dlaczego nie ma miodu.

Moderator: krzysglo

Awatar użytkownika
bzzzRobi
Obserwator
Obserwator

dlaczego nie ma miodu.

Post autor: bzzzRobi »

Witam.
Cały czas zastanawiam się na tym czy nie zrobiłem czegoś, co pozbawiło mnie w tym roku miodu.
Mam ul warszawski poszerzany rodzina ładnie przezimowała, wstawiłem dwie ramki z nową wezą. Matka czerwi ładnie. W pewnym momencie chyba nawet zbyt intensywnie.(pojawiły sie wysuszone larwy pszczół.czyżby głodowały) Aktualna ilośc ramek to 12 szt. w jednej skrajnej ramce jest pełno świeżego miodu. W nadstawce sucho, a niemal wszystkie pszczoły siedzą w gnieździe i nie mają chęci wyjść wyżej. W zeszłym roku zebrałem z tego ula miód rzepakowy później było już gorzej.

Jaka może być przyczyna braku miodu.?

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

jaka to rasa/ linia pszczół?? Ja od swoich zbieram 3 razy i zawsze mają spore ilości miodku ale jest to uwarunkowane pogodą i pożytkiem. Sprawdź jakie masz pożytki i wprowadź do pasieki pewne rozwiązania np. kraty ogrodowe pionowe i najważniejsza zasada jeżeli jest pożytek towarowy to w ulu mysi być jak najwięcej czerwiu zasklepionego i mało otwartego bo zeżre wszystko co przyniosą (1komórka miodu = jedna pszczoła) dlatego dobrze tworzyć odkłady na otwartym czerwiu ze stara matką i zabierając spore ilości czerwiu otwartego zostawiając niewiele- niech odhodują matkę , wtedy miodku weźmiesz , na jesień odkład łączysz z macierzakiem i masz bardzo silną rodzinę i młode matki ale ta metoda jest jakby to powiedzieć nieekonomiczna patrząc na pogłowie pszczół w pasiece, Ja sobie nie mogę na takie coś pozwolić , Ja mam wielkopolskie więc mam mała ramkę i wiem jak starować i manipulować rodziną by coś z tego mieć ale Tobie zostaje tylko ograniczanie w czerwieniu matek ( np, izolatory na X ramek lub kraty ) możesz też tworzyć odkłady... ale Jak wiesz ten temat to rzeka i każdy pszczelarz ma swoją rację ;) ja mam wiele sposobów eksperymentalnych ,które zwiększają produkcję miodu ale też wosku więc na węzie nie oszczędzam ;)

jak by głodowały to by miodku w ogóle nie było i by aż piszczało i huczało z tego powodu - tak jak w przypadku bezmatku w rodzinie bez czerwiu .... białe larwy takie mumie masz na myśli czy larwy w stanie wylinki?? bo to już może być choroba którą należy szybko zdiagnozować i rozpocząć leczenie... wstaw fotki plastra i larw ale jak wiesz najlepiej do weterynarza ale powinieneś mieć książkę o chorobach pszczół w pasiece lub biblioteczce bo wiedzy nigdy za wiele ;)

P.S doradzanie na odległość jest ciężkie i później można winę zwalić bo On....., wysłuchać opinii ,przeczytać kilka lektor pszczelarskich i możesz kombinować a metod jest dużo (metoda taranowa, jitp(??))
pozdrawiam Marcin

birkut

Post autor: birkut »

bzzyrobi? prawie nikt niema miodu taki rok, wiec sie tak bardzo nie martw, drzewa kwitna ale nie nektaruja a reszte wypłukał deszcz,

wycior
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: wycior »

Prawdopodobnie masz grzybice w ulach. Przy takiiej pogodzie to b. mozliwe. Ale napisz coś więcej. Na dzień dzisiejszy ścieśnij gniazdo.

łupaszko
Stukacz
Stukacz

Post autor: łupaszko »

czemu nie masz miodu bo pogoda była taka a nie inna a co do wysuszonych larw to grzybica nie chybnie je dopadła ale to wpływu przy dobrej pogodzie i wziątku większego nie ma polej pszczółki syropem ze skrzypem a problem zniknie a o pogodę jedynie modlić się trzeba bo nic innego nie pozostaje.

Awatar użytkownika
bzzzRobi
Obserwator
Obserwator

Grzybica.hmmm. Podeschnięte larwy są jasne i nie jest ich dużo. Sa to skupiska kilku (2-5) larw na obrzeżach zasklepionych komórek . Wyglada to tak jakby pszczoły zapomniały i nich.
Syrop ze skrzypem?. Jakie proporcje syropu do skrzypu? i jaki syrop 1:1. Rozumiem że pszczoły mają się same oczyszczać po polaniu z syropu a skrzyp ma pomóc w zniszczeniu grzyba. Przeglądając pszczoły nie zauważyłem aby traciły włoski czy zmieniały barwę na czarną. Przy najbliższym przeglądzie zacieśnie gniazdo. A może z uwagi na pogodę, brakuje im pokarmu i pszczoły nie są w stanie wykarmić larw?

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

bzzzRobi, o gdzie te mumie są? przy dolnej beleczce?? bo może być to spowodowane pogodą , nie rozpieszcza nas i jest chłodno , czyt. zimno :O może masz troszkę słabszą rodzinkę i nie mogla dogrzać....
pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika
bzzzRobi
Obserwator
Obserwator

Chyba rozgryzłem ten problem. Wszystko wskazuje na to że jest to GRZYBICA WAPIENNA. Przynajmniej wszystko na to wskazuje. Dziękuje wszystkim za podpowiedzi. Teraz trzeba ją zwalczyć.

Jak zwalczyć Grzybice wapienną?

[ Dodano: 2010-06-25, 18:26 ]
Cagrosept, taki środek został mi polecony. Jako zamiennik Alviseptu.

Dziękuje wszystkim którzy pomogli mi rozwiązać problem, w najbliższym czasie podzielę spostrzeżeniami i efektami efektami walki z grzybicą wapienną. Zamierzam wymienić przy okazji zainfekowane ramki.
Pozdrawiam
Robert

Awatar użytkownika
Obelnik
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Obelnik »

BzzzRobi, Grzybica wapienna (grzybica otorbielakowa, askosferioza) zaraźliwa choroba czerwiu pszczelego występuje w ciągu całego sezonu szczególnie w latach chłodnych o dużej ilości opadów. Zakażenie następuje w momencie karmienia ich papką miodowo-pyłkową, natomiast choroba rozwija się po zasklepieniu komórki. Larwa zamiera a następnie ulega mumifikacji. Mumia wysycha i jest łatwa do usunięcia przez pszczoły, przed wlotkiem leżą zmumifikowane larwy.
W początkowym stadium przed przystąpieniem do właściwego leczenia należy usunąć plastry zawierające chorobowo zmieniony czerw, oczyścic starannie wnętrze ula i ziemie przed wlotkiem z zamarłego i zmumufikowanego czerwiu, ścieśnić gniazdo dostosowując liczbę plastrów do siły rodziny, ocieplić. Najlepiej przesiedlić pszczoły do nowego odkażonego ula. Zwykle po przesiedleniu i podkarmieniu grzybica sama zanika ale mogą być nawroty. Leczyć można środkiem leczniczym "NYSTATYNA". Podaje się ją 50 mg na 0,5 litra syropu cukrowego. Podajemy 4 - krotnie w odstępach co 3 - 4 dni. Jeżeli uzywa się Nystatyny w drażetkach to podajemy 500 tyś. jednostek czynnych na 0,5 l syropu. Przed pierwszym podaniem wskazane jest opryskać plastry syropem zmieszanym z nystatyną. Nystatyne rozpuszcza się w niewielkiej ilości alkoholu (ok. 25 ml) i miesza się nastepnie z syropem. Nystatyna zmieszana z syropem powinna mieć do minimum ograniczony kontakt ze światłem zwłaszcza ze słońcem. Pozdrawiam
Wacław Białogłowicz

ODPOWIEDZ