy specjalne produkcji rolnej, czyli np. właściciele szklarni, lub pieczarkarni, których obroty przekraczają 150 tys. euro, płacili podatek od rzeczywistego dochodu.
Jestem za.
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

jv2m
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: jv2m »

Nie ma w tym nic dziwnego, jednie to że dopiero teraz , czym śię rózni mały rzemieślnik o badylarza ? W Polsce czas zakończyć większy , mniejszy , rolnik , można objąć programem wsparcia tych którzy tego potrzebują , ale nie z ustawy że mu się należy !

Szlachciura
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Szlachciura »

PrOpaganda i tylko PrOpaganda
Ten rząd nic nie zrobł i nie zrobi czyli tylko PrOpaganda
lecz popuśćmy wodze fantazji (bardzo daleko posunietej fantazji) i wyobrażmy że rząd chce coś zrobić:

czyli generalnie idzie o finanse państwa..

O takim opodatkowaniu rolników mówi się od dawna ale nie łudżmy się że rząd cokolwiek zrobi przed wyborami...
szkoda tylko że MF nie zaproponuje wprowadzenia kas fiskalnych dla lekarzy i prawników..lobby tych korporacji faktycznie rządzi w sejmie i krzywdy sobie nie zrobią ..taksówkarze nie mieli takiego lobby i mają kasy...
Dopóki w koalicji jest PSL to zapomnijcie o podatku dla najbogatszych rolników...a potem również o tym zapomnijcie bo jak PSL nie będzie na przykład w koalicji rządowej to w każdej chwili...może być w koalicji rządowej....
jeśli już wspomniane powyżej dwie tuby propagandowe rządu zaczynają krytykować swoich to znaczy że sytuacja nie jest zła...to znaczy że sytuacja w Polsce jest TRAGICZNA...
ale jak widać sobie to krzywdy nie zrobią...

Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Administrator

Post autor: Administrator »

Szlachciura pisze:zapomnijcie o podatku dla najbogatszych rolników...
A czemu dla najbogatszych? Dlaczego ktoś ma być traktowany lepiej, ktoś gorzej? Czy to, że ktoś sobie w życiu poradził lepiej od innych (nie wnikam jak) jest powodem aby walić go po łbie (w tym wypadku po kieszeni)? Wszystkich należy traktować tak samo, uboższym pomóc ale jednorazowo, a nie pomagać w nieskończoność.
Dopóki się w Polsce komuna nie skończy tak będzie. I nie chodzi o to kto będzie przy władzy, wszyscy są po jednych pieniądzach (lub takimi się stają po wyborach), przynajmniej Ci którzy na których naród głosuje. To tyle polityki.

Zenm
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Zenm »

Jestm za,czas skończyc z komunistycznymi przywilejami nie tylko w rolnictwie.

daro

re.

Post autor: daro »

A jakież to te komunistyczne przywileje w rolnictwie ? Może kolega mi wyjaśni?

piobad
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: piobad »

Rolnicy nie są uprzywilejowani brakiem podatku dochodowego.
Odwrotnie.
To nierolnicy są pokrzywdzeni płaceniem podatku dochodowego.

Pozdrawiam
piobad
piobad

daro

podatki

Już jeden w telewizji piał że w Ameryce Południowej nie ma podatków i tam się przenosi,jakoś siedzi w Polsce a jego filmy za nasze pieniądze puszcza TVP.Moim skromnym zdaniem powinny być opodatkowane przedsiębiorstwa rolne = zatrudniające stałych pracowników.Tak jak porównywanie pasieki do pieczarkarni.I nie ważne kto ile zarobi.Tak jak pomoc dla pszczelarstwa powinna być skierowana do wszystkich ale w różny sposób.Więcej dla łupaszki a mniej dla takich jak ja hobbystów.Pszczoły oprócz napełniania kabzy pszczelarzom i brzuchów zjadaczy miodu spełniają ogromną rolę w przyrodzie.To my wyrąbaliśmy drzewa gdzie mogły być barcie.Dziura jest ogromna i trza łatać czym się da aby z Irlandii nie zrobił się Bangladesz.

piobad
Nieśmiały
Nieśmiały

daro - nie zgadzam się z Szanownym Kolegą w paru kwestiach.
Nie jest elegancko mówić o kimś, że piał. Ten "jeden" mówił że tam są niskie podatki, a nie że ich nie ma. Poza tym, on ma obywatelstwo ekwadorskie (i chyba amerykańskie), a w Polsce nie siedzi, tylko rzadko przebywa. W Polsce był długo ignorowany (niepokazywany bo faszysta), ale światowe uznanie spowodowało, że nie można go było "nie pokazywać" (podobie w literaturze jest z Waldemarem Łysiakiem). Z tego wniosek że można być faszystą - byle popularnym. Jego filmy są produkowane za jego pieniądze, a pokazywane "za nasze" bo w naszym kraju obowiązuje niesłuszne prawo płacenia za coś czego nie chce się kupić (abonament). Jeśli mam telewizor, żeby oglądać filmy na starym video, albo oglądam tylko Poslat i TVN, albo BBC przez satelitę - to już jestem zobowiązany do płacenia abonamentu za "jedynie słuszne" stacje. To jak konieczość płacenia OC za samochód, który przez rok będzie stał w garażu (pani ze skarbowego powiedziała, że to w interesie właściciela, bo jakby np. złodziej sobie przytrzasnął drzwiami palce, to włściciel jest chroniony !!!).
Moim skromnym zdaniem powinny być opodatkowane przedsiębiorstwa rolne = zatrudniające stałych pracowników.
Wówczas rolnik w gospodarstwie zmechanizowanym 100 ha nie zapłaci podatku, a jego sąsiad na niezmechanizowanych 100 ha zapłaci.
Tak jak porównywanie pasieki do pieczarkarni.I nie ważne kto ile zarobi.
- zgadzam się i między innymi dlatego jestem przeciwnikiem podatku dochodowego. Jesli kolega wykopie 10 m rowu, a ja 12 to ja zaplacę większy podatek - to demotywuje. Będę więcej płacił "na państwo", ale np. policja nie będzie mnie bardziej chronić. Gdzie zasada płacę to wymagam?
Jestem przeciwnikiem wszelkiej "państwwej" pomocy. To rola kościołów, instytucji charytatywnych i ogólnie ludzi dobrego serca.
W Irlandii jest duuuuużo mniej drzew niż w Bangladeszu.

Pozdrawiam
piobad

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

piobad pisze: To jak konieczość płacenia OC za samochód, który przez rok będzie stał w garażu (pani ze skarbowego powiedziała, że to w interesie właściciela, bo jakby np. złodziej sobie przytrzasnął drzwiami palce, to włściciel jest chroniony !!!).
Co ma Pani ze skarbowego, do OC samochodu ?

piobad
Nieśmiały
Nieśmiały

Co ma Pani ze skarbowego, do OC samochodu ?
Pewnie tyle, ile ma do oleju rzepakowego, wytłoczonego z mojej uprawy, z mojego pola. Ten olej mogą wlać w siebie, ale nie do mojego disel-a. W tym drugim wypadku jestem przestępcą. Chyba że zapłacę akcyzę, która stanowi (+ -) połowę wartości paliwa na stacji.
Ale mogę tym olejem i silnikiem ładować akumulator i jeździć samochodem na prąd. I teraz nie jestem przestępcą - tylko kupa energii poszła na marne (kwestia sprawności).

Być może nie była to pani ze skarbówki, może z ministerstwa finanasów - słyszałem to w radiu Z; audycja : "dzwonię do pani w bardzo nietypowej sprawie". Za ewentualną pomyłkę przepraszam.
Pozdrawiam
piobad

daro

re.

Po pierwsze to jest portal pszczelarski ale niech będzie.Dzięki Bogu i wrednemu charakterowi Polaków mamy wolny kraj. W wolnym kraju panuje wolność a nie samowola. Jest prawo i można się z nim nie zgadzać ale nie łamać - można zmieniać.Nie ładnie to PUBLICZNIE oświadczać że w zadzie ma się to co w Mojej OJCZYŹNIE jest wszystko gówniane i siedzieć w niej dalej.Tak jak będąc w gościach kpić z talentów kulinarnych gospodyni a bez przerwy przyłazić na obiad.Co do OC to po to jest obowiązkowe aby właścicielowi któremu odbiło po 10 latach garażowania auta zachciało się przejechać i zrobieniu z kogoś kaleki,temu kalece miał ktoś zapłacić rentę.Walić kubkiem każdy może i wcale nie uważam Tego kogoś za faszystę.Nie uważam tylko że receptą na cud gospodarczy jest brak podatków,że pomagać ludziom ma nie tylko kościół ale i państwo.
To rolą naszą zakreślać granice tego państwa.ALE ! NIE TYLKO ! JESTEŚMY CZŁONKAMI UNII EUROPEJSKIEJ! Obowiązują też i jej prawa.Że co ? niepotrzebnie? Ja zawsze twierdzę że Polska ma 2 wybory UNIA lub Rosja.Nie jesteśmy Szwajcarią otoczoną górami.
A o pomoc trzeba walczyć choćby taką aby konfekcjonujący miód musieli pisać skład w PROCENTACH skąd miód pochodzi,a nie wlej do cysterny ten słoik i niech dopiszą Polska na etykiecie.

Edward22
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Edward22 »

Panowie, czytam co piszcie i ogarnia mnie przerażenie, niektórzy popierają podatek?!
Inni piszą coś o pomocy państwa i pożyteczności pszczół. W każdej gałęzi gospodarki, istnieją niezwykle ważne trybiki, jeśli(przykładowo), mam sad i nie mam zapylaczy, to szybko zbankrutuję i bardzo dobrze, ktoś mądrzejszy odkupi mój sad, sprowadzi trzmiele, albo i pszczoły i zacznie zarabiać, ja albo zrezygnuję, albo w przyszłości bogatszy o wiedzę spróbuję jeszcze raz. Środowisko naturalne nie straci.

Zmierzam do tego, że nie powinniśmy podnosić podatków rolnikom, wiadomo, że dysproporcja podatkowa jest jakoś niesprawiedliwa dla, weźmy na to rzemieślników, ale to w takim razie należy obniżyć podatki pozostałym.

Pod pozorem bezpieczeństwa grabi się ludzi z olbrzymiej części dochodu, dając im za to niskie emerytury, gdzie trzeba się tłumaczyć naliczającemu, że za mało naliczył, ze swojego błędu.
Prosić się o wizytę u lekarza specjalisty, a prosić się muszę bo państwowe pensje i tak dostanie, a prywatnie dał bym dopiero po wizycie, a jak byłbym nie zadowolony, to bym mu innych pacjentów odstraszył, więc lekarz by się starał.

P.S.
Dysputy nie mają większego sensu, jak ktoś słusznie zauważył jesteśmy związani UE i demokracją, tak żeby wygrać wybory trzeba dać biednym, czyli zabrać wszystkim, część zmarnować na koszt zbiórki, a część na złodziei w zbierającym urzędzie...

Ale tego, że każdy rolnik, kupujący no przykładowo lodówkę musi zapłacić vat, akcyzę za paliwo(trzeba dowieźć części do produkcji) podatek dochodowy pracownika który tą lodówkę budował nie widać, widać że bezrobotni dostają zasiłki, rolnicy dopłaty itd.
Co to by było jak by państwo się tylko policją i wojskiem zajmowało, oj oj...

daro

Oj Kolego miastowy,w przyrodzie nie ma trybików.To mają maszyny i po prostu nie na temat.Kiedyś Stańczyk twierdził że w Polsce najwięcej jest lekarzy,a teraz?Uważam że trzeba TU i TERAZ pomagać pszczelarzom a nie bawię się w zabawy coby było gdyby.Żyjemy w określonym miejscu i czasie.( a ten od kubka pomagał w telewizji pszczelarzom,mówiąc że jak zabraknie pszczół zabraknie chlebka na śniadanie)

ODPOWIEDZ