Co o tym sądzicie?

Moderator: krzysglo

chudym87
Obserwator
Obserwator

Co o tym sądzicie?

Post autor: chudym87 »

Ponieważ jestem tutaj nowy więc witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Zajmuje się już dugi rok pszczołami ale takiego czegoś co zastosował mój nowy sąsiad przy zmianie ula nigdy nie widziałem. Mianowicie... przechodził on z ula warszawskiego poszerzanego na dadant, robił to na wiosnę, w jednej ramce wyciął woskowine z czerwiem i niewielka ilością pokarmu i wstawił do ramki dadanowskiej, do pozostałych ramek wsadził węzę, do ula wstawił od razu tyle ramek ile się tylko zmieściło, na dennice położył przewód grzejny który stosuje sie w terrariach:) przykrył to w jakiś sposób siatka tak aby pszczoły nie dotykały go, wszystkim steruje termostat, i powiem tak ze wyniki w ilości pszczól są zaskakujące:) co o tym sądzicie? więcej na gg lub priva..

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Odpowiadam Kol."Chudym" - jak wynika z opisu - to ten kolega stosuje ogrzewanie elektryczne ula. Sposób ten znany jest w Polsce od dawna. Nie wiem jak obecnie, ale w latach ubiegłych b.wielu pszczelarzy to stosowało.Efektów nie znam. Sprawa ułożenia ramek i samego gniazda - to rzecz indywidualna, ten kolega zapewne zrobił tak, jak mu pasowało.Tu na tym forum wcześniej koledzy oferowali do sprzedaży takie zestawy grzejne.
Jak wiem w świecie takie ogrzewanie stosuje się w Rosji /pewnie tania energia elektr./, tam firma "Progalski" oferuje na necie zestawy do ogrzewania 10, 20 i więcej rodzin oraz wiele innych urządzeń grzewczych wnętrza ula.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Zaleszczotek
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: Zaleszczotek »

A co zrobią pszczoły jak zabraknie prądu ?
W tym samym czasie kiedy oni posiadają technologie, bomby i nienawiść - pszczoły trzymają listę ofiar.

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

A kiedy ostatnio brakowało prądu? Poza tym zasilanie jest na 12 lub 24 V, więc nie ma problemu z podłączeniem akumulatorów.

chudym87
Obserwator
Obserwator

Post autor: chudym87 »

Pomysł mojego sąsiada wydaje mi się nawet dobry, dzisiaj z nim gadałem i powiedział ze stosuje to tylko przez okolu 4 tygodnie (na wiosnę) po tym czasie jest tyle pszczół w ulu ze nie ma sensu już grzać bo same pszczoły pokrywają wszystkie ramki na czarno. Rozmawiałem tez ile wyniosą koszty instalacji takiego urządzenia:

1. Zasilacz awaryjny UPS od komputera (trzeba wywalić z niego oryginalny akumulator bo wystarcza na 15 minut i zamiast tego oryginalnego zamontować zwykły akumulator samochodowy o pojemności okolu 100 Ah- robiłem test i wystarcza na 1,5 dnia przy zasilaniu 3 uli z przewodem grzejnym o mocy 20W-koszt około 350zl

2. Przewód grzejny (zależy od mocy) około 65zł za szt.

3. Termostat około 30zł za szt.

4. Trochę kabli koszt około 30zl

5. Koszt ogrzewania uli parez 4 tyg około 80zl za trzy ule.

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

Ja ostatnio czytałem w internecjie o "grzałkach" dających 29,8*C zrobionych z mieszaniny kwasów organicznych i białek /ze szczątków roślin potrafiom stworzyć napięcie elektryczne / być możę są to soki trawienne?/ i owe płyny przy namięciu 4,5V bateri mogą ogrzewać ul/akwarium/terarium przez 30-31godzin ale można zastosować "na stałe ładowarke /stronki nie pamiętam ale widziałem gdzieś to na www.swistak.pl pod "Bateria ekologiczna" może są?/ ale jedno ale jedna sztuka kosztuje 100-150 zł i należy raz na pół roku wymienić płyn:/ ,który kosztuje 30 zł + serwis 20 i koszty przeyłki czyli jeden rok to wydatek ok,180-230 zł /szt.

P>S serwis musi być ze względów na uzupełnianie płynów w warunkach próżni /produkt nie posiada atestów dla kont, ze żywnościa lecz może mieć kontakt z wodą oraz zwierzętami,płazami,rybami:D
pozdrawiam Marcin

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

przeliczyłem to,100tych baterii mógłbym jeździć moim citroen ax 10godzin na razie kupiłem baterię do telefonu bezprzewodowego trzyma12godzin

Zaleszczotek
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: Zaleszczotek »

Dla mnie są to bajery i zupełnie niepotrzebne gadzety. Stosuję u siebie zabiegi idące łeb w łeb z doborem naturalnym - żadnych ułatwień. Tylko silny przeżywa.
Ale co tam ! Każdy sobie rzepkę skrobie :706:
W tym samym czasie kiedy oni posiadają technologie, bomby i nienawiść - pszczoły trzymają listę ofiar.

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

Ale to nie są BAterie dające napięcie tylko dające ciepło! też by mogły dać napięcie lecz małea prąd potrzebny by we wnętrzu przegrody/grzałka/ zachodziła reakcjia trawienia biłek przez kwasy. oraz powstawania enzymów trawiennych.
pozdrawiam Marcin

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

zobaczcie temat ule,tam robią celowo w dennicy duże otwory żeby opuźnić czerwienie,przyśpieszone czerwienie czasami kończy się tragedią dla pszczół,moim zdaniem chodowla pszczół trzeba dostosować do warunków w danej okolicy,zaznaczam w pasiece stacjonarnej
p.s.o tych akmulatorach zażartowałem[postawię wiatrak neodynowy[też żart]

paraglider
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: paraglider »

To czy będziemy mieć miód na wiosnę zależy wyłącznie od ilości pszczoły lotnej w ulu.Możemy to uzyskać w dwojaki sposób:zazimować bardzo silne rodziny zasilane czerwiem od matek pomocniczych jesienią,lub robienie nalotów na ule produkcyjne przed spodziewanym pożytkiem wiosną.Zarówno póżno-jesienne czerwienie jak i czerwienie przed oblotem pszczół jest dla rodziny szkodliwe.Dlatego zimuję pszczoły na otwartych,osiatkowanych dennicach.W ulach jest sucho,a pszczoły są zdrowe.Po wiosennym oblocie wymieniam dennice na ocieplane - osiatkowane zwracam w czasie letnich upałów,co zapobiega rojeniu się pszczół.W tej chwili pszczoły zajmują całą kondygnację Wlkp i półnadstawkę do której znoszą miód z wierzb i klonów,na mniszek dostawię następną.
Sztuczne podgrzewanie ula przynosi więcej szkody niż pożytku.

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Radek73 »

podgrzewać to można kurczaki......nie zmieniajmy życia pszczółkom one były przed nami i pewnie będą po nas :712: :712: :712: :712: :712: :712: :713: :713: :713: :713: :713:
Radek73

ODPOWIEDZ