Zaczerwione dzikie plastry

Moderator: krzysglo

Piotr Nowotnik

Zaczerwione dzikie plastry

Post autor: Piotr Nowotnik »

Witam Pszczelarzy, mam jeszcze takie małe pytanko. Otworzyłem niedawno trzeci ul, który opisałem kilka dni temu. Był on bez ramek, w ulu były stare podkarmiaczki i kilka niedobrych ramek. Niestety pszczoły zaczęły dziką budowę. Wycieliśmy z wujkiem trochę od lewej strony tych plastrów, włożyliśmy do wiadra i przykryliśmy mokrym ręcznikiem. Obawiam się, że matka zaczęła niestety czerwienie w tych plastrach :(
Zostawiliśmy te plastry tak jak są. Zaskoczył nas deszcz, i musieliśmy opuścić pasiekę. Co mam robić? Czekać aż wylęgną się z tego robotnice i wtedy szybko wyciąć? Osobiście widziałem ten czerw w komórkach plastrów. Był częściowo zasklepiony. Pogoda jest teraz zmienna, nie bardzo są warunki żeby pójść do pasieki.

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Pawełek »

przygotuj kilka pustych ramek, tą dziką zabudowę musisz powycinać i wprawić do tych przygotowanych ramek, powprawianą woszczynę obwiąż albo drutem do ramek albo zwykłą nitką, drut za jakiś czas usuniesz a nitką same pszczoły zetną jak już nie będzie potrzebna. Teraz na węzę jest już za późno, mogą nie odbudować już a tak to będziesz miał ramki jakie takie do zazimowania. Następnie najlepiej byłoby wymienić ul na jakiś w lepszym stanie. Po całym zabiegu możesz im podać ok 1l syropu 1;1 wieczorem.
"bo pszczelarz jest dla pszczół, nie pszczoły dla pszczelarza"

https://plus.google.com/photos/10191835 ... 660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 4720#24720

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

Przede wszystkim (nie pogniewaj się) zmień nastawienie do pszczół. To żywe stworzenia i nie czekają aż będziemy mieli czas albo ochotę. Jak już zaczęliście rozbierać ten ul, to trzeba było skończyć, nawet w deszczu.

Jeśli jest tak jak mówisz, to musiało minąć ładnych parę dni od czasu kiedy się wprowadziły, pewnie około 2 tygodni.
Co z plastrami? Jeśli są one duże, to zetnij je ostrym nożem, dotnij do wielkości ramki, wstaw do ramki i obwiąż mocną nicią. Pszczoły przykleją je do ramki. Zwróć uwagę, by układ komórek był prawidłowy. Plastry niewielkie i takie z jajeczkami i młodym czerwiem usuń z ula.
Nie da się poczekać aż wygryzie się pszczoła i wtedy wyciąć. Pszczoły nie wygryzają się jednocześnie z całego plastra i matka zacznie znosić jajka do pustych komórek już wtedy, kiedy część będzie niewygryziona.

Mam nadzieję, że nie przenieśliście z tymi usuwanymi plastrami matki. Oczywiście te wycięte są do wyrzucenia (przetopienia), nie wkładaj ich ponownie do ula.
Ponownie Cię zachęcam - zrób porządek już teraz, nie czekaj na pogodę. Przecież nie zajmie to więcej niż pół godziny, nawet niewprawnemu pszczelarzowi. Tyle czasu bez deszczu na pewno znajdziesz.

I jeszcze jedno - nie załamuj się pierwszymi niepowodzeniami, nie zrażaj się, pszczoły Ci się odwdzięczą :)

edit
O, Paweł znów mnie wyprzedził :)
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Radek73 »

Paweł kup se świnke morską nie zajmóje tyle czasu.... powiedz co robił ten bałagan w otwartym ulu ... zagrażasz nie tylko sobie .... w wychodowaniu jakiegoś choróbska ...pamiętaj i przemyśl to sobie.... pozdrawiam :711: :711: :711:
Radek73

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Jeśli to do mnie to zapraszam Cię do swojej pasieki i zobaczysz sam czy jakieś choróbsko hoduję. A co do świnki morskiej, nie zajmują tyle czasu to prawda ale są dużo bardziej delikatne niż pszczółki. Wiem bo kiedyś miałem świnkę.

sprzedam odkłady;

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

sory Paweł ... chodziło mi o Piotrka z balaganem w ulu ... pozdrawiam ... ps ... nic nie mam do świnek ...
Radek73

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

ok nic się nie stało przecież ;)

sprzedam odkłady;

Piotr Nowotnik

Post autor: Piotr Nowotnik »

Witam, w tę sobotę zrobiłem wreszcie porządek z ulami. Wymieniłem stare ramki na węzę, zmniejszyłem odstępniki do jednego w jednym ulu, muszę wam powiedzieć, że pszczoły są bardzo silne, odbudowały same pięknie, białe plastry w pustych ramkach. Daliśmy z wujkiem sporo węzy do uli, w tym ulu gdzie były graty, wycięliśmy dziką zabudowę (nie było jej dużo- jeden dziki plaster), w nim był zasklepiony czerw ("nie trutowy"), wycięliśmy go i włożyliśmy w ramkę, po czym obwiązałem go drutem- ważne że sie trzymał. Niestety, odrobina czerwiu uległa zniszczeniu. PSzczoły w tym ulu narobiły b. dużo miodu, był kolorowy pyłek co mnie bardzo cieszy. PSzczoły b. łagodne, wogóle nie utrudniały nam roboty, fakt- mieliśmy podkurzacz to uciekały trochę od dymu. Zamknęliśmy je w ramkach, szczelnie zatkaliśmy odstępnikami. W pozostałych ulach też jest miód, pszczoły też odbudowały węzę i puste ramki. NA koniec polałem je BeeVitalem, zaznaczam że nie kładłem żadnej kartki z olejem czy coś. Wieczorem podkarmiliśmy je syropem, ociepliliśmy gniazdo oraz włożyliśmy wkłdki zwężające wylot. Na sam koniec, gdy poszedłem do nich wieczorem po podkarmieniu <tak tylko zobaczyć przy wylotach czy latają> 2 pszczółki pocałowały mnie w kark i rękę :) Ale nic. Teraz będę u nich dopiero za 3 tyg. ponieważ w następną sobotę wyjeżdżam z rodzicami do rabki na 2 tygodnie. Mam nadzieję, że wszystko dobrze zrobiłem i nie będzie kłopotów. Pozdrawiam. Ps. śmialiśmy się z wujkiem bo kilka pszczółek wyszło na krawędzie ule i zaczęły kręcić intensywnie odwłokami, myśleliśmy że to jakiś alarm w ulu :D

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

tą kartkę trzeba było położyć - wiedziałbyć jakie jest porażenie, no ale nic dobrze że polałeś. Powinno być już dobrze. To kręcenie odwłokami to zwoływanie się, pszczoły podnosząc odwłok odsłaniają gruczoł Nasonowa ( albo Nosowa - niew paniętam dokładnie ) i intensywnie wachlując skrzydełkami roznoszą zapach wabiący pszczoły z własnej rodziny.

sprzedam odkłady;

JAxico
Stukacz
Stukacz

Post autor: JAxico »

Piotr Nowotnik pisze: Na sam koniec, gdy poszedłem do nich wieczorem po podkarmieniu <tak tylko zobaczyć przy wylotach czy latają> 2 pszczółki pocałowały mnie w kark i rękę :) Ale nic.
Widzisz, wreszcie poczułeś, że masz własne pszczoły :695:

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

A mnie 3 jak przeglądałem ul bez maski,podkurzacza no i połowe juz przygotowałem do zazimowania a w jednym muszę kupić matke .
pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika
beniamin82
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: beniamin82 »

Marcinluter pisze:w jednym muszę kupić matke .
Dosyć późno na zakup matki..., przynajmniej moim zdaniem, musiałaby być już czerwiąca..

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

beniamin82 pisze:Dosyć późno na zakup matki..., przynajmniej moim zdaniem, musiałaby być już czerwiąca
Dziś kupiłem czerwiącą :D kortówke
pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

marcin pużno na wymiane mamaszki.. ale powiadamiaj jak sobie poradzi przed jesienią ..pozdrawiam.... :685: :685: :685:
Radek73

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

powiem.powiem ale nie sam wymieniam w mojej okolicy też :D
pozdrawiam Marcin

ODPOWIEDZ