Wypas owiec przy pasiece

Moderator: krzysglo

kubikkroscienko
Stukacz
Stukacz

Wypas owiec przy pasiece

Post autor: kubikkroscienko »

Mam taki coroczny problem - lokalny baca włazi ze swoimi owcami na mój prywatny teren i je tam wypasa. Nie byłoby problemu, gdyby nie to, że co roku wyjadają mi cały mniszek w trakcie kwitnięcia. Mam dokładnie wykoszony co roku ponad hektar działki gdzie kwitnie mi mniszek. W okolicy mniszka nie ma bo ludzie już nie koszą dookoła.
Co mogę poradzić?
Załączniki
zima...
zima...
2012-12-08-1084.jpg (111.79 KiB) Przejrzano 13498 razy

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Nie widze innego wyjscia jak wydać Pare złociszów i ogrodzić tą działkie. A jak zwiekszy się zbiór miodu to odkładać na konto. Pozdrawiam miły_marian

kubikkroscienko
Stukacz
Stukacz

mily_marian pisze:Nie widze innego wyjscia jak wydać Pare złociszów i ogrodzić tą działkie. A jak zwiekszy się zbiór miodu to odkładać na konto. Pozdrawiam miły_marian
ogrodzenie 1 ha działki to nie takie parę złociszy ;)
Chodzi mi czy prawo mi nie przeszkodzi abym wymagał od właściciela owiec coby mi na działkę owiec nie wpuszczał, mimo, że nie mam ogrodzenia.

daro
Stukacz
Stukacz

Post autor: daro »

No, za zjedzone mlecze + Twoje straty w miodzie mniszkowym baca powinien Ci zapłacić.A grodzić można na wiele sposobów np. obsadzając b. gęsto wierzbą efekt szybki no i wzbogacisz ofertę o miód wierzbowy. :688: Widziałem takie ogrodzenie , tanio szybko i ekologicznie., trochę pracy.

emka24
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: emka24 »

kubikkroscienko pisze:ogrodzenie 1 ha działki to nie takie parę złociszy
Rozważ ogrodzenie pastuchem elektrycznym.Za 250m linki do pastucha zapłaciłem 28zł.Popnieważ sprawa jest okresowa ,żeby nie wchodzić w koszty pożycz elektryzator od rolnika .Ja ta k zrobiłem .
emka24

miśkownica
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: miśkownica »

Zamiast wydawać na prawników, procesować się, lepiej kupić dobry elektryzator. Reszta to groszowe sprawy, a jak masz dobrego sąsiada to i prąd można pożyczyć. Z tymi nasadzeniami to niegłupi pomysł, można posadzić też inne drzewa, krzewy czy rośliny miododajne, ogrodzić je i spokój.

daro
Stukacz
Stukacz

Tak ale nic nie rośnie tak szybko jak wierzba. To ogrodzenie było dla kóz , kto wie jakie to stworzenie bedzie wiedział jak jest mocne. :690:

waldek6530
Stukacz
Stukacz

Re: Wypas owiec przy pasiece

Post autor: waldek6530 »

kubikkroscienko pisze:Mam taki coroczny problem - lokalny baca włazi ze swoimi owcami na mój prywatny teren i je tam wypasa. Nie byłoby problemu, gdyby nie to, że co roku wyjadają mi cały mniszek w trakcie kwitnięcia. Mam dokładnie wykoszony co roku ponad hektar działki gdzie kwitnie mi mniszek. W okolicy mniszka nie ma bo ludzie już nie koszą dookoła.
Co mogę poradzić?
A czy Ty w ogóle rozmawiałeś z tym gościem? Może on myśli sobie, że robi Ci dobry uczynek strzygąc łąkę? Jak nie rozmawiałeś to pogadaj z chłopem że robi ci krzywdę, jak nie zrozumie to zacznij od zwykłej interwencji Policji może poskutkuje, jeżeli nie będzie skutku to jest to na pewno wykroczenie z działu "szkodnictwo polne, leśne,ogrodowe" kodeksu wykroczeń przy pomocy tego kodeksu można gościa wyprostować. Ale lepiej spróbować z nim porozmawiać na początek. Albo kupić sobie jakiegoś kaukaza i niech się zaplącze między ulami w tym czasie jak są tam owce. :689:

Mariuszczs
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Mariuszczs »

Tego kaukaza to pewnie zjedzą 3 owczarki podhalańskie które towrzyszą bacy.

waldek6530
Stukacz
Stukacz

Post autor: waldek6530 »

Mariuszczs pisze:Tego kaukaza to pewnie zjedzą 3 owczarki podhalańskie które towrzyszą bacy.
Owczarki podhalańskie - jeżeli chodzi o ich agresje to nie różnią się wiele od owiec, których pilnują :690:

Mariuszczs
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Mariuszczs »

Bywam w okolicach Krościenka i np wędrowałem wiele razy na bacówkę za Kacwinem i owczarki podchalańskie towarzyszące tam owcom są bezwględne dla innych psów, i ludzi. Jest niebezpiecznie tam chodzić i jak się słyszy stado to trzeba spie...w las w drugim kierunku. Baca nie potrafi odwołać żadnego z nich.
Są wzorcowe że tak powiem bo one w genach mają obronę stada przed wilkami ( w tym psami ), niedźwiedziami. To psy zaliczone jako obronne. Chodzą luzem ze stadem i człowieka też zaatakują często jak za blisko podejdzie.

A łagodny będzie jak się wychowa w środowisku w którym ma byc łagodny.

daro
Stukacz
Stukacz

Łagodne owczarki pohalańskie są na nizinach bo im odwala. W górach po turyście i kapelusz może nie zostać.Zagryzą wilka, myślę że kubikkrościenko robi z nas balona. :707:

kubikkroscienko
Stukacz
Stukacz

nie robi, nie robi :)
Mam faktycznie taki problem przy pasiece. Nie jestem w stanie bywać na miejscu codziennie i ta łajza włazi mi z owcami zawsze. Ja sobie ładnie hektar co roku 2 razy wykoszę coby mniszek dobrze rósł i na wiosnę dupa - zaraz zjedzony.

johny180
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: johny180 »

zrob sobie kosor jak owce wejda na twoja dzialke to sa twoje.a na powaznie baca nie ma prawa wypasac twojej laki zglos na policje

ODPOWIEDZ