Problem z pszczołami

Moderator: krzysglo

bee7

Problem z pszczołami

Post autor: bee7 »

Dostałem pytanie od pewnego człowieka. Sąsiad jego ma ule z pszczołami, które są cholernie agresywne, wplatują sie we włosy, żądlą i są niebezpieczne. Pszczoły pewnie są głodne lub jakieś dzikie. Co mogą temu Panu poradzić, pytał się czy są środki chem. na to lub kwiaty których pszczoly nie lubią. Nie mogłem zbyt wiele poradzić, oprócz dymu z podkurzacza lub ogniska którego pszczoły nie lubią. Poradźcie mi co mogę powiedzieć nadawcy. Ps. Nie chce dostawać wiadomości związanych z zabijaniem pszczół jakimiś ś. chem. Czekam na odp. przede wszystkim od SKapiko, p. Stanisława Zbiega, henrmiko i miłego_mariana. Pozdrawiam bee7

JAxico
Stukacz
Stukacz

Re: Problem z pszczołami

Post autor: JAxico »

ojej bee7 to jest strasznie trudne pytanie. Podczas całego szkolenia nigdy nie miałem takich tematów. Pszczoły nie powinny o tej porze atakować , ani latać po polu. Jest coraz chłodniej. Nie wiem czemu pszczoły atakują tych ludzi. Być może że zgłodu. Możesz poradzić tym ludziom, którzy pytali Cie o decyzje aby sąsiad przesunął pasiekę bądź nakarmił syropem pszczoły albo ogrodził pasiekę najlepiej jakimiś gęstymi krzewami. Pozdrawiam JAxico.

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

Pszczoły nie żądlą z głodu. Jedno, co można doradzić, to żeby ten ktoś pogadał z pszczelarzem i wymusił na nim właściwe umiejscowienie i ogrodzenie pasieki , ale przede wszystkim wymianę matek na matki z łagodnych linii. Wyniki tej ankiety mogą być podpowiedzią , od jakich hodowców warto takie matki zakupić.

Z sąsiadami trzeba się dogadywać i dotyczy to zarówno pszczelarza jak i jego sąsiada.

bee7

ok dzięki, ale to jest za mało. czekam na dalsze posty.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

To jest naprawdę delikatny temat balansujący na cienkiej nitce, przypuszczam że ten pszczelarz jest zwykłym trzymaczem i jakaś z nim rozmowa może tylko doprowadzić do zaostrzenia stosunków sąsiedzkich takich sytuacji jest bardzo dużo, sam znam kilka w jednym przypadku pszczelarz musiał ustąpić i przeniósł swoją pasiekę w inne miejsce, w drugim przypadku doszło wręcz do wrogości pomiędzy sąsiadami. Nie piszesz w jakim wieku jest ten pszczelarz i ile ma uli, chodzi o to że starsi pszczelarze, którzy mają kilka rodzin są przeważnie nieufni nowinkom, chodź i młodzi też potrafią być uparci. Wymiana matek na linie łagodne rozwiązało by to cała sprawę z korzyścią dla obu stron, lecz jak to wytłumaczyć pszczelarzowi tradycjonaliście, który uparcie trzyma swoje kundelki. Swego czasu i ja też miałem takowe kundelki 3 ule robiły mi większy bałagan niźli w tej chwili ponad 40 rodzin które trzymam tuż przy mieszkaniu. Ten temat był już wiele razy poruszany tu i na innych forach pszczelarskich, z czego wiem to większą wiedzę w tym temacie ma Avico był kiedyś kilka razy powoływany do takich sytuacji.
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Odpowiadam Kol."bee7" - tu Kol."minikron" dobrze radzi, należy przekonać tego pszczelarza, by dla dobra stosunków między sąsiedzkich wymienił matki na pochodzące z linii łagodnych. By nie trzymał pszczół złośliwych, bo mogą być b.poważne problemy, kończące się w sądzie.

Tu mam pewne wątpliwości -czy aby Kol."bee7" nie wyszukuje sobie tematów, by zadać tylko pytanie. Dziwi mnie to dlatego, że jak to możliwe by na pewno starszy pszczelarz pytał się początkującego młodego człowieka 17-to letniego w tej trudnej kwestii.

Pozdrawiam Stanisław Z.

bee7

A więc. Dzięki SKapiko za odpowiedź. Teraz odpowiem p. Stanisławowi Zbiegowi. Otóż przed zarejestrowaniem się na forum rozważałem to że pszczelarze będą zdziwieni że tak młody człowiek jak ja zajmuje się pszczelarstwem. Dwa lata temu zmarł mi dziadek. Hodował on pszczoły (15 rodzin) i po jego smierci ktoś musiał się tym zająć. Szkoda mi było sprzedawać więc się tym zainteresowałem, "studiowałem" książki i jestem pszczelarzem. Ale po co do jasnej anielki miałbym zmyślać jakieś głupie historyjki? Co mi to dałoby? Dostałem wiadomość od Pana Marka D. który NIE jest pszczelarzem i chce rozwiązać problem z pszczołami sąsiada które go gryzą i jego rodzine. Nie wiem czemu mnie akurat wybrał i napisał do mnie wiadomośc a nie do Was. Poradziłem co mogłem kolega minikron również mi pomógł więc po co te złośliwości z Pańskiej strony?
Pozdrawiam.

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

ja czasem jesienią w czasie zwężania gniazd wystawiam ramki z małą ilością pokarmu obok pasieki do szybkiego oczyszczenia , wówczas pszczoły są wszędzie i lepiej się nie opędzać ale ja nie mam w pobliżu sąsiadów

Sabard
Stukacz Junior
Stukacz Junior

wyszkolił

Post autor: Sabard »

Tak jak można pszczoły nauczyć gdzie jest pokarm bez ochrony np w którym ulu, tak młody niedoświadczony pszczelarz może żądliwe pszczoły nauczyć wyjątkowej żądliwości i mój ojciec przed laty też takiego czegoś nieświadomie dokonał. Odpowiednia obsługa w dłuższym czasie uspokoiła pszczoły. Myślę że te pszczoły są z natury żądliwe i pszczelarz zabierając się do przeglądania ula pewnie mocno się ubiera, zakłada rękawice , obwiązuje rece i nogi i pewnie robi jeszcze wiele innych czynności a nie uspakają pszczół dymem - nie wdmuchuje dymu do wylotka . Takie pszczoły po ruszeniu gniazda najczęściej gremialnie wylatują z oczka i tłuką wszysto co popadnie. Pszczelarz niewłaściwie pracuje dymem. Z zasady przeglądając takie pszczoły przegląd kończy się szybko stwarzając pszczłom wrażenie że to one spowodowały odejście pszczelarza od ula -czyli ucieczkę i bywa że czasdami taki przegląd może tak się skończyć - więc trzeba go pogonić. Takie pszczoły będą atakować w promiemiu do 30-50 m i to nawet w sprzyjającej pszczołom pogodzie. Jestem pewien że to jest ta przyczyna. Oczywiście można pszczelarzowi radzić wymianę matek i to jest najlepsze rozwiązanie ale jest październik......a pszczelarz będzie te pszczoły musiał mieć co najmniej do końca czerwca. Ja radzę aby każde wiosenne wejrzenie do ula poprzedzić kilkoma dobrymi zadymieniami wnętrza ula 3-4 w odstępach 2 - 4 minut, Następnie zadymić jeszcze raz i przy użyciu porządnego dymu najlepiej z pomocnikiem otwierać ul. - dymu nie żałować. Te pszczoły które były wyszkolone jesienią i tak będą się zachowywać jak poprzednio więc przegląd dokonywać jak nie ma ich w ulu - czyli przy dobrym locie i zrobić to sprawnie. Przeglądy wiosenne nie powinny przekraczać 1 - 2 minut. Jeśli pszczelarz będzie tak postępował konsekwentnie przez całą wiosnę to już 10 maja nie będzie tych jesienią wyszkolonych na żądlenie pszczół i bedą bezpieczne. To tak doraźnie ale komfort pracy w pasiece zaczyna się dopiero wtedy jak pszczoły nie żądlą , więc rada wymiany tych matek wydaje się być mądra i nieunikniona jeśli pszczoły stoją przy zabudowaniach. Corocznie organizuję na swojej pasiece święto miodu na przełomie sierpnia i września- do 90 ulowej pasieki wchodzi ok 300 - 400 osób, w tym dzieci i dzieci w wózkach, goście piją piwo stawiając je na ulach, - stukają w te ule, śmiałkom pozwalam z uli wyciągać bez dymu miód w ramkach. W ciągu 4 lat takich świąt nie zdarzyło się ani jedno użądlenie. To tylko taka informacja - oczywista dla zawodowców , ale ma być zachętą do wymiany tych żądliwych matek
Sabard

Darek1981
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Darek1981 »

witam i proszę o poradę moje pszczoły na wiosnę są słabe co mam zrobić aby ich zesilić

Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Administrator

Post autor: Administrator »

Darek1981, nie odgrzewaj starych trupów, w dodatku nie na temat. Przeszukaj forum lub załóż nowy wątek.

Zablokowany