miody odmianowe

Moderator: krzysglo

Michał
Nieśmiały
Nieśmiały
Kontakt:

miody odmianowe

Post autor: Michał »

Wzrastające wymagania rynku i pojawiająca się konkurencja zmuszają pszczelarzy do wzbogacania asortymentu produktów sprzedawanych z pasieki ,a co za tym idzie do ciągłego rozwoju.Chciałbym skupić się na początek na miodach odmianowych.Ciekawi mnie jakie miody odmianowe są pozyskane w naszej przepięknej Ojczyżnie.Mam na myśli miody sporadycznie spotykane typu mniszek,kolendra,gorczyca itd.Może ktoś zechce zabrać głos w tej kwtestii i podzieli się doświadczeniami .Dla przykładu, ja pozyskuję miód z mniszka lekarskiego w opuszczonym 10 -ha sadzie wiśniowym otoczonym żywopłotem świerkowym.Pomimo wczesnej wiosny i temperatury zmiennej i niskiej ,w zacisznym sadzie zawsze jest o kilka stopni więcej.Te kilka stopni więcej,to mieć albio nie mieć miód.Ważny jest moment wywozu pasieki .Wiadomo że w tym okresie kwitną klony ,które są konkurencyjne i pszczoły jeżeli się pośpieszymy ,polecą na nie , a mniszek potraktują jako ,,deser''.Ale jeżeli trafimy z terminem ,mamy silne lub zasilone pszczoły,to miód z mniszka murowany.Same drzewa wiśniowe nektarują bardzo słabo więc problemu nie ma.Miód mniszkowy jest bardzo poszukiwany i ceniony przez,,koneserów miodu''.Pozdrawiam.

peter2o

Miody odmianowe

Post autor: peter2o »

Witam!
Jestem zdziwiony że do tej pory nikt nie podjoł tego tematu sam mam małą pasieke(12rodz.) i jestem amatorem nietypowych miodów. W okolicy gdzie latem wywoże pszczoły bardzo często pszczelarze pozykują różne miody z ziół : Tyniankowy,Ogórecznikowy,Kolendrowy, z Cząbru i mieszane wietokwiaty ziołowe np:wielokwiat z dużą domieszką tymianku czy majeranku. W swojej praktyce(13lat) pozyskiwałem także miód z faceli, majeranku i cząbru, a z wyżej wymienionych nie miałem jedynie kolendrowego. W omawianej okolicy były też plantacje bazyli, oregano,kminku,kopru ogr. i malwy czarnej ale ze względu na wiekość upraw i termin cięcia ziół pozyskiwane miody mimo swoistej specyfiki nie były odmianowymi tylko specyficznymi wielokwiatami z domieszką/domieszkami ziołowymi. Niestety bum na zioła był u schyłku kiedy 8 lat temu zaczełem wywozić pszczoły do paieki mojego wujka w omawianej okolicy i dlatego omineły mnie takie miody jak miód z Ostropestu plamistego,Kolendry,Bazyli,Koniczyny białej(plantacje nasienne) czy nasienników cebuli i pory.Słyszałem też od pszczelaży że pozyskiwali miód z szałwi lek. i naparstnicy ale nie miałem okazji próbować tych miodów. Mam informacje z innych części kraju o pozyskiwaniu miod z fasoli(dolny śląsk) i łubinów(krajna), nawłoci,wierbówki(góry),malin(lubelszczyzna i krajna)borówki i kruszyny+szakłaku(bory tucholskie).Nie wszystkie informacje o odmianach miodu uzyskane od pszczelarzy można traktować poważnie ponieważ wiele tych "odmian" to wielokwiaty z wyrażną domieszą nadającą speyficzny smak i kolor, a o odmianie można by powiedzieć chyba dopiero po zbadaniu składu pyłkowego i "cukrowego" miodu.Mam nadzieje że znajdzie się ktoś jeszcze kto podzieli się swojąwiedzą na temat nietypowych miodów odmianowych.
Pszczelaskie pozdrowionka

Peter

peter

Miody odmianowe

Post autor: peter »

--- cut ---

spadziowiec

Post autor: spadziowiec »

--- cut ---

spadziowiec

Post autor: spadziowiec »

--- cut ---

użytkownik

Post autor: użytkownik »

Kolego nie przenoś tego bełkotliwego spamu z innego forum, bo admin będzie musiał to usuwać i powiadomić twojego operatora skąd wysyłasz ten spam, aby podjął właściwe kroki.

Zablokowany