potrzebuje rady

Moderator: krzysglo

grześ 21
Nieśmiały
Nieśmiały

potrzebuje rady

Post autor: grześ 21 »

witam serdecznie jestem tu nowy.sprawa ma się tak.dostałem od wujka ul 1/2D jak rzepak byl w połowie kwitnienia i bylo tam tylko 6 ramek po zimie...za bardzo się tym nie interesowałem no ale mnie wzięło i zrobiłem ramki dałem węzę i teraz jest na 11 ramkach tak od miesiąca ale jeszcze jej nie odbudowały do końca chyba przez ta pogodę.wczoraj zaglądałem i budują matecznik... byl jeszcze otwarty...zbudowany tak do polowy i chce zrobić odkład żeby na zimę połączyć co lepiej zrobic odklad z tym matecznikiem a moze ze stara matka?ta stara wydaje mi sie jakby bardzo slabo czerwila ma biała kropke...jaka moze byc stara?powiem szczerze ze nie bralem jeszcze miodu i chcialem tak dla osłody sezonu zeby sie ten roj rozwinął na lipe bo mam jej dużo,a to jeszcze z miesiąc i chociaż spróbować
swojego miodku wiec ktos możne coś doradzić ?to jest mój 1 ul a 2 miesiące temu balem się pszczół jak ognia.zadna z moich mnie nie dziabnela jeszcze a robię przy nich w koszulce i spodenkach tulko:)dziewczyna mi mówi ze słodki jestem a pszczoły na mnie nie lecą:( hehe
a tak serio co mam robić?
pozdrawiam :688:

Awatar użytkownika
d@niel_25
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: d@niel_25 »

nie chcę Cię martwić ale 11 ramek 1/2 Dadant to tak jak nowy odkład. A z odkładu odkadu nie zrobisz. Matka jest stara, więc możesz ją wymienić najlepiej na czeriącą matkę i jeśli nie dorobiły węzy to możesz je podkarmiać syproem jak nie było pożytku. Teraz pszczoły w ulach 1/2 Dadant powinny być na 30 -40 rameczkach tego wymiaru (3-4 korpusy). Te pszczoły do zimy czeka jeszcze kupa roboty. Nie chcę też cię martwić ale miodku raczej nie bedzie z tej rodziny a raczej na pweno nie z lipy. Czytaj książki i forum i sobie dasz radę. Na pewno ktoś jeszcze z tego forum udzieli ci też fachwej porady. Pozdrawiam

arekfreus
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: arekfreus »

zgadzam się z poprzednikiem, węzy nie odbudowują bo są w nastroju rojowym i jest ich mało. wymień matke i przygotuj je do zimy

Stantom20
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Stantom20 »

Witam
Jezeli jest to jeden matecznik to myśle ze pszczoły chcą wymienić same matke bo np.słabo czerwi sądze że najlepiej będzie jak im w tym pomożesz
Pozdrawiam i powodzenia

grześ 21
Nieśmiały
Nieśmiały

brat mi mowił ze to ul 1/2 d i do takiego weze na allegro kupilem ale tam sie miesci max 13 ramek a ramka to cos 27x3pare cm wiec ro juz prawie caly ul mam sory za pomylke ale to nie jets ul korpusowy...wiec jaki? skoro weza do dadant pasowala :692:

[ Dodano: 2009-06-11, 00:41 ]
jeszcze dodam ze obok mam kilka pustych warszawiakow jak mowi brat a tam gniazdo jest duzo mniejsze... jakby na tym dadancie postawil jeszcze ze 3 korpusy to ja bym tam zamieszkal wiec chyba was w bład wprowadzilem...ale dajmy na to ze ramki maja27x40cm i jest ich teraz 11 w tym 3 w polowie odbudowane...a jak bym im zabral ta stara matke na 1 ramce i dal wee ze 3 ramki to moze jeszcze cos podziala do jesieni skoro i ak mam ja zabic albo pszczoly same ja wymienia.czy jak to zrobie jutro jak matecnik jest prawie ze dopiero zamkniety to za ile sie ta matka wygryzie zeby mi pszczoly nie zgupialy albo zdechly...?

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

grześku ja bym zrobił tak:
Kupił matke np. na allegro od p.wilde krainke,kortówke i jak nie masz zbudowałbym mały ulik weselny i z 2 ramek strzepał pszczoły i matke w klateczce za tydzień powinna być po loocie godowym jak będzie ciepło i tom młodom matke do klateczki i do ula ale wcześniej zabić starom matke 2-3 godziny wcześniej a za pare dni będzie czerwić. Ja wiem ,że można kupić matke czerwiącom ale w sezonie to trzenba czekać jak od hodowcy a czas jest cenny jak złoto przy wymianie matki a co do ula to wstaw zdjęcia i po problemie.
pozdrawiam Marcin

grześ 21
Nieśmiały
Nieśmiały

jak padalo moje pszczoly walnely kleksa na wylotku i zaczęły sie kłębić wkolo tego,zlizaly i po 10 min wlazly do ula wczoraj pogoda byla to zagladam do srodka irazem bylo 6 mateczników każdy otwarty troche czerwiu na2 ramkach troche larw i prawie wcale jajeczek starej matki nie spotkalem... na 100% sie nie roiły wiec o co chodzi to jest ta wymiana matki co mowiliscie?a ijeszcze w 2 matecznikach byly swierze jajeczka.oco chodzi bo sie pogubilem ?mam cos zrobic czy zostawic?HELP

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Twoje pszczoły albo się oblatywały ztego co piszesz albo matka wyleciała na gody weselne jak na gody to bendzie jeszcze parę dni wylatywać. Ale jak jeszcze masz mateczniki to zostaw 2 a reszte zerwij i te mateczniki zaluwkowaj czyli kup lówli albo wez o kobiety takie luwki do włosów z dołu zaklej tą lokówkie bo kupne w sklepie pszczelarskim to już są gotowe. Po zasklepieniu na 8 dzien matka wychodzi do lokówki i masz zapasową matkie. Pozdrawiam miły_marian

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Pawełek »

jeśli są mateczniki i jak mówisz była tam matka to szykują się do rójki, musisz dołożyć węzy, zerwać mateczniki i za parę dni zobaczyć czy budują węzę, jeśli nie to musisz znaleźć starą matkę i zrobić z nią odkład, albo wywołać złudzenie rójki, czyli wysypać wzystkie pszczoły przed ul a do ula przed dać kilka ramek węzy naprzeciwko wylotka i wpuścić pszczoły.
"bo pszczelarz jest dla pszczół, nie pszczoły dla pszczelarza"

https://plus.google.com/photos/10191835 ... 660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 4720#24720

grześ 21
Nieśmiały
Nieśmiały

okazalo sie ze chyba za dużo namieszałem w ulu.pszczoły byly na 6 ramkach potem kupilem weze i odrazu dalem im nastepne 5 ramek ale poprzekladalem na przemian z tymi co byly matka przestala nagle czerwic a jak zaczelo padac zaczely budowac mateczniki w tym balaganie przyszlo pare dni slonca i mateczniki pozrywalem wyciaglem 2 ramki wezy a reszta na bok i w tydzien ladnie to odbudowaly matka zaczela czerwic i jest ok ;)i wszystko przez moje grzebanie w gniezdzie...

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

na początku też tak namieszałem ;) ale najważniejsze że wszystko jest ok, choć wydaje mi się że masz tam nową matkę;D

sprzedam odkłady;

grześ 21
Nieśmiały
Nieśmiały

matka została stara bo znakowana byla ale jest jakas mała bo dostalem rojke od znajomeg i tam to jest wielka jak pól palca a czerwi jak szalona
pozdrawiam

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

a jakiego koloru ma znaczek?? jeśli zielony to jest z tego roku,
czerwony z zeszłego,
żółty z 2007, biały z 2006 i niebieski 2005. jeśli to młoda matka jak zaczęła czerwić to zrobi się większa;) młode nieunasiennine matki mają nieduże odwłoki aby mogły latać, potem jak zaczynają składać jajeczka to się im odwłoki powiększają nieraz i na pół palca ;) wiem sam mam takie ;)

sprzedam odkłady;

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

ja też przywiozłem rójke i mateczka była mizerna a teraz to się ziwie ogromna ze swoją świtą;0
pozdrawiam Marcin

grześ 21
Nieśmiały
Nieśmiały

pojecia nie mam jak stara matka ma bialy znaczek ale ciapniety chyba jakims lakierem a nie mam kontaktu z wujkiem bo za chlebem pojechal za granice...wolal bym jakby ta matke wymienily to moze by cos z tego bylo a tak to chyba na zime bede musial polaczyc te 2 ule a z kolei ktos mi mowil ze lepiej jak ma sie min 2 ule to sie geny mieszaja czy cos tam...

ODPOWIEDZ