Dokarmianie zimowe

Moderator: krzysglo

Piotr Nowotnik

Post autor: Piotr Nowotnik »

A jest coś na bazie tymolu? Gdzie można kupić Tymowarol? Nigdzie nie widziałem tego, ani w Centrum Łukasiewicz, ani u p. Łysonia, w żadnym sklepie nie można tego dostać.
Coś możecie mi powiedzieć na ten temat ?
Naprawdę nie chcę używać ciężkich kwasów, może jest coś jeszcze na warrozę?

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

Piotr Nowotnik, ja Ciebie za bardzo nie pojmuję...
Nie kombinuj, odym je po prostu apiwarolem i wszystko.
Jeszcze można to zrobić. Dzisiaj jest ładny dzień, podkurz je dobrze podkurzaczem, poczekaj kilka minut, podpal tabletkę i zamknij ul na 20 minut. Cała filozofia...
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Tu wyżej Kol."minikron" dobrze radzi - nie czekać, jest jeszcze parę dni ciepła - to odymić Apiwarolem jak będzie powyżej + 10C.

Żadne "kombinowanie" teraz z tymolem - jest już grubo za późno, tym bardziej, że tymol nie do zdobycia.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

o miesiąc z przygotowaniem pszczół spuźnić się nie powinno,zajżałem dzisiaj do pszczół-już odeszły od ściany ula no i w tym roku coś mało pieżgi

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Mało pierzgi bo matki jeszcze czerwią a trzeba karmić pyłkiem larwy. U mnie jeszcze są jajeczka. Ale jeszcze noszą pyłek z nagietek i to dosć duzo ale juz jest krutki dzień noszenie pyłku to pare godzin nie jak w lato 12 godzin. Pozdrawiam miły_marian

piobad
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: piobad »

minikron pisze: Nie kombinuj, odym je po prostu apiwarolem i wszystko.
Jeszcze można to zrobić. Dzisiaj jest ładny dzień, podkurz je dobrze podkurzaczem, poczekaj kilka minut, podpal tabletkę i zamknij ul na 20 minut. Cała filozofia...
Witam serdecznie.
Zastanawia mnie, czemu proponuje Kolega podkurzenie przed podaniem tabletki ?
pozdrawiam
piobad

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Piobad" - już jest jesień, dnie chłodne, pszczoły mimo ocieplenia w ciągu dnia nie za bardzo rozluźniają kłąb - dlatego zaleca się wpuszczenie kilka kłębów dymu z podkurzacza przed włożeniem tlącej tabletki Apiwarolu, czy czeskiego paska z celulozy zakroplonego 2 kroplami Varidolu FUM. Wtedy pary amitrazy łatwiej penetrują do środka, jest wyższa skuteczność zabiegu.

Pozdrawiam Stanisław Z.

piobad
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: piobad »

Stanisław Zbieg pisze:Kolego "Piobad" - już jest jesień, dnie chłodne, pszczoły mimo ocieplenia w ciągu dnia nie za bardzo rozluźniają kłąb - dlatego zaleca się wpuszczenie kilka kłębów dymu z podkurzacza przed włożeniem tlącej tabletki Apiwarolu, czy czeskiego paska z celulozy zakroplonego 2 kroplami Varidolu FUM. Wtedy pary amitrazy łatwiej penetrują do środka, jest wyższa skuteczność zabiegu.
Panie Stanisławie,

serdecznie dziękuję.
pozdrawiam
piobad

Szlachciura
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Szlachciura »

Kolego Piotrze mój znajomy pszczelarz też stosował bewital a teraz jak odymił apiwarolem to wkładki były czerwone od warrozy.
Proponuję stosować sprawdzone leki .
Apiwarol lub varidol.
To po prostu działa

Piotr Nowotnik

Post autor: Piotr Nowotnik »

Byłem w pasiece, dziękuję wszystkim za zaangażowanie. Pół godziny klęczałem przy każdym ulu i próbowałem rozpalić apiwarol - to nie jest takie proste jednak. Ale w końcu zareagował i zaczął się tlić. Zatkałem ręcznikami - ścierkami wyloty, osypało się o wiele mniej roztoczy, było już znacznie mniej warrozy. Zakładałem siatki na wyloty - pszczoł też zdrowe i silne- sam się przekonałem na własnej skórze o tym kilkakrotnie. Pszczoły nie mają już czerwonych plamek na sobie. Musiałem im trochę pomajstrować przy wylotach więc wychodziły, obserwowałem je uważnie ale nie widziałem varroa. Dla wszelkiej pewności, 2 godziny po amitrazie polałem jeszcze beevitalem w uliczkach. Mam nadzieję, że to pomoże. Pokażę się jeszcze pod koniec października i ostatni raz odymię. Mam nadzieję, że pszczoły przeżyją. Dziękuję jeszcze raz i przepraszam za zamieszanie.
Trochę poddenerowałem się.

Awatar użytkownika
tomaros1
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: tomaros1 »

Kwas to zbrodnia beevital tez bo go zamiera, wiem ze zaraz bedzie wielkie bum ale taka jest prawda. Pszczółek po zastosowaniu tego specyfiku juz masz mniej w ulu niestety.

taktiktak
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: taktiktak »

Do zapalania Apiwarolu używam małego wkładu do znicza i zapala się bez problemu.

ander

Post autor: ander »

Piotr Nowotnik pisze:A jest coś na bazie tymolu? Gdzie można kupić Tymowarol? Nigdzie nie widziałem tego, ani w Centrum Łukasiewicz, ani u p. Łysonia, w żadnym sklepie nie można tego dostać.
Coś możecie mi powiedzieć na ten temat ?
Naprawdę nie chcę używać ciężkich kwasów, może jest coś jeszcze na warrozę?
Api Life Var, w jego składzie jest tymol jakbyś koniecznie potrzebował. ALV jest u Łukasiewicza i Łysonia, patrzyłem.

ODPOWIEDZ