Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa na lata 2007-2010

Moderator: krzysglo

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa na lata 2007-2010

Post autor: henrmiko »

„Marek__ZZ” z forum Polanka podał na tym właśnie forum do publicznej wiadomości następującą informację, którą ze względu na jej ważność w całości przenoszę na nasze forum, a jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że tylko w jedności jest wielka siła a dyskusje na temat programu - powinny być tylko merytoryczne a nie ideowe. Stare prztsłowie mówi: "gdzie się dwóch bije tam trzeci korzysta" Mam nadzieje, że wielość organizacji pomoże a nie zaszkodzi powstaniu dobrego programu, czego nam wszystkim życzę.

„Dzisiaj odbyła się konferencja w MINROL-u na temat Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa na lata 2007-2010.
Otrzymaliśmy "projekt wstępny" o którym trwa dyskusja w innym wątku.
był to materiał do DYSKUSJI.
Co w wielkim skrócie wydarzyło się w W-wie.
obecni byli przedstawiciele:
Polanka
PZP
Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych
Apipol.
oraz reprezentatywny świat nauki (Puławy), weterynarii, hodowcy (chyba nikogo nie pominąłem).
Kwestia progu 10-ciu uli została rozstrzygnięta dosyć szybko i JEDNOGŁÓŚNIE.
Zadna ze zgromadzonych organizacji nie zaakceptowała tego punktu (geneza powstania tego warunku to doświadczenia zagranicznych pszczelarzy)

Polanka przedstawiła swój punkt widzenia zgodny z pismem-programem , które przekazano do MINROL-u w dn 23 stycznia.
jednym słowem- wyraziliśmy swoją dezaprobatę dla praktycznie całego proponowanego projektu.
Zarówno na płaszczyżnie prawnej jak i merytorycznej.
Nasza postawa przyjęta została bardzo poważnie i spotkała się z pewnym zrozumieniem (szczególnie zawodowców).
W efekcie dyskusji postanowiono stworzyć grupę ekspertów -po jednym przedstawicielu obecnych na spotkaniu organizacji,
którzy w następną środę spotkają się i będą starali się uzgodnić WSPÓLNY PROJEKT-
który zostanie przedstawiony w MINROL-u
Polanka zastrzegła sobie prawo do zajęcia odrębnego zdania (sama lub w koalicji) w punktach które nie uzyskają akceptacji ogółu, ale może się zdarzyć i tak że to jakaś inna organizacja pszczelarska będzie zgłaszała odrębne zdanie od wiekszości w której będzie Polanka...
Tak to wygląda w obecnej chwili.
Co w takim razie uzyskaliśmy?
Ano przedewszystkim (tak myślę) uzyskaliśmy zrozumienie dla naszej koncepcji.
Wszystkie działania będą TRANSPARENTNE,
każdy pszczelarz będzie wiedział jakie stanowisko w danej sprawie będzie zajmowała jego organizacja.
Skończą się (tak myślę) niedomówienia i niejasności jakie dotychczas miały miejsce.
Kto wygrał a kto przegrał?
Nie można tak stawiać sprawy ponieważ Polanka stoi na stanowisku że zwycięzca może być tylko jeden:
PSZCZELARSTWO POLSKIE.
Jeśli to się nie powiedzie to PRZEGRANI BĘDZIEMY WSZYSCY.
Czas odłożyć na bok wszystkie animozje,uprzedzenia , stereotypy.

Proszę nie pytajcie nas teraz kto i co lansował ponieważ nie o to w tej chwili chodzi,
nadrzędnym celem dla którego należy poswięcić wszystkie nasze siły jest dobro polskiego pszczelarstwa,
Ataki na poszczególne organizacje i różne podteksty mogą tylko utrudnic negocjacje...
Nie dajmy też się sprowokować ludziom którym stan ZGODY w polskim pszczelarstwie jest nie na rękę...

Przydałoby się poparcie pszczelarzy (ze wszystkich związków) dla tych działań.
(może by tak zamknąć ekspertów pod klucz i wypuścic po uzyskaniu zadowalających nas ustaleń)”
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

Michał
Nieśmiały
Nieśmiały
Kontakt:

Post autor: Michał »

Dzięki Panie Heńku za dobre wiadomości.Może w końcu zabłysło światełko? Może pomimo wielu uwarunkowań i skomplikowanej sytuacji w naszym pszczelarskim świecie ,uda się dojść do głosu ludziom rozsądnym i kompetentnym?

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Panie Michale ja też mam taką nadzieję, że w końcu rozum zwycięży.

a-d
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: a-d »

Światek pszczdelarski może się jednoczy, ale nie cały. Bo każdy już dostrzega obecność Polanki, a do rozmów nie zapraszją. Natomiast zawodowi są. A podejrzewam iż Polankowicze są liczniejsi,może i lepiej zorganizowani i skuteczni. Dlaczego tak jest?
a-d

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Ale ja nie widzę żeby, jak to Kolega napisał: ”Światek pszczelarski się jednoczył” Wręcz odwrotnie co chwila powstaje jakaś nowa organizacja pszczelarska. Nie byłoby to złe, gdyby te organizacje współpracowały z sobą, ale one rywalizując o członków psioczą jedna na drugą a same nie wiele robią. Mam nadzieję , że rozsądek zwycięży i jeżeli się znów nie połączą to przynajmniej będą współpracowały. „Programy Wsparcia” już zmuszają je do tego. Oby tak dalej.

a-d
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: a-d »

"Proszę nie pytajcie nas teraz kto i co lansował ponieważ nie o to w tej chwili chodzi,
nadrzędnym celem dla którego należy poswięcić wszystkie nasze siły jest dobro polskiego pszczelarstwa,
Ataki na poszczególne organizacje i różne podteksty mogą tylko utrudnic negocjacje...
Nie dajmy też się sprowokować ludziom którym stan ZGODY w polskim pszczelarstwie jest nie na rękę... "

Ustosunkowałem się tylko do tych zdań. Może złego słowa użyłem i opacznie zrozumiałeś moją wypowiedź Henryku. Miałem namyśli działenie w jakiejś sprawie kilku organizacji z pominięciem Polanki.(no bo chyba coś znaczy w światku pszczelarskim?)
a-d

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Dlatego właśnie napisałem, że „Programy Wsparcia” wymuszają organizacje pszczelarskie do współpracy. Może to wyeliminuje kłótnie i to jest już coś pomyślnego, chociaż wymuszonego. Oby zaangażowanie do merytorycznej dyskusji było na tyle duże, że pozwoli na osiągnięcie mądrej treści propozycji Programu. Życzmy im w tym powodzenia.

[ Dodano: 2007-04-09, 20:28 ]
Poniżej podaję Adres str. Internetowej na której Lek. Wet. Artur Arszułowicz omawia nową wersje Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa /Ta treść jest także na str. 22-24 w miesięczniku Pszczelarstwo/
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 07_09.html

Zablokowany