Strona 1 z 1

Pomocy !!! brakpierzgi

: 2009-02-04, 19:17
autor: waldek65
Jetem "trzymaczem pszczół" od czterech lat na forum pierwszy dzień i mam pytanko do doświadczonych pszczelarzy : w jednej rodzince ( pasieka11 rodzin )w końcu sierpnia nie było żadnej komórki pierzgi. Tak pozostały na zimę. Dlaczego tak się stało? Co jest tego przyczyną kiedy w innych było normalnie potrafiły sobie zgromadzić pyłek.
Proszę o informacje.
--------------------------
z pszczelarskim pozdrowieniem.

: 2009-02-05, 01:16
autor: minikron
A jak stwierdziłeś, że pierzgi brak?

Dlaczego tak się stało? Pewnie wychowały więcej czerwia (młoda matka?) a przy braku pyłku zużyły zapasy pierzgi.
Inna możliwość - były wydajniejsze w zbieraniu nektaru i wcześniej zalały pierzgę zapasami, których nie widzisz.
Jeszcze inna - genetyczne skłonności do większego lub mniejszego zabiegania o zapasy pierzgi. Profesor Wilde zajmował się selekcją na gromadzenie pyłku.

edit
Jak masz możliwość, to daj im po oblocie plaster z pierzgą. Jak nie masz, to może pyłek? (można zakupić, zaryzykowałbym kupno w takim wypadku).

: 2009-02-05, 16:39
autor: wtrepiak
Kolego po pierwszym oblocie , zrób ciasto miodowo-pyłkowe i poddaj na ramki.
Ale może być tak jak kolega pisze ,że zalały nektarem i ty nie dojrzałeś .
Bo w tym roku to na jesieni pyłku było pod dostatkiem , a zwłaszcza z nawłoci.
Pozdrawiam.

Re: Pomocy !!! brakpierzgi

: 2009-02-05, 18:14
autor: waldek65
waldek65 pisze:Jetem "trzymaczem pszczół" od czterech lat na forum pierwszy dzień i mam pytanko do doświadczonych pszczelarzy : w jednej rodzince ( pasieka11 rodzin )w końcu sierpnia nie było żadnej komórki pierzgi. Tak pozostały na zimę. Dlaczego tak się stało? Co jest tego przyczyną kiedy w innych było normalnie potrafiły sobie zgromadzić pyłek.
Proszę o informacje.
--------------------------
z pszczelarskim pozdrowieniem.
Dziękuję kolegom pszczelarzom za podpowiedzi. Możliwe,ze zalały zebrany pyłek zapasami bo rodzina ta była wyjątkowo wydajna w czasie sezonu- dała więcej miodu niż inne. W pobliżu pasieki jest około 2 ha nawłoci i prawda, że nie powinny mieć problem,u z przyniesieniem pyłku. Dlaczego nie widziałem być może , że był zalany ( w co szczerze trochę wątpię ) bo jak przeglądałem to miały jeszcze puste komórki i tam pomiędzy nimi też nie było żadnej z pyłkiem. Bardzo wcześnie bo na początku września matka już nie czerwiła - ja sądziłem, że to właśnie z powodu braku pyłku. Zobaczę co będzie po oblocie a zanosi się, że to już niedługo.
------------------------
pozdrawiam Brać pszczelarską !

: 2009-02-05, 20:43
autor: mily_marian
Chyba jeszcze bendziesz musiał poczekac z 1 oblotem w lutym zapowiadają jeszcze mrozy. Zalana pierzga mozna sprawdzic tak na oko zalana ramka miodem jest ciężejsza od zalanej ramki z pierzgą i miodem jest mniejsza waga. Ale jak stwierdzisz po oblocie ze niema czerwiu to znaczy ze niema pierzgi. Matka nie czerwi jak niema pierzgi albo czerwi bardzo mało. Dzisiaj byłem w pasiece zeby wymienic pare denic wysokich w jednej rodzinie przy wymianie steropian się pochylił i wypietrzył 1 ramkie i denica powałkowa sie podniosła i pszczoły nagle wylatywały. Musiałem wyciognac 2 ramki na drugiej ramce był czerw zasklepiony krąg 15 cm czyli jest pierzga bo matka czerwi . Pozdrawiam miły_marian

: 2009-02-06, 20:46
autor: wtrepiak
Kolego jak piszeż że miałeś tyle nawłoci to spokojnie !!!! ja miałem na jesieni masę pierzgi . A jaki miodek pyszny podebrałem trochę , a nakropu to masę zostało .
Pozdrawiam

: 2009-02-06, 21:48
autor: waldek65
To miałeś jakieś szczęście chyba wterpiak bo u mnie jak ja ta nawłoć obserwowałem jest w odległości 200 m od mojej pasieki to pszczółek na niej jak na lekarstwo więcej jakichś podobnych muchówek ale to nie były moje podopieczne. Nie wiem może wtedy miały gdzieś w innym miejscu ale dlaczego jak tu miały tak blisko .

[ Dodano: 2009-02-07, 19:12 ]
Chyba panowie pszczelarze mieliście Rację !!!!!!!!
Moja zagrożona rodzinka ( co miała mieć brak pierzgi ) w dniu dzisiejszym wykonywała dość gromadny oblot. Nie zaglądałem do gniazda ale matka już czerwi tak myślę w/g swoich doświadczeń bo ramki na górze są już dość ciepłe. Ja prowadzę pasiekę na warszawskich poszerzonych. Chyba w tej rodzince jest wszystko OK. Inne też się dzisiaj oblatywały i tez dość gromadnie. Nie wyszły tylko te które były w zacienionym miejscu. ale słyszałem je i żyją.

: 2009-02-07, 21:27
autor: SKapiko
Czas nektarowania nawłoci to godzina 9 -11 wtedy pszczół jest najwięcej.