jak przeciwdziałacie rójce ??

Moderator: krzysglo

lukasz1905
Stukacz Junior
Stukacz Junior

jak przeciwdziałacie rójce ??

Post autor: lukasz1905 »

oprócz usuwania mateczników jakie są wasze metody i jaka jest ich skuteczność ??
początkujący

arekfreus
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: arekfreus »

ja rozdzielam gniazdo dwoma plastrami węzy (nie zawsze działa). najlepiej jest wziąć odkład z dwóch ramek z czerwiem krytym i pszczołami

krzychubee12
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: krzychubee12 »

Ja dokładam ramki z węzą szacując siłę rodziny w ulu , ule mam usadowione w zacienieniu żeby za bardzo pszczół nie przegrzewać , utrzymuję wentylację w gnieździe, z matecznikami ostrożnie jeśli chodzi o niszczenie (obserwuję nastrój pszczół związany z matką), a w przypadku silnej rodziny robię odkład z ramkami z krytym czerwiem i jajeczkami i pszczołami.

gregoriana
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: gregoriana »

Witam..
Dobrym sosobem jest również żeby wszystkie prace w pasiece wykonywac terminowo i przeglądać ją.. np. raz w tygodniu.:)
pozdrawiam

lukasz1905
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Dzięki za porady . A czy mogli byście podać w jakich dużych pasiekach pracujecie i ile pszczół wam średnio rocznie roi pszczół ?? tak żebym miał jakiś odnośnik :687:
początkujący

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

Ale to nie tylko zalerzy od przczelarza lecz jeszcze od pogody na którą nie mamy wpływu raz może się wyroić 2 a raz o przy 10 pniach więcjeśli pada,mało pożytku pszczoły nie mają co robić to co? idą na drzewo a nam dają do myślenia : co się stało? moim zdaniem jak masz dużo rójek to masz albo "kundelki" albo np.alpejke /ona to daje popalić co roku rójka i nie do poskromienia tak mówil znajomy:D
pozdrawiam Marcin

telok
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: telok »

Zacznijmy od tego ze niema pszczol nierojliwych , zrywanie matecznikow i poszerzenie gniazda malo da jesli niema pozytku. Najlepiej to chyba zrobic obklad zboku gniazda na bocznym wylocie ze starą matką a pozniej na zime polaczyc.
pozdrawiam telok

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Radek73 »

Temat rzeka....robimy wszystko aby się nie dzieliły ,,myślimy że już jest dobrze ,,wystarczy kilka dni z deszczem przewietrzamy gniazda zrywamy mateczniki odbieramy czerw kryty itp...a tu zbiór się urywa i wiszą gdzieś na gałęzi...pół biedy jak go widzimy a jak nie to poszły w las i tyle je widzimy.......co zrobić taka nasza pasja i zamiłowanie...nikt nie mówił że będzie łatwo....to nie kozy że nawet miotłe zjedzą ...pozdrawiam wszystkich.. :685: :685:
Radek73

Awatar użytkownika
d@niel_25
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: d@niel_25 »

W tamtym roku się nie mówiło tyle o rójkach co w tym roku. U nas w kole starsi pszczelarze mówili już w marcu , kwietniu że ten rok będzie rojny bardzo.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Jak się ma pszczoły rojliwe to ciężko zapobiegać rojliwości ale można opuznić wyjscie roju dajac wenze trzeci korpus jak się ma stojaki. Rodzina jak ma ciasno i ciepło to chce się podzielić bo ma to w genach zeby powiekszyć grono pszczół. Jak nie zadbamy o powiększenie ramek to się wyrojią niema na to siły.Pozdrawiam miły_marian

lukasz1905
Stukacz Junior
Stukacz Junior

JA STARAM SIĘ DOKŁADAĆ 1 LUB 2 NOWE PLASTRY WĘZY W TYGODNIU MUSZE TOI PRZECZEKAĆ DO ZAKWITNIĘCIA GRYKI BO NIE PROWADZĘ GOSPODARKI WĘDROWNEJ A NA TYCH PIASKACH TYLKO GRYKA ROŚNIE JEST PARĘ LIP I KLONÓW TROCHĘ MNISZKA I DRZEW OWOCOWYCH ALE JAK SPRZYJA POGODA I NIE ZMARZNIE JAK PRAWIE ZAWSZE :) TO KONKURENCJA TO OBSKOCZY BO NAPSZCZELENIE JEST DUŻE :p
początkujący

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Radek73 »

lukasz1905....jak tam gryka nektaróje na piaskach bo kiedyś widziałem piękne łany w czasie kwitnienia a pszczoły żadnej na nich nie było .... myślałem że nie ma pasiek ale kilometr dalej widziałem ze 30 uli....pozdrawiam :685: :685:
Radek73

lukasz1905
Stukacz Junior
Stukacz Junior

u mnie nieźle chociaż wszystko zależy od pogody jak czasem popada i jest ciepło to jest niezłe w zeszłym roku była nadstawka wielkopolska pełna i 1/2 nazbierane tez trochę w rekordzistach ponad 2 tylko tylko do tych strach podchodzić są miodne ale groźne a matka to istny olbrzym :) ale w zeszłym roku gryka bardzo długo kwitła
początkujący

Konrado_Zawadka
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Konrado_Zawadka »

ramka pracy jest doskonałym wskaźnikiem nastroju rodziny. jeśli nastrój jest zaawansowany to polecam zrobić odkład. w miejsce odebranych plastrów dodaje węzę. nie bój się odebrać z silnej rodziny 2 czy 3 ramek czerwiu. nie osłabi to rodziny

waldek65
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: waldek65 »

Ja około 10-go maja z silniejszych rodzin tworzę nowe metoda z 2-uch trzeci. Te, którym odebrałem czerw ( a zabieram czerw w całości ) już nie myślą o rójce ( nastawione są na zbiór miodu), trochę muszę dopilnować te którym zabieram lotną pszczołę. Nowo utworzona rodzina dostaje matecznik lub matkę i jeszcze jak dobrze pójdzie to z akacji przyniesie miodu - w ubiegłym roku te nowo utworzone średnio dały po 7 ramek warszawskich poszerzonych bo na takich ramkach prowadzę pszczółki. Jak te zabiegi zrobię w terminie to nawet nie wchodzą w nastrój rojowy i jest ok.

ODPOWIEDZ