Dokarmianie zimowe

Moderator: krzysglo

peyo8383
Obserwator
Obserwator

Dokarmianie zimowe

Post autor: peyo8383 »

Witam, mam problem z dokarmianiem na zimę, w dwóch ulach pszczoły po podaniu 6,5 kg. cukru przestały go dalej wybierać nie wiem czym to jest spowodowane (pierwsze dawki tak jak co roku podaję nie w ramce tylko w specjalnie skonstruowanym słoiku dawki po ok. 1,7l umieszczonym na ramkach - wiem że tak się nie powinno robić ale jest mi łatwiej ze względu na brak czasu) ostatnie pięć dawek podaję w 'podkarmiaczce" nie wiem dlaczego nie chcą wybierać - czy może dlatego że na zewnątrz było zimno - proszę o pomoc i co zrobić żeby zaczęły wybierać cukier. Rok temu miałem podobny przypadek ale w jednym ulu i była to już ostatnia dawka więc po prostu więcej nie dałem i pszczoły przezimowały.

ander

Re: Dokarmianie zimowe

Post autor: ander »

peyo8383 pisze:Witam, mam problem z dokarmianiem na zimę, w dwóch ulach pszczoły po podaniu 6,5 kg. cukru przestały go dalej wybierać nie wiem czym to jest spowodowane (pierwsze dawki tak jak co roku podaję nie w ramce tylko w specjalnie skonstruowanym słoiku dawki po ok. 1,7l umieszczonym na ramkach - wiem że tak się nie powinno robić ale jest mi łatwiej ze względu na brak czasu) ostatnie pięć dawek podaję w 'podkarmiaczce" nie wiem dlaczego nie chcą wybierać - czy może dlatego że na zewnątrz było zimno - proszę o pomoc i co zrobić żeby zaczęły wybierać cukier. Rok temu miałem podobny przypadek ale w jednym ulu i była to już ostatnia dawka więc po prostu więcej nie dałem i pszczoły przezimowały.
Upewnij się, czy w tych ulach są matki.
Proponuję ocieplić gniazda.

[ Dodano: 2010-08-30, 19:44 ]
Jeszcze mi się coś przypomniało, spróbuj do syropu cukrowego dodać miodu, najlepiej jakiegoś aromatycznego, np. z gryki albo spadziowego.

peyo8383
Obserwator
Obserwator

Gniazda ociepliłem w niedzielę była akurat ładna pogoda i cukier podałem w podkarmiaczkach, wczoraj w jednym sprawdzałem i nie wybrały, też wydaję mi się że może nie być matek, też myślałem o tym miodzie spróbuję dziś podać miód ale przez najbliższe 3 dni ma nieźle lać. Nie wiem za bardzo co zrobić jak nie będę miał matek - proszę o pomoc

ander

Post autor: ander »

Spróbuj narazie podać im ten miód do syropu, powinno pomóc. Jak pogoda się poprawi to zajrzyj do nich. Gdybyś stwierdził brak matki to wiadomo co robić. Ja proponuję łączenie.

peyo8383
Obserwator
Obserwator

Syropu z miodem jeszcze nie dodałem bo pogoda jest straszna u mnie, mam nadzieję że się poprawi do soboty. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw wydaje mi się że może nie mają pszczoły miejsca na plastrach - ale sprawdzę to jak pogoda pozwoli

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

zanim cokolwiek podaż im to najpierw sprawdź rodzinę, ponieważ w trakcie podkarmiania mogła mocno osłabnąć to jedna z kilku objaw tej przeklętej choroby CCD ( obym się mylił ) bynajmniej ja miałem już takie przypadki,
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

peyo8383
Obserwator
Obserwator

Witam, wczoraj pogoda i czas pozwoliła mi na przegląd; w jednym ulu wróciło wszystko do normy pszczoły wybrały pokarm i wygląda że wszystko jest ok. było to w rodzinie słabej. Druga rodzina która była bardzo mocna teraz bardzo osłabła i nie wybrała pokarmu. Nie wiem za bardzo co teraz robić.
Wydaje mi się że wcześniej nie wybierały bo było za mało miejsca i trochę było za zimno

Tuptuś mały
Obserwator
Obserwator

Post autor: Tuptuś mały »

miód spadziowy, rzepakowy --------??? = problemy w zimowli/ krótko powiem/

glazek7777
Stukacz
Stukacz

Post autor: glazek7777 »

skapiko - co Ty z tym CCD? Przecież to normalne, że dokarmianie tj. przerabianie cukru jest czynnością bardzo wyczerpującą pszczoły. Normalna bardzo silna rodzina nie dokarmiana po ostatnim produkcyjnym pożytku/z regóły lipcowe midobranie/ w końcówce sierpnia pozbawiona jest czerwiu. Pszczół jest dużo ale są stare spracowane jak przerobią cukier staje się słaba lub zostaje ich garstka, bo brak dopływu młodej pszczoły. Podkreślam zabierasz miód i natychmiast podkarmiaj /1kg cukru co dwa dni/ inaczej po zabraniu miodu i braku dopływu nektaru matka zwalnia a później przerywa czerwienie.
Ot i cała tajemnica - ABC pszczelarstwa -jakie tam CCD. Pozdrawiam.
kamyk

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

chwila, chwila miałeś to?, bo ja tak i wiem coś na ten temat a zresztą co będę pisał obejrzyj sobie http://www.wgrane.pl/film/8a9b1b99cb477 ... 16eac6ef4c
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

ulik77
Obserwator
Obserwator

Post autor: ulik77 »

Mam taką nie miłą sytuację poddałem niedawno matkę i dziś stwierdziłem ze jej nie ma, jak połączyć rodziny. Mam 4 ule warszawskie poszezane :685:
PS. Sorki że możne nie w temacie

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Najpierw upewnji sie ze matki niemsz podaj tej rodzinie ramkie z jajeczkamy. Jak nie ma matki to pociągną mateczniki ratunkowe a jak nie pociogną to matka jest. Moze poszła na denice albo na sciankie i jej nie zauważyłeś. Jak pocogną mateczniki to ich zerwji po 5 dniach i wyruwnaj w obu rodzinach łonczonych zapach krople mientowe i ramki z pszczołamy pod wieczór jak ustaną loty przenieś do rodziny w kturej jest matka. A ten ul pusty przenies w inne miejsce zeby pszczoły rano nie miały gdzie wejsć i wrucą do rodziny łonczonej. Pozdrawiam miły_marian

ulik77
Obserwator
Obserwator

Post autor: ulik77 »

Dzięki za odpowiedź jutro zrobię przegląd

birkut

Post autor: birkut »

glazek nie tak to jest , przeszedłem juz ten problem i naprawde nie życże ci tego , w jeden dzien mozna rzec zimowy piekny oblot wszystkich uli , po dwóch tygodniach znów plusowa temp. a na asiece głucha cisza ule puste ,

Awatar użytkownika
beniamin82
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: beniamin82 »

birkut pisze:po dwóch tygodniach znów plusowa temp. a na asiece głucha cisza ule puste ,
Ja miałem tak w tym roku, z jedną rodziną.

ODPOWIEDZ