Opłacalność prowadzenia pasieki

Moderator: krzysglo

Cerveza
Obserwator
Obserwator

Opłacalność prowadzenia pasieki

Post autor: Cerveza »

Chciałbym jako nowy uzytkownik poruszyc temat opłacalnosci prowadzenia pasieki
Czytam regularnie od kilku lat nasz miesiecznik i zastanawiam sie nad liczba artykułów na temat NIEOPŁACALNOŚCI pszczelarzenia... Moze jest to spowodowane tym ze w radzie programowej sa ,, wielcy ,, tego interesu ?

[ Dodano: 2008-09-11, 15:41 ]
Zastrzegam ze nie chce nikogo urazić ani prowokowac do niczego...

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

A ile ty masz rodzin. Ja bende zimował 25rodzin i te zajenciez pszczołami kture bardzo lubie traktuje jako hobobistycznie ale pszczoły daja zdrowie. I mnie i inym ludziom dlatego dlatego wiekszosć pszczelarzy choduje pszczoły dla własnego zdrowia a jak tam trochę grosza wpadnie to kazdy mile je przyjimnie. Pozdrawiam miły_marian

euro75
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: euro75 »

Cerveza, szanowny kolego ja tez mysle ze pszczółki to bardziej hobby i ratowanie swiata a nie zarobek,pieniadze to tylko dodatek na cukier i lekarstwa!!! chociarz widze ze są tez tacy ludzie na tym swiecie ze i pszczołom daliby jazma z dwoma wiadrami zeby miód nosiły!!! :688: pozdrawiam marian!!! :687:

Cerveza
Obserwator
Obserwator

Post autor: Cerveza »

Ja bede zimował 15 uli ponieważ na zime łaczę rodziny... jak każdy na pierwszym miejscu stawiam przyjemnośc ale dlaczego nie zarabiac na tym co naprawde sie kocha robic ... Moje pytanie było czysto retoryczne... wiekszosc swojego miodu spozywam razem ze swoja rodzina, aczkolwiekw przyszłosci mam zamiar założyc pasieke towarowa lecz nigdy nie bede dawal swoim pszczolom ,,jazma z dwoma wiadrami,, to jest wbrew DUMNEGO pojecia bycia pszczelarzem ... Jestem stosunkowo młoda osoba i pasja pszczelarzenia zaraził mnie mój dziadek który ze wzgledu na wiek nie moze sam pszczelarzyc... Chwała mu za to...
POZDRAWIAM

oro54
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: oro54 »

Witam!
Mam pszczoły już ponad 25 lat , bo to jest to: „co Tygrysy lubią najbardziej”
Nigdy nie myślałem o nich w kategorii „zysku i strat”, ale też prawdą jest, że zawsze na siebie i na mnie zarobiły nawet w najgorszych sezonach – raz więcej, raz mniej.
Pszczółki należałoby trzymać choćby ze względu na to co oferują nam ludziom, abyśmy mogli zachować swoje zdrowie. Samo to jest już bezcenne. Wspaniałe jest to, że łączy się w jedno chodzenie koło nich „ w przyjemne z pożytecznym”.
Z poważaniem oro54

Drohne
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Drohne »

To może być dochodowe hobby, ale nie należy się kierować chęcią zysku, a tylko dobrem pszczół, to wtedy pszczoły nam się odwdzięczą.
Niestety pszczelarstwo jest mocno uwarunkowane czynnikami pogodowo-pożytkowymi i są lata kiedy trzeba ekstra inwestować nie tylko kasę, ale i czas. Dodatkowo koszty paliwa, cukru, lekrstw, sprzętu co roku są wyższe, a ceny miodu prawie bez zmiam.
Szansą stają się ekskluzywne produkty pszczele z certyfikatami jakości i eko-pochodzenia.Na takie produkty będzie coraz większe zapotrzebowanie i wyższa cena będzie rekompensowała pszczelarzom dodatkowe koszty.
Na dzisiaj to niestety ludzie jednak kierują się w dużej mierze ceną i "eko"-miody przegrywają konkuręcje.
Beekeeper

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: henrmiko »

Porównując obecne ceny miodu z wartością średniej miesięcznej płacy z tymi samymi wielkościami z lat 70-tych widać, że opłacalność prowadzenia pasieki się bardzo pogorszyła. W latach 70-tych litr miodu na rynku kosztował około 100 zł przy średnich miesięcznych wynagrodzeniach około 1500 zł. Czyli za 15 litrów miodu pszczelarz otrzymywał równowartość średniego miesięcznego wynagrodzenia. Obecnie litr miodu na rynku kosztuje około 25 zł. A średnie wynagrodzenie miesięczne zbliża się do 3000zł. Czyli potrzeba ponad 100 litrów miodu do zrównoważenia tego wynagrodzenia.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

Jest takie fajne powiedzonko starszych pszczelarzy; " pszczoły dadzą woły ale i pszczoły zjedzą woły".
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Jak się chce z pszczuł utrzymać to trzeba brac pod uwage jakymy pożydkamy dysponujemy w okolicy co bendzie stała nasza pasieka. Czy bendziemy wywozic pasiekie na pozytki jakie odległosci bo są koszta wywozu. A od 90 rodzin płaci się podatek. Czy bendziemy łapać pyłek kit pszczeli. To wszystko trzeba brać pod uwagie i jak dochud roczny da nam skromnie 40,000 zł tomozemy skromnie żyć ale to trzeba mieć z 200rodzin pszczelich.Pozdrawiam miły_marian

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

mily_marian pisze:Jak się chce z pszczuł utrzymać to trzeba brac pod uwage jakymy pożydkamy dysponujemy w okolicy co bendzie stała nasza pasieka. Czy bendziemy wywozic pasiekie na pozytki jakie odległosci bo są koszta wywozu. A od 90 rodzin płaci się podatek. Czy bendziemy łapać pyłek kit pszczeli. To wszystko trzeba brać pod uwagie i jak dochud roczny da nam skromnie 40,000 zł tomozemy skromnie żyć ale to trzeba mieć z 200rodzin pszczelich.Pozdrawiam miły_marian
Nie 90 a 81 rodzin.
Do 80 rodzin zwolnione.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Sory troche się zagolopowałem. Pozdrawiam miły_marian

Zaleszczotek
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: Zaleszczotek »

Oplacalnosc nie przeklada sie tylko na pieniadze.
Nie dotyczy to tylko pszczol ale i rowniez innych inwestycji.
Jezeli chodzi o oplacalnosc prowadzenia pasieki przez pszczelarza to w polskich warunkach mozna powiedziec ze jest "taka sobie". Wszystko zalezy od nasawienia, oczekiwan i osobistej perspektywy.
Pszczelarze zyja dlugo.
Pszczelarstwo przez samo swoje istnienie zwieksza wydajnosc produkcji rolnej.
Trzeba myslec i uczyc sie strategii w ekstremalnych bo pogodowo-przyrodniczych oraz ekonomicznych warunkach.
Im dluzej ktos sie zajmuje pszczelarstwem tym wiecej na nim zyskuje. Jest to cos jak z dlugoterminowa inwestycja na gieldzie.
Jezeli ktos ma wielkie finansowe oczekiwania i nastawia sie na szybki zysk - nie powinien zajmowac sie pszczolami. Sa inne zajecia ktore daja szybkie pieniadze i rownie szybka satysfakcje.
Pszczelarstwo jest zajeciem dla dlugodystansowcow.
W tym samym czasie kiedy oni posiadają technologie, bomby i nienawiść - pszczoły trzymają listę ofiar.

Awatar użytkownika
pasiekauizak
Obserwator
Obserwator

Opłacalność

Post autor: pasiekauizak »

Coś zawsze zostanie zysku.Pozdrawiam.

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

mily_marian pisze:Jak się chce z pszczuł utrzymać to trzeba brac pod uwage jakymy pożydkamy dysponujemy w okolicy co bendzie stała nasza pasieka. Czy bendziemy wywozic pasiekie na pozytki jakie odległosci bo są koszta wywozu. A od 90 rodzin płaci się podatek. Czy bendziemy łapać pyłek kit pszczeli. To wszystko trzeba brać pod uwagie i jak dochud roczny da nam skromnie 40,000 zł tomozemy skromnie żyć ale to trzeba mieć z 200rodzin pszczelich.Pozdrawiam miły_marian
Wcześniej napisałem że:
Nie 90 a 81 rodzin.
Do 80 rodzin zwolnione.

Ale trwają przymiarki do zlikwidowania takiej formy opodatkowania. Tzn. dziesiejsze "działy produkcji rolnej" bedą rozliczne na zasadach ogólnych lub w formie liniowej.
Nie wiem czy czasami tak już nie bedzie od 2010 roku.

Sara
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: Sara »

Jeżeli dobrze pamiętam co mówił kol. to jes 2.5zł od ula powyżej 80 pnii.To da się wytrzymac oby nie podniesli.Sara

ODPOWIEDZ