Kiedy ścieśniać gniazda na zimę.

Moderator: krzysglo

aga9611
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: aga9611 »

Ha ha ha to dobre ,każdego doświadczonego pszczelarza mogą zdenerwować głupie pytania początkujących.!!!!pozdrawiam.

birkut

Post autor: birkut »

nie do konca aga, gdy juz zimno do gniazda raczej nie zagladamy a na ten temat napisał miły marian troszke ja dodam ze jezeli juz musisz to gdy pszczoly zaczynaja zawiazywac kłąb ostatnie ramki odbierasz, czas kiedy to robić? teraz jest tak zmienna pogoda ze wg autorki pytania wygladałpb y to tak ze zimno to ubieram cieplo to dodaje a pogoda zmienna jest robi sie chłodno noce zimne, ukladamy gniazdo ile ramek i szlus do wiosny

aga9611
Nieśmiały
Nieśmiały

zaraz możesz troszkę jaśniej?

birkut

Post autor: birkut »

trudno komus doradzic przy pszczołach rób tak czy tak,robi się chłodno ,pszczoły sie układają w kłąb wiec jak juz chcemy to zabieramy wg. nas zbędne ramki , ale nie ze potem bo ciepło i pszczół jakby przybyło, i zaraz pytanie a moze dodać? i tak moze byc całą zimę ( w dziuplach nikt im nie odbierał i nie dodawał ), w literaturze pisze że 5 cm. od kłebu juz jest minusowa temp. a miły marian napisał odebrałas to zostaw jak jest niech wisi broda pod ramkami , zrobi się zimno znowu zacieśnią kłąb

pozdrawiam chyba teraz dobrze

aga9611
Nieśmiały
Nieśmiały

Tak ,czyli robię dobrze, przed podkarmianiem oceniam siłę rodzin,jeżeli są to młode odkłady to zostawiam na 4,5 ramkach {warszawskie poszerzane}jeżeli <<stara >>rodzina 8 ,10.Obecnie nic nie robimy przy pszczołach ,z ocieplaniem jeszcze za wcześnie?DZIĘKI POZDRAWIAM.

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

Radek73 pisze:u ciebie w Krakowie zima trwa o wiele dłużej niż u mnie ...pozdrawiam
Tak ale od kilku lat z końem lutego jest już ciepło dość cipło .
pozdrawiam Marcin

euro75
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: euro75 »

ja szanowny kolego przygode z pszczołami zaczolem w zeszlym roku i temat zciesniania gniazda jak dlamnie jest taki po ostatnim miodobraniu odrazu zmniejszam gniazdo przed podkarmianiem to tak wstepnie przy podkarmianiu obserwuje siłe rodziny i po zakonczeniu karmienia zostawiam tylko te ramki z zapasem pokarmu na zime no i zostaje mi w ulu 5-6 ramek a ule mam warszawskie poszerzane tak zrobiłem zeszlej jesieni i tak zrobilem tego roku bo pszczolki bardzo dobrze przezimowaly bardziej martwi mnie tegoroczna pogoda i te ciagle deszcze bo to morze byc gorsze od zimna jak mozecie napiszcie cos na ten temat pzdrawiam!!! :687:

aga9611
Nieśmiały
Nieśmiały

Witam! Właśnie o tym samym mówię co mój poprzednik, staram się układać gniazdo przed podkarmianiem, tylko w dużych rodzinach7-9 ramek.Ale mam jeszcze jedno pytanie;jak zabezpieczyć odebrane ramki przed motylica?Proszę o radę!!!!

Awatar użytkownika
Peter
Stukacz
Stukacz

Post autor: Peter »

Najlepiej trzymać w pracowni luźno rozwieszone. Żeby nie były obok siebie. Zobacz w galerii zdjęć jak jeden z użytkowników ma to. Podaje link: http://www.pasiekapszczelarska.fora.pl/viewgallery.php
Podobno mozna też między ramki wkładać liście orzecha. Nie wiem dokładnie o co chodzi bo nigdy tak nie robiłem. POzdr.
Pozdrawiam, Piotrek

aga9611
Nieśmiały
Nieśmiały

Dzięki ,oby to było skuteczne, w ubiegłym roku kilka ramek wisiało w składziku luzem i weszła motylica .

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

ja trzymam w tej chwili ramki w korpusach na balkonie bo ze względu na wiek stelarz mnie nie interesuje [bolą mnie nogi]
motylicy nie zauwarzyłem

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Ja w ulach jednościennych, bezfelcowych grub 25mm typu OPTIMAL zimuję rodziny na pełnym zestawie ramek w 3-ch korpusach, to jest po 11 ramek w każdym korpusie. Rodziny zimują doskonale na dużych zapasach pokarmu, przy otwartych wszystkich oczkach o fi 25mm i otwartym dolnym wylotku. Dennica wysoka, osiatkowana na zimę zasłonięta.
Rodziny w starych ulach warsz.poszerz. leżakach ocieplanych mają ułożone gniazda do zimowania w zależności od siły na 10 do 11 ramek. Późną jesienią już nic nie odejmuję z uwagi na swój wiek. Rodziny same układają gniazda na wprost otwartego na całą szerokość wylotka /24cm/ i tak zimują. Na wiosnę wychodzą z zimowli silne, mają duże zapasy pokarmu, który praktycznie wystarcza im do pierwszego pożytku. Gdy pokarm zimowy nie jest wykorzystany zabieram wówczas ramki do magazynu, przydadzą się latem w niekorzystnych dniach a takich w górach nie brakuje.

Pozdrawiam Stanisław Z.

aga9611
Nieśmiały
Nieśmiały

Odnośnie układania gniazda ,pragnę dodać że w połowie września zaglądam do uli i w razie potrzeby odbieram niepotrzebne ramki,,<nieobsiadane przez pszczoły>puste .I TAK ZOSTAJĄ DO WIOSNY.

euro75
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: euro75 »

jezeli chodzi o przechowanie ramek to ja robie to tak mam zbite skrzynki na ksztalt rojki i w takich niby ulikach przechowuje ramki w ciemnym zimnym garazu i tak do wiosny bez zadnej motylicy i wiekszych problemow!pozdrawiam!!! :706:

aga9611
Nieśmiały
Nieśmiały

euro75 pisze:jezeli chodzi o przechowanie ramek to ja robie to tak mam zbite skrzynki na ksztalt rojki i w takich niby ulikach przechowuje ramki w ciemnym zimnym garazu i tak do wiosny bez zadnej motylicy i wiekszych problemow!pozdrawiam!!! :706:

[ Dodano: 2009-11-23, 08:19 ]
W tym roku wymieniłam większość plastrów i nie chciałabym aby zniszczyła to motylica!

ODPOWIEDZ