Zwiadowczynie

Moderator: krzysglo

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Pawełek »

Ja też już nie wiem co robić w maju udało mi się opanować rójki poprzez odkłady, zabieranie czerwiu i węzę. A teraz przy takiej pięknej pogodzie myślą się roić nawet odkłady :631: jak nie przestanie padać to nie wiem co będzie, ani miodu z lipy czy spadzi bo wszystko zmywa ani pszczół bo polecą w siną dal...
"bo pszczelarz jest dla pszczół, nie pszczoły dla pszczelarza"

https://plus.google.com/photos/10191835 ... 660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 4720#24720

W
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: W »

JA też miałem przypadek 2 tygodnie temu zrobiłem odkład wracam wczoraj do domu po pracy a tu rójka wisi osadzam przez wylot żeby zobaczyć jaka matka i widzę że to z odkładu i to w dodatku takiego słabego na 4 ramkach a matka była młoda znaczy tegoroczna

nogoglaszczka76
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: nogoglaszczka76 »

W pisze:JA też miałem przypadek 2 tygodnie temu zrobiłem odkład wracam wczoraj do domu po pracy a tu rójka wisi osadzam przez wylot żeby zobaczyć jaka matka i widzę że to z odkładu i to w dodatku takiego słabego na 4 ramkach a matka była młoda znaczy tegoroczna
U mnie już się wyroiły.Powoli robię porządki.
Z odkładu,jak też z silnej rodziny w której wymienimy matkę można spodziewać się roju.Pszczoły wychodzą z matką która idzie na lot godowy i nie wracają . Zdarzyło się u mnie,że zostawiły gniazdo bez możliwości wyhodowania matki pozostałym pszczołom.Częściej jednak zdarza się to w silnej rodzinie,w odkładzie sporadycznie.

Miałem też takie przypadki,że wyroił się rój.Osadzony na węzie,odbudował,matka zaczerwiła ramki i w rój{czego byłem naocznym świadkiem}.

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

JA się dziwię ,że wyroił się rój;?
JA mam tez rój ale jeszcze nie robiłem przeglądu robię w sobote ,niedzielę ale karmie małymi dawkami 250 ml do podkarmiaczki i tak juz zjadły cały kg cukru i 250 ml do przeglądu będę karmić a rodzinę produkcyjną podglądnołem i mają jeszcze zasklepione plastry w 1/3 ale dziś ciepło i może sobie zbiorą ale jak się przyglądałem to widziałem jak przynosiły pyłek z óżnych roślin... lipa dopiero zaczeła kwitnąć może coś przyniosą(szerokolistna)
pozdrawiam Marcin

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Pawełek »

Dwa roje, które ojciec złapał na koniec maja, odbudowały pięknie dwa korpusy, z kruszyny i wielokwiatu nanosiły pełne ule a teraz hodują mateczniki i myślą o drzewie, w tym roku wyroiła mi się też już rodzina z młodą tegoroczną matką poddaną w maju. Zaczerwiła ładnie gniazdo, pszczoły miały 12 ramek w ulu warsz. posz. albo 14 nie pamiętam, założyły mateczniki i poszły... ale chyba nie daleko bo matka było pokaźna i musiał spaść blisko wylotka. Tak samo zrobił odkład z tego ula też z maja i też z młodą matką, normalnie cyrk...
"bo pszczelarz jest dla pszczół, nie pszczoły dla pszczelarza"

https://plus.google.com/photos/10191835 ... 660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 4720#24720

daniel
Obserwator
Obserwator

Post autor: daniel »

mam pytanie niedawno wystawilem 3 ule kture wyremontowalem te ule byly sa wlasnoscia mojego tescia ale on niema nic wspulnego zpszczolami po tygodniu weszla mi rujka jestem poczatkujacym robilem pszeglad dalem weze teraz sa na 3ramkah w kturyh juz zaobserwowalem zlozone jajeczka i buduja juz 4 kiedy j jak czesto powinienem donich zagladac pszczoly sa bardzo lagodnepogoda tez w miare dobra i pozytkow duzo

JAxico
Stukacz
Stukacz

Post autor: JAxico »

daniel pisze:jak czesto powinienem donich zagladac pszczoly sa bardzo lagodnepogoda tez w miare dobra i pozytkow duzo

PSzczołom trzeba jednak poświęcić trochę czasu. JA zaglądam do moich raz w sobotę, wtedy tylko mam dla nich czas, czasem zdarzy się, ze na tygodniu 2 razy zrobię przegląd. Tak robiłem w okresie rójkowym (robiłem odkłady, zrywałem mateczniki itp.). Pozdrawiam.

daniel
Obserwator
Obserwator

czas mam i lubie to robic hoc dopiero zaczynam i moja wiedza jest znikoma mam tylko nadzieje ze dotej pory bylo wszystko ok a zajze w sobote zobacze jakie zmiany i czy musze dokarmiac jak maja duzo pozytku w postaci miedzyinnymi keitnacych lip 50 m od ula

Awatar użytkownika
Peter
Stukacz
Stukacz

Post autor: Peter »

daniel pisze:czas mam i lubie to robic hoc dopiero zaczynam i moja wiedza jest znikoma mam tylko nadzieje ze dotej pory bylo wszystko ok a zajze w sobote zobacze jakie zmiany i czy musze dokarmiac jak maja duzo pozytku w postaci miedzyinnymi keitnacych lip 50 m od ula
Skoro mają pożytek z lipy (choć przy takiej pogodzie to jest marny pożytek) to po co dokarmiać cukrem? Zobacz i sam oceń ile mają pokarmu, jeśli stwierdzisz, że ilość pyłku jest za mała to dokarm 1:1.
Pozdrawiam, Piotrek

janbor2009
Obserwator
Obserwator

Post autor: janbor2009 »

witam, mam problem z grzybicą w trzech rodzinach i proszę o poradę ja sie tego pozbyć.

daniel
Obserwator
Obserwator

w sobote przejzei bede wiedzial dzieki za podpowiedzi pozdrawiam

Awatar użytkownika
Peter
Stukacz
Stukacz

Post autor: Peter »

janbor2009 pisze:witam, mam problem z grzybicą w trzech rodzinach i proszę o poradę ja sie tego pozbyć.
.<Nie wolno laczyc rodzin-musisz ramki zlikwidowac spalic ul opalic gazem. co jeszcze---kiedys probowalem wyleczyc ale mi sie to nie udalo rodzina byla zawsze slabsza nie widac bylo juz choroby ale ona byla-wymiana krolowej to tez glupota--nalezy zlikwidowac jak najszybciej rodzine --ul --opalic i odkazic kwasem mrowkowym 85 procentowym owin go folia na 3 dni. ALVISEPT- polecam Ci to jeszcze.
Pozdrawiam, Piotrek

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

Jeżeli w ulu jest grzybica to po części wina jest pszczół ich zachowanie nie jest higieniczne i najlepiej na samym początku jest wymienić matkę pochodzącą od pszczół które posiadają tą cechę. Hodowcy selekcjonując pszczoły zwracają uwagę na to czy pszczoły czyszczą ul czy są brudasami. Kolejnym ważnym sprzymierzeńcem w walce z grzybicą to pożytek, jeżeli jest napływ nektaru do ula to pszczoły są zmuszone do czyszczenia ramek.
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

ODPOWIEDZ