pyłek

Moderator: krzysglo

litmal1
Nieśmiały
Nieśmiały

pyłek

Post autor: litmal1 »

Koledzy, proszę o poradę. Po oblocie okazało sie iz w jednym z moich uli wystapiła silna nosemoza, której najprawdopodobną przyczyną ( jeszcze nie mam wyników z próbek wysłanych do badania) była zbyt duża wilgotność ula, dwa plastry szczytowe - ul warszawski zwykły- były częściowo splesniałe, ale puste. Nie byo też na nich pieżgi, poza kilkoma komórkami. Z tego ula pszczół osypało sie sporo, obecnie są już przesiedlone do nowego suchego ula, bytują na 5 ramkach, ale jak zauważyłam nie mają pieżgi, a matka zaczęłą juz czerwić. W związku z tym mam pytanie jak poddać tym pszczołom pyłek, ale tak by nie tylko przeznaczyły go na włąsne odżywienie, ale juz w postaci pieżgi karmiły nim czerw. Za wszelkie porady z góry dziękuję.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Lila podaj im ciasto. Ja podałem temu 10 dni i już mam 5 ramek czerwiu ida do przodu jak burza. Ciasto się robi ja tak zrobiłem 3kg puder cukier 1 kg miodu 25 dkg pyłku suchego w granulkach 10 dkg drozdzi piekatniczych. To wszystko zagniatać jak ciasto. Dawać na górne beleczki i przykryc folją. Moje po dwóch dniach już nie miały w czoraj dałem drugo porcje.Pozdrawiam miły_marian

Zenm
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Zenm »

Jestem bardzo ciekawy na jakiej ramce kolega gospodaruje że w ciągu 10-ciu dni o tej porze roku matka zaczerwiła 5 ramek. Bez przesady kolego, a jeżeli chodzi o pyłek to trzeba go zmielic wtedy pszczoły go lepiej wykorzystają i drożdże są niepotrzebne,jak się nie ma pyłku to można dac drożdże.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Szanowny kolego mam na ramkach wielkopolskich a takze pora tez spszyja do zaczerwienienia ramek. Coz jestes pszczelarzem a niewiesz ze mimo pszczółki maja pokarm to nalezy podkarmici ciastem nawiosenny rozwój czerwiu a tagrze na wzmocnienie,wiec moze bys poszedł na jakies szkolenia to wówczas tam dowiesz sie najnowszych wiadomosci.Moja zona chodzi na kurs mistrza iwłasinie wykładowcy wykładaja bardzo ciekawe rzeczy a zarazem wiele mozna sie nauczyc.U mnie na ślpnsku już kwitnie wierzba iwa i co druga pdzczoła na nuzkach ma pyłek. Pozdrawiam miły_marian

Zenm
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Proszę Kolegi!!! Jeżeli pszczoły nakarmi się odpowiednio na zimę dokarmianie ciastem ma wiosnę nie jest regułą.Odsklepianie nadwyżkowych plastrów z pokarmem umieszczonych za matą uważam za lepszą metodę pobudzania na wiosnę.A jeżeli chodzi o kursy radziłbym sięgnąc do słownika ortograficznego.Trening czyni mistrzem nie kursy.Pozdrawiam.

W
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: W »

kolego ja znam gościa co chodzi na kurs mistrzowski a nie zna podstawowych pojęć na temat pszczół a co do podkarmiania to uważam że podkarmianie na wiosnę to konieczność tylko w przypadku gdy rodzina ma braki w pokarmie a jeśli mają wystarczająco dużo pokarmu to po co im ciasto, ja bym radził raczej od sklepić trochę plastrów co jakiś czas ja tak robie i zawsze na rzepak mam silne rodziny.

Sara
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: Sara »

podobnie jak kolega uwazam , ze podkarmianie to ostatecznośc , odsklepiam zapasy pokarmu co pobudza , matkę do czerwienia i jest miejsce do czerwienia. Pszczoły po zimie wyszły średnio, częsc jest silna ,ale sa tez słabe. pozdrawiam

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

Zenm pisze:Proszę Kolegi!!! Jeżeli pszczoły nakarmi się odpowiednio na zimę dokarmianie ciastem ma wiosnę nie jest regułą.Odsklepianie nadwyżkowych plastrów z pokarmem umieszczonych za matą uważam za lepszą metodę pobudzania na wiosnę.Trening czyni mistrzem .
Kolego Zenm
Za karmienie na Zimę a ilość pyłku w rodzinie to całkiem dwie różne sprawy są tereny jak no spadziowy gdzie pszczoły nie mają z czego przynieść pyłku do wiosennego rozwoju a jak doskonale wiesz aby był rozwój wiosenny musi być pyłek na wiosenne kwitnienie drzew czy roślin pyłkodajnych też nie ma co liczyć bo wiosna jest zawodna wiec pozostaje podanie pyłku wprost do ula w postaci Ciasta
Pszczółkami też się zajmuję już jakiś czas i widzę porównanie z innymi kolegami co nie podają pyłku

inna sprawa jest gdy pszczelarz wywozi pszczoły na pożytki np Wrzosowe wtedy pyłku ma dostatek

Zenm
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Kolega chyba żle mnie zrozumiał,właśnie podawanie ciasta z pyłkiem jest złem koniecznym a w szczególności na terenach jak kolegi spadziowych.Napisałem odpowiedz kol.Marianowi który w poprzednich postach wychwala się ile to miodu odbiera z nawłoci a jest to także roślina pyłkodajna i z pyłkiem na wiosnę nie powinien miec problemu.Nie neguję podawania pyłku na wiosne,sam też podawałem ciasto pyłkowe.Problem jest trochę głębszy niż się koledze wydaje.Żeby pszczoły pobrały ciasto,aszczególnie wcześnie muszą byc naprawdę silne.Pozdrawiam.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Kto w marcu na poczatku dał ciasto to wygrał. Wierzba iwa tylk dała troche pyłku tylko 3 dni nosili z iwy pyłek tak było na ślonsku. W piontek tj 28 trzeba odsklepiać zapasy zimowe.Bendzie u nas 14 stopni i słonecznie.Pozdrawiam iły_marian

cacek
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: cacek »

witam.
jak u was koledzy i kolezanki z tym pyłkiem z iwy?? jest cos jeszcze?? bo u mnie dzisiaj pięknie nosiły i zęby pogoda była to z tydzien miały by jeszcze zajęcia:)
mirek

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Już za pare dni bendzie kwitł klon a w tv podają ze bendzie zimno. Śliwa juz ma ponczki i agrest ma pączki. Tak jest na górnym ślonsku. Jak bendzie zimnow tych dniach to bendzie niedobrze.Chociaż juz rodziny mają zapas pyłku z iwy i podbiału. Pszczoła wiencej zbiera pyłku niż nektaru i tu jest problem trzeba odsklepiać zapasy zimowe. Pozdrawiam miły_marian

zenek10
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: zenek10 »

U nas kwitną wierzby , agresty, klony daleko im jeszcze do zakwitnięcia . Natomiast ( Mirabelka ) śliwka zaczyna bielić pąki .

ODPOWIEDZ