Łączenie rodzin pszczelich

Moderator: krzysglo

Przemo
Nieśmiały
Nieśmiały

Łączenie rodzin pszczelich

Post autor: Przemo »

Witam. Mam pytanie jak to jest z łączeniem rodzin słabych tzn. rozchodzi się o łączeniu razem z matkami czytałem na jakimś forum że to jest możliwe ale była tylko mała wzmianka a jak to wygląda w praktyce i czy to jest możliwe i jak?

glazek7777
Stukacz
Stukacz

Post autor: glazek7777 »

Łączenie słabych rodzin jeśli ma miejsce wiosną to pszczoły bardzo chętnie odnoszą się do każdej matki. Zasadniczo dobrze jest przed łączeniem wyrównać zapachy rodzin łączonych spryskujac je przed połączeniem wodą z dodatkiem kropli miętowych. Powinno się jednak ocenić wartość matki i zostawić lepszą a gorszą przed połączeniem zniszczyć samemu. Podstawowym kryterium jest ocena czerwiu tj. jeśli wszystkie komórki są zaczerwione w kształcie jakby zakreślił cyrklem koła, a w drugim ulu jest czerw rozrzucony to należałoby odszukąć w tym ulu matkę i ją zniszczyć. Po zniczeniu matki zawsze dołączamy rodzinę osieroconą do tej w której jest matka. Jeśli matki są porównywalne, to łączymy dowolnie i resztę pozostawiamy naturze. Zawsze zostanie w ulu młodsza. Pozdrawiam.
kamyk

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Przemo już masz wzrowe wytłumaczenie jak się łonczy 2 rodziny. Te krople mientowe to jest zeby rodziny się nie cieły po połonczeniu. Pozdrawiam miły_marian

Przemo
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Przemo »

dzięki panowie za pomoc

[ Dodano: 2010-05-16, 19:14 ]
panowie zrobilłem tak nie wiem czy dobrze ale wczoraj usunołem z dwóch uli matki i licze ze utworzą mateczniki co mi da nowe młode matki co o tym sądzicie?

Radzik
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Radzik »

A jak sobie poradzić z łączeniem odkładu na jesieni z inna rodziną, w którj chce usunać starą matkę? Łączyłem już rodziny słabe na wiosnę i łączyłem rodziny gdzie były trutówki. Ale tam zawsze byla zasada, iż dodawałem rodzinę bez matki do rodziny z matką.
A jak postęować w drugą stronę. Odkłąd mam w małym ulu nie ocieplanym i na zimę chciałbym przenieść do lepszego.
Z góry dziekuję zaporady.
DARKEZ

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

to najpierw usuń matkę ,która jest już stara po 2 godzinach (jak to jest stojak) gazetę i kilka nacięć dłutem i spryskać lekko olejkiem miętowym z syropem( popryskać rozpryskiwaczem gazetę) i na to korpus z odkładem. Jeżeli korpus nie pasuje to przełożyć ramki do korpusu danego ula i na drugi dzień masz po wszystkim ale jeżeli nie interesuje Cię ,która matkę chcesz mieć to w ogóle nie szukasz matek bo One się zajmą sobą i wygra silniejsza... a co do leżaków to nie wiem , niemam ;)

P.S najlepiej łączyć na noc i aby rodzina przyjmująca była najedzona jeżeli jest to już na okres karmienia to wcześniej za karmić małą dawką syropu dopiero łączyć ale to zrobić pod wieczór bo za dnia gdy dasz pszczółkom syropu to będą szukały pożytku i pożądlą sąsiadów ;)
pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

Marcinluter pisze:to najpierw usuń matkę ,która jest już stara po 2 godzinach (jak to jest stojak) gazetę i kilka nacięć dłutem i spryskać lekko olejkiem miętowym z syropem( popryskać rozpryskiwaczem gazetę) i na to korpus z odkładem.
Guzik prawda. Zawsze rodzinę bez matki dawaj do tego górnego korpusu, nigdy na odwrót.
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

Ja słyszałem taki sposób i nic się nie stało po za paroma trupkami.
pozdrawiam Marcin

acalanthis
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: acalanthis »

Mam dwie rodziny pszczele: jedna na 5 ramkach gęsto, druga na 3-4 ramkach.
Ul dadant, stojak.

Planuje te dwie konkretne rodziny połączyć na zimę. Czy teraz jest dobra pora, czy poczekać do września? Jaki termin waszym zdaniem jest najlepszy na łączenie jesienne?

Będę łączył w ten sposób, że korpus z rodziną słabszą położę na korpus z rodziną mocniejszą. Te korpusy oddzielę gazetą z nacięciami, oczywiście wyrównam zapachy. mam jednak pytanie: po jakim czasie będę mógł przekładać ramki z górnego korpusa do dolnego korpusa, tak abym na zimę miał już pojedynczy korpus?
Drugi rok pszczelarzenia!

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Poczekaj do 10 wrzesnia. Jak czerwia 2 matki to wiencej czerwiu niż od jednej. Pozdrawiam miły_marian

acalanthis
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: acalanthis »

A co z przekładaniem ramek z górnego korpusu do dolnego?
Drugi rok pszczelarzenia!

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Ja radze poczekać do 10 wrzesnia z łonczeniem. Teraz niech matki w swoich ulach czerwia. Z dwóch uli bendziesz miał wiencej czerwiu i pszczół niż jak bys połonczył teraz. Pozdrawiam miły_marian

Zenm
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Zenm »

Nie kombinuj i nie czekaj,w słabszej rodzinie usun matke i dołącz do silniejszej ,jezeli ule stoją obok siebie ,jak są oddalone to już jest mały problem.a może one wcale nie są takie słabe ,bo teraz o sile świadczy w dużej mierze ilośc czerwiu,a nie ile ramek odsiadają pszczoły,rodziny na pięciu ramkach dadana spokojnie przezimują.

ODPOWIEDZ