Pszczoły wygrały w Centrum Nauki Kopernik

Moderator: krzysglo

krzys_675
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Pszczoły wygrały w Centrum Nauki Kopernik

Post autor: krzys_675 »

Witam Kolegów,
Jako ciekawostkę podaję linka do wyników polskiej edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców UE. Jedną z 1 nagród zdobyła praca związana z pszczelarstwem

http://fundusz.org/konkurs-dla-mlodych- ... zakonczone
Może to tylko moja głupia nadzieja, a może głosy pszczelarzy choć trochę wzbudziły zainteresowanie zwykłych ludzie problemami pszczół, czego przykładem może być ta praca.

Opis pracy:
Zasięg lotu pszczoły miodnej (Apis mellifera L.) na podstawie analizy
palinologicznej składu jej obnóży pyłkowych
Arkadiusz Jankiewicz
(Wałbrzych)
Przeprowadziłem badanie zasięgu lotu pszczół, korzystając z prostej, opracowanej przez siebie metody i prostych narzędzi, które, z założenia, nie krzywdzą pszczół.
Moja metoda zakłada:
• odnalezienie (względnie nasadzenie) jednostkowych roślin wskaźnikowych,
• skorzystanie z faktu, że pszczoły pobierają pyłek kwiatowy,
• pobranie obnóży pyłkowych – struktur tworzonych przez pszczoły m.in.
z pyłku kwiatowego, znajdujących się na trzeciej parze odnóży krocznych,
• wykorzystanie analizy palinologicznej - uniwersalnego narzędzia, użytecznego nie tylko w pszczelnictwie, ale również archeologii czy kryminalistyce.
Odnalazłem drzewa rosnące jednostkowo – po dwa jesiony mannowe
i kasztany jadalne (sprowadzone z południa Francji do uzdrowiska Szczawno-Zdrój) oraz trzy pola z gryką zwyczajną.
Raz w tygodniu, od marca do połowy lipca, pobierałem obnóża pyłkowe z poławiacza pyłku umieszczonego w dennicy ula wielokorpusowego
.
Zebrany materiał odpowiednio przechowywałem, po czym sporządzałem z obnóży preparaty mikroskopowe. Poddawałem je analizie palinologicznej, oznaczałem po 300 ziaren pyłku w każdym tygodniu badania, co umożliwiło mi:
• określenie minimalnego zasięgu lotu pszczół – według moich badań
od 1 km do co najmniej 2,7 km w linii prostej,
• porządzenia ich uproszczonego „menu”.
Moja metoda jest:
• bezpieczna dla pszczół,
• relatywnie tania i prosta w przeprowadzeniu (nie wymaga angażowania
całych zespołów badawczych, wystarczy jedna osoba),
• możliwa do wykonania na innych gatunkach pszczół właściwych i niektórych miesierkowatych,
• ponadto umożliwia pszczelarzom odpowiednie umiejscowienie pasieki i uzyskanie celowanych produktów pszczelich.
Chciałem zwrócić uwagę na owady, które są starsze od rodzaju ludzkiego, żyją w fascynujących społecznościach, są doskonale zorganizowane, a dla człowieka nader pożyteczne. Chciałbym, żeby ludzie odwdzięczyli się im choć w znikomym stopniu, nie niszcząc ich populacji bądź to zanieczyszczeniem środowiska, bądź przenawożeniem roślin. Chciałbym przyczynić się do przy-
wrócenia pszczołom należnej im pozycji

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

Tutaj też o tym samym (wątek).
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... php?t=2802

Obrazek

Inne też ciekawe pomysły (około przyrodnicze):

Obrazek

Obrazek

Obrazek