Pasiaste pszczoły i tną

Moderator: krzysglo

Tytus
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Tytus »

Matki Avico są znane i cenione, podobnie agi(szare to to krainki) i agi3-syntetyki(to wiem od źródła i matki już zamówiłem).
Pozwolicie że przyłączę się do oceny.
Matki od Avico mam i cenię je bardzo.Wezmę matki od TomkaMiodka(GZ i Celle) i Cordovana (Aga3)po 10 szt od każdego z nich wyłącznie inseminowane czerwiące.
Wraz a matkami poproszę o pełną dokumentację pozwalającą na ich bezbłędną identyfikację.

avico

Post autor: avico »

Tytus pisze: Wraz a matkami poproszę o pełną dokumentację pozwalającą na ich bezbłędną identyfikację.
To nic innego jak ocena terenowa.

Prawdziwa ocena jest jak z kliniczną oceną leku, kiedy pacjent nie wie, co otrzymał - lek, czy placebo.

Wbrew pozorom jesteśmy b. podatni na wszelkie sugestie i wiedząc co otrzymaliśmy dopasowujemy to "coś" do znanego wzorca. O sile sugestii może świadczyć wspomnienie, że jedna z moich linii nie zawsze lubi kratę odgrodową i ten temat jest wiodący w pytaniach, choć tylko został zasygnalizowany, bo w kilku rodzinach zaobserwowano takie przypadki.

Kiedy pszczelarz nie wie, co dostał, wtedy koncentruje się na tym co zaobserwował i nie dopasowuje do kanonów. Dopiero po testach dowie się co miał w pasiece.

Jeżeli pszczelarz chce konkretne linie i za nie płaci, to mamy zwykły zakup, a nie testy, czy oceny.

W moim przypadku mogę dać trzem pszczelarzom po jednej z oferowanych linii i żaden z nich nie będzie wiedział co dostał. Dzięki temu ostateczny wynik będzie bardziej wiarygodny.

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: adriannos »

avico, Z kratą, to nie problem. 3 bardzo proste sposoby. 1 zamienić dwie ramki czerwiu z rodziny, która kraty nie lubi na dwie z takiej, co sama wskakuje do nadstawki i problem z reguły znika. To jak z poidełkiem. Jak pszczoła raz zobaczy, że ma miejsce w nadstawce, to tam włazi. A inne pszczoły im to pokazują i uczą swe siostry. 2 jak krata plastikowa, to posmarować ją woskiem, a gniazdo ścieśnić na max. Jak na kracie pojawią się mostki, to krata jest przez pszczoły traktowana jako integralna część ula. Będą musiały wejść. 3 przełożyć czerw do miodni. Jak wiesz warunkiem jest odp siła rodziny. Jest jeszcze sposób z ramkami w odpowiednim wieku i poszerzonymi przez pszczoły ale w szczeguły się zagłębiać nie będe.
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

michalp
Stukacz
Stukacz

Post autor: michalp »

adriannos, nie ucz Ojca robić dzieci Avico ma tyle doswiadczenia co my lat o ile nam ich nie braknie, a poza tym pokazał bym Ci pszczołe która złamała by twoje teorie

TomekMiodek
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: TomekMiodek »

Tytus pisze: Wezmę matki od TomkaMiodka(GZ i Celle)
Bardzo dobry pomysł, osobiście Ci je dostarczę do Krosna, wcześniej zadzwonie.

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

michalp, Bardzo cię proszę podaj jej nazwę i linię. Nie obiecam na 100%, ale z chęcią ją wyprubuję i sprawdzę.
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

Pszczelarz12
Nieśmiały
Nieśmiały
Kontakt:

Post autor: Pszczelarz12 »

avico pisze:Ten rok jest dla mnie pewnym osiągnięciem, bo sprowadziłem nieco starych nowości. Starych, bo nic nowego, a nowości, bo hodowcy zza Odry sporo pozmieniali. Według nich na +. Dotąd się nie mylili. Podobnie z cenami, bo za nowość każą sobie więcej płacić.
Proszę napisać jakie to cudowne źródło to może i ja kupię sobie zarodówkę bo ceny na reprodukcyjne, są takie same jak u hodowców w Polsce.
ps. może być na priv.
Ostatnio zmieniony 2013-01-13, 11:15 przez Pszczelarz12, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

W Niemczech licz koło 1000-3000 euro.

Tytus
Nieśmiały
Nieśmiały

TomekMiodek pisze:
Tytus pisze: Wezmę matki od TomkaMiodka(GZ i Celle)
Bardzo dobry pomysł, osobiście Ci je dostarczę do Krosna, wcześniej zadzwonie.
Ty faktycznie masz problem,ale to twój problem :704:

michalp
Stukacz
Stukacz

Post autor: michalp »

adriannos, z wiekszoscia kaukazów bedziesz miał problem a miałem juz takie ze sie wyroily a do nadstawki nie poszły a dajac im tam czerw zaziebiły ale to inny temat na inna dyskusje,

TomekMiodek
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

adriannos pisze:W Niemczech licz koło 1000-3000 euro.
Nigdy nie widziałem takich cen, kto ma takie ceny matek. Najdroższe jakie słyszałem to 350e

Awatar użytkownika
Cordovan
Stukacz
Stukacz

Post autor: Cordovan »

Tytus pisze: i Cordovana (Aga3)po 10 szt od każdego z nich wyłącznie inseminowane czerwiące.
Wraz a matkami poproszę o pełną dokumentację pozwalającą na ich bezbłędną identyfikację.
W takim przypadku pozostaje odesłać mi kolegę do źródła czyli do kolegi Wojtka Pelczara gdyż u nie w ofercie na przyszły rok nie będzie matek inseminowanych, po prostu nie robię tego. Będę miał matki jedynie jednodniowe i unasiennione naturalnie w swojej ofercie. Od kolegi Wojtka z pewnością będziesz mógł uzyskać matki inseminowane, sprawdzone w czerwieniu i oczywiście z kartą pochodzenia. Proponuje na stronie www.matki-pszczele.pl przez email ew. tel (zakładka kontakt) sobie dogadać temat z Wojtkiem. :706:

TomekMiodek
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Przecież Tyfus nie będzie kupował matek od samego siebie - hahaha

Instytut Celle, w tym roku po raz pierwszy oferował materiał BF, dlaczego ? Bo to dobra pszczoła... chwast to coś innego.

W tym roku również reaktywowało się oryginalne trutowisko BF w Anglii Abbey

Bywa tak że chwast jest łagodny, inni narzekają na jego agresywność. Nie stabilność chwasta moim zdaniem go wyklucza - loteria, tak jak byś grał w totka.

Moim zdaniem BF sam się obroni (albo już obronił), do Polski zwozi się coraz więcej oryginalnego materiału - prywatny import, pszczelarze doceniają zalety i kupują matki reprodukcyjne za granicę. Na liście europejskich hodowców BF nie ma nikogo z Polski - szkoda.

Od 2 lat posiadam matki od http://www.miody-ponidzia.pl/ nie zawiodłem się jeszcze na tej pszczole, łagodna miodna itp, zawsze stabilna...

Ktoś tu sugeruje ze filmik "pszczeli bullterier" to złośliwa prowokacja RATATATA. Zapraszam do siebie, i pozwolę ci sprowokować prawdziwego BF, możesz zabrać ze sobą siekierę i porąbać ul, nie wiem jak byś się starał, to nie dostaniesz żądła - bo to łagodna pszczoła.

Proszę nie winić BF za złośliwość chwasta
Miłego dnia TM

Tytus
Nieśmiały
Nieśmiały

Cordovan pisze:W takim przypadku pozostaje odesłać mi kolegę do źródła czyli do kolegi Wojtka Pelczara gdyż u nie w ofercie na przyszły rok nie będzie matek inseminowanych,
Z całą pewnością skorzystam.

TomekMiodek-porozmawiamy po ocenieniu twoich matek GZ (adres do dostarczenia dostaniesz na pw), po przesłaniu informacji że matki są gotowe.Tu na forum, bez uprzedzeń.
W innych kwestiach,możesz się wysilać lub nie-mnie nie sprowokujesz.
To pszczelarskie forum i takim niech pozostanie.

TomekMiodek
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

http://www.miody-ponidzia.pl/ tu dostaniesz oryginały... ja Ci do Krosna przywiozę Celle

ODPOWIEDZ