Karagana syberyjska

Moderator: krzysglo

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Karagana syberyjska

Post autor: adriannos »

Witam szanowną brać pszczelarską.
Pszczółkami zajmuję się od zerówki. W tym roku postanowiłem założyć własną pasiekę i.... skromnie, bo skromnie, ale są dwa ule wielkopolskie. W przyszłości na pewno będzie więcej.
Powoli modyfikuje cały ogród pod rośliny pożytkowe. Jest tego koło 30 arów, nie licząc ponad dwuch hektarów pola, które powoli obsadzam lipami wąsko i szerokolistnymi, klonami, oraz akacją i innymi pożytkowymi drzewami. Za kilka, kilkanaście lat koło domu będe miał raj dla ludzkiego oka i pszczół.
Moją uwagę przykół krzew - Karagana syebryjska. W okolicy rosną takie dwa, bardzo duże krzaczyska, jednak gdy kwitną, są oblatywane prawie wyłącznie przez trzmiele!! Nie wiem, czy opłaca się inwestować w tę roślinę, a mogę mieć jej ponad 200 sadzonek na wiosnę. Wiem, że rosną szybko, można powiedzieć, że jak szalone i że odpowiada im każda gleba, lecz czy będą dobrym pożytkiem dla pszczół? Ziemi w pobliżu sporo, ale jak pszczoły z niej nic nie mają pzrynosić, to wolę te miejsca przeznaczyć np. pod tawuły, lub jaśminowce. Proszę o fachową poradę.
Pozdrawiam i życzę udanych przygotowań do zimy.
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

birkut

Post autor: birkut »

z tego co mi wiadomo to pszczoły na nią idą , tylko ciekawostka , kiedys zakupiłem kilka krzaków i sasadziłem obok pasieki stękały nie bardzo chciały sie rozwijac , akacja w tym samym czasie posadzona szła super, zauwazyłe ze karagana potrzebuje raczej teren wilgotny w przeciwienstwie do akacji (koledze dałem te krzewy posadził na podmokłym terenie wyrosły olbrzymie krzewy)

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Odpowiadam Kol."Adriannos" - karagana syberyjska nie jest dobrym pożytkiem w naszych polskich warunkach. Dobre pożytki uzyskuje się z niej na Syberii w jej naturalnym środowisku, gdzie występuje na bardzo rozległych obszarach.Na jej rodzimych stanowiskach wydajność miodowa sięga 300-350kg/ha.
Wg tabeli opracowanej przez dra Z.Kołtowskiego a zamieszczonej w "Kalendarzu Pszczelarza na rok 2006" na str. 195 podaje się jej początek kwitnienia na I dekadę maja przez cca 2 tygodnie a wydajność miodowa to cca 5 kg/ha.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Dziękuję kolegom. Podmokłego terenu u mnie przy strumyku nie brakuje. Ziemia żyzna i dużo światła. Spróbuje ją posadzić na granicy. Może małowydajna, ale zawsze będzie to jakieś urozmaicenie, a jak się zrobi z niej żywopłot, to może ciekawscy nie będą się tam kręcić i ryb w strumyku łowić.
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Odpowiadam Kol. "Adriannos" - zamiast przy potoku wysadzać karaganę, dla której moim zdaniem szkoda tam tak dobrej ziemi - to proponuję nasadzenia wierzb, różnych odmian a także wysiew "niecierpka Roylego" - lubi wilgoć, słońce i jest bardzo atrakcyjny dla pszczół. Jest to samosiejka, raz wysiany namnaża się dalej sam każdego roku i to w większej ilości. Jego wydajność cukrowa wg danych Prof.B.Jabłońskiego to średnio 360 kg i waha się od 180- 590kg/ha a pyłkowa to średnio 400kg/ha - wahania w przedziale 200-600 kg/ha. Niecierpek w zacienieniu też kwitnie, choć nieco później, jesienny przymrozek go w zacienieniu na zważy. Wilgoć też lubi "trędownik bulwiasty" - bylina o wydajności miodowej wg Prof.B.Jabłońskiego - 600-900kg/ha, pyłkuje słabiej.

Co do karagany - ta może rosnąć nawet na szczerych piaskach.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Niecierpek rośnie w okolicy, więc z jego nasionami nie będzie problemu. Co do trędownika, to będę musiał go poszukać, lub zamówić. Każda rada się przydaje.

ODPOWIEDZ