Zwiadowczynie

Moderator: krzysglo

Expelliarmus
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Zwiadowczynie

Post autor: Expelliarmus »

Dwa ule stoją przygotowane na rójki. Myślałem, że może komuś się wyroją i przyleca do moich. Są wypalone, z węzą, z ładniutkimi plastrami pustymi i jest jeden spruchniały, zrobaczały, i wogóle tam są stare zagrzybiałe plastry. Był zatkany, i jak na złość czyjeś pszczoły napewno nie moje- zwiadowczynie właziły do tego ula. Próbowały się do niego dostać i nie mogły. DLACZEGO PSZCZOŁY WYBIERAJĄ SOBIE NA NOWY DOM STARE, SPRÓCHNIAŁE I NIEPRZYGOTOWANE ULE???? Czy ktoś może mi odpowiedzieć na to? Dwa otwarte stoją, a robotnice- zwiadowczynie włażą do innego nieprzygotowanego jak na zlość. Jak mnie to denerwuje.

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Pawełek »

zapach, stary ul pachnie i pszczoły to czują, ;)
"bo pszczelarz jest dla pszczół, nie pszczoły dla pszczelarza"

https://plus.google.com/photos/10191835 ... 660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 4720#24720

Expelliarmus
Stukacz Junior
Stukacz Junior

to co ja mam zrobić? Przecież nie wpuszczę roju pszczół do takiego ula. Co powinienem zrobić? Skoro stare zarobaczałe plastry tak pachną i to je ciągnie.. nie powinienem chyba ich wkładać do odnowionych i czystych uli? Co mam robić?

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Pawełek »

jak się już rój wejdzie to pod wieczór zamień ule, na miejscu starego postawisz nowy, zamiast starych ramek dasz dobre i węzę, po prostu przeniesiesz pszczoły z ula do ula i tyle.
"bo pszczelarz jest dla pszczół, nie pszczoły dla pszczelarza"

https://plus.google.com/photos/10191835 ... 660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 4720#24720

nogoglaszczka76
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: nogoglaszczka76 »

Jak za czysto to myślą że ktoś tam mieszka?

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

weź na miejsce starego przestaw nowy i zwiadowczynie zapamiętałyt miejsce starego więc wejdom i nie będziesz miał problemu z przenoszeniem.

[ Dodano: 2009-06-14, 17:13 ]
A zapomniałem dodać zrób to przed wieczorem a najlepiej jak słońce będzie zachodzić
pozdrawiam Marcin

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

Expelliarmus pisze:to co ja mam zrobić? Przecież nie wpuszczę roju pszczół do takiego ula. Co powinienem zrobić? Skoro stare zarobaczałe plastry tak pachną i to je ciągnie.. nie powinienem chyba ich wkładać do odnowionych i czystych uli? Co mam robić?
skąd wiesz że to były zwiadowczynie,w mojej okolicy przez ostatnie 30-lat nikomu do pustego ula roje nie przyszły

Expelliarmus
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Dzięki Wam wszystkim ,już wiem co mam robic, Fred, przecież widze, że pszczoły próbują sie dostać do ula, to nie moje pszczoły, w mojej okolicy sa 4 porządne pasieki. Może akurat w czyjejś będą się roić i szukają sobie nowego miejsca, może własnie u mnie. Albo otworze ten stary ul, jak coś przyleci, to przełoże tą rodzinkę do lepszego z lepszymi ramkami. dzięki ,jeszcze raz.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

Ja tam nie wyglądam żadnej obcej rójki i nie chcę by się moje roiły gdy chcę powiększyć pasiekę to wolę zrobić odkład, rójka to same straty.
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: henrmiko »

SKapiko pisze:Ja tam nie wyglądam żadnej obcej rójki i nie chcę by się moje roiły gdy chcę powiększyć pasiekę to wolę zrobić odkład, rójka to same straty.
Popieram całkowicie poglą wyrażony przez Kolegę SKapiko.
Rójka jest niepożądanym zjawiskiem w gospodarstwie pasiecznym i nie przynosi pszczelarzowi pożytku lecz stanowi tylko kłopot. Rójka niewiadomego pochodzenia stanowi duże zagrożenie dla pozostałych rodzin znajdujących się w danej pasiece. Roją się przede wszystkim rodziny zaniedbane, które mogą być chore / poza okresami ze szczególnymi warunkami klimatyczno- poużytkowymi /. Dlatego nie powinno się zostawiać otwartych pustych uli a zupełnie nie zrozumiałe i nieprawidłowe i nie zalecane jest robienie jakiś wabików i tym sposobem powiększać pasiekę.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

Fringilla
Stukacz
Stukacz

Post autor: Fringilla »

Także zgadzam się poprzednikami ze rójka jest czymś złym ,ale moim zdaniem pozostawienie dziko żyjących rójek może stwarzac większe zagrożenie chorobowe niż umiejętne osadzenie jej w pasiece .Musimy zdawac sobie sprawę i postępowac z nią prawidłowo to jest przegląd na końcu ,dezynfekcja narzędzi po przeglądzie częstsze przeglądy .No i w razie podejrzeń choroby kontakt z właściwym organem.Może to za duże koszty dla niektórych ale czy gdyby żyła na dziko straty nie były by większe . A niszczenie dzikich rojów moim zdaniem jest niechumanitarne .Nie wspomniałem o wymianie matki oczywiście jeżeli rój jest zdrowy.

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Radek73 »

Panowie rójki w tym roku były nie uniknione ....i jeśli ktoś twierdzi że zapobiegł temu przez odbieranie , dzielenie itp to nie wiem co ....w Lubuskim lało leje i jeszcze będzie lać ...roje wychodziły jeden po drugim i wszystka książkowa wiedza poszła w odstawkę.....poza tym roje przy zbieraniu cieły jak cholera....wystarczyło 2 godziny lepszej pogody i już zaczynały taniec......pozdrawiam :692: :692: :692: :692:
Radek73

JAxico
Stukacz
Stukacz

Post autor: JAxico »

Radek73 pisze:poza tym roje przy zbieraniu cieły jak cholera....pozdrawiam :692: :692: :692: :692:
Przecież pszczoły rojowe nie żądlą. Zbierają pokarm z gniazda i są "usztywnione" i mają problem z wysunięciem żądła. Rozumiem, że pszczoły deszczu nie lubia, ale chyba nie moga żądlić gdy są uwiązane na drzewie...
Pozdrawiam - JAxico :D

arekfreus
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: arekfreus »

pszczoły rojowe żądlą jak wszystkie inne to że zabierają pokarm z ula nie znaczy że nie potrafią wysunąć żądła w celu obrony. zbierałem już kilka rojów i wiem co piszę.

JAxico
Stukacz
Stukacz

Post autor: JAxico »

arekfreus pisze:pszczoły rojowe żądlą jak wszystkie inne to że zabierają pokarm z ula nie znaczy że nie potrafią wysunąć żądła w celu obrony. zbierałem już kilka rojów i wiem co piszę.

No dobra, ale tylko w krańcowych przypadkach wypluwają zapas wola i bronią roju

ODPOWIEDZ