Duza Pasieka[Biznes]

Moderator: krzysglo

Bart
Obserwator
Obserwator

Duza Pasieka[Biznes]

Post autor: Bart »

Witam , jest to moj pierwszy post na forum wiec prosze o wyrozumialosc :)
Mam pytanie odnosnie zalozenia dosc sporej pasieki na okolo 150 uli [w przyszlosci chcial bym poszerzać ją coraz bardziej]a mianowicie jakiego rzedu byly by to koszta? czy jeden pszczelarz dal by sobie z tym wszystkim rade + ja jako nowicjusz ktory by pomagal? Dodam ze mam sporo terenu na wsi gdzie moj wujek ma maliny , jezeli chodzi o caly sprzet do tego potrzebny by był + nawet quad z przyczepka do przewozenia ramek.
Kasa jest , teren jest checi są jak myslicie ? dalo by rade z tego zrobic bizness? pozdrawiam.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Bard na jednym psieczysku mozna postawić 60 rodzin pszczelich. A 1 ul pusty nowy to wydatek 250zł. Kupno samych pszczół to zależy w jakim terenie wejdz na gogle i tam poczytaj poile. Wójek jaką ma plantacje tych malin to tylko 1 pożytek . Jak się maży o duzej pasiece to tylko trzeba sie zajac pszczołami. Trzeba jezdzic na rzpaki gryki maliny na wrzosy no i akacje i lipy kture kwitną pod kinieć maja akacja i poniej zaraz lipa.Trzeba mieć pracownie pszczelarska wirówkie i zapas z 200 ramek na 1 pasiekie. Zeby skromnie wyżyc się z pasiek czyli z pszczoły to trzeba mieć dochodu z 40 tys. na rok . Tyle na razie koledzy dopiszą ci wiencej. Pozdrawiam miły_marian

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

Bart, po pierwsze musisz wozić pszczółki na pożytek by mieć miód po drugie musisz mieć łagodne i miodne pszczoły po drugie ktoś ci musi pomagać , po drugie musisz mieć zbyt na miód i spełnione warunki sanitarne- koszty na początek duże,
pozdrawiam Marcin

Bart
Obserwator
Obserwator

Post autor: Bart »

Tzn. tych malin jest tam bardzo duzo . nie potrafie powiedziec ile ale jest to kilka ogromnych pol (wiec mysle ze z nektarem nie mialy by problemu) a wokol tego sa moje tereny gdzie mogl bym postawic ule i teraz mam pytanie czy pszczoly mogly by zbierac miod z samych malin?Co do sprzetu to nie bedzie problemu bo z tym sie licze gdyz budzet na to jest ,teraz poprostu chce popytac ludzi ktorzy sie tym zajmuja czy dalo by rade przy moich warunkach wyzyc z pszczół?

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Bart" - wydajność miodowa malin uprawnych wynosi od 150-250kg/ha. Dane te pochodzą z Kalendarza na 2006 rok M.Rysiewicza str 193 - a więc nie jest to aż tak duża ilość.

Należy się bardzo poważnie zastanowić nad założeniem pasieki zawodowej.

Pozdrawiam Stanisław Z.

johny180
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: johny180 »

jeżeli chesz spróbować,załóż na początek mniejszą pasieke,bedziesz mogl nauczyć sie pracy z pszczolami i ocenić czy bedzie z tego biznes

birkut

Post autor: birkut »

Stanisław Zbieg pisze:Kolego "Bart" - wydajność miodowa malin uprawnych wynosi od 150-250kg/ha. Dane te pochodzą z Kalendarza na 2006 rok M.Rysiewicza str 193 - a więc nie jest to aż tak duża ilość.

Należy się bardzo poważnie zastanowić nad założeniem pasieki zawodowej.

Pozdrawiam Stanisław Z.
należało jeszcze dodac p. Stanisławie ze wydajność miodowa a wydajniśc ulowa miodu to dwie różne rzeczy i ma sie jak 50/50%

gutek603
Stukacz
Stukacz

Post autor: gutek603 »

Kolego "Bart" bardzo fajnie, że masz takie odważne plany, wszędzie potrzeba ludzi operatywnych i zdecydowanych. Życzę powodzenia. Od siebie polecam na początek, obejrzenie filmiku za 25,-zł. O Kanadyjskich pasiekach towarowych. Tutaj masz link do sklepu: http://sklep.bartnik.pl/plyty-dvd-c-26_28.html
Na pewno ten materiał Cię nie zniechęci. Pozdrawiam

123
Stukacz
Stukacz

Post autor: 123 »

birkut pisze:
należało jeszcze dodac ze wydajność miodowa a wydajniśc ulowa miodu to dwie różne rzeczy
Nowego odkrycia w pszczelarstwie dokonał współczesny dzierżon może ujawnisz jaka to jest wydajność ulowa
Przepraszam że Dzierżon powyżej napisałem małymi literkami lecz pasują do odkrywcy teorii

birkut

odpowiem ci 123 bo umałbys w niewiedzy a ja tego ze sobą do grobu niechce zabrac, kiedyś prenumerowałem zeszyty pszczelarskie , tam było podane jak prowadzone są adania na temat wydajnosci miodowej bierze się okresloną ilość kwiatów wybiera nektar pipetą i mnozy przez wielkośc upraw, a pszczołyz tego zbiora ppowiedzmy te 50 % i to nie zawsze bo jeszcze są inne owady i inne czynniki , jezeli nie zrozumiałes co chcialem powiedziec to pretensje do mamusi ze do szkół nie posyłała

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

malin mam i ja bardzo dużo i dopiero w tym roku udało mi się podebrać trochę miodu malinowego a z dwóch poprzednich lat dosłownie zero toteż na same maliny kolego Bart nie możesz liczyć mało tego podczas kwitnienia malin plantatorzy masowo pryskają od wszystkiego i wszystkim co jest w sklepie i o każdej porze dnia, istne szaleństwo
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

123
Stukacz
Stukacz

Post autor: 123 »

birkut pisze: upraw, a pszczołyz tego zbiora ppowiedzmy te 50 % i to nie zawsze bo jeszcze są inne owady i inne czynniki
Wiedziałem to nim ty podstawówkę raczyłeś ukończyć Nadal oczekuje wyjaśnień co to jest wydajnoś ulowa

birkut

oczekuję! a kimze to jestes ze mam ci sie tłumaczyc? nikt wiecej nie pyta widac wiedzą o co chodzi, a ze nierozgarniety jestes tylko ty , i na koniec: dyskusje z tobą zakonczyłem , niedawno była zwada z jednym skonczyło sie doszedł nastepny i szuka , niestety nie dam ci tej satysfakcji, bo sw. pamieci dziadziuś zawsze mi powtarzal z parobkami plebana nie dyskutuj, wiec sam widzisz dziadka należy słuchac

daro

Post autor: daro »

123 Baba Jaga patrzy.Chcesz wyjaśnień co to wydajność miodowa? Proszę - wydajność nektarowa jest to wielkość jaką dana roślina może ŚREDNIO! wyprodukować nektaru a wydajność miodowa,ulowa,różnie jest to nazywane jest to ilość możliwa do zebrania jego przez pszczoły ŚREDNIO 50-55% nektaru.DO SZKÓŁ KOLEGO DO SZKÓŁ.Ale nie o to chodzi człowiekowi! Więc to że stać Cię będzie na bolid F1 Kubicy z Ciebie kolego nie zrobi,tak jak i kasa na kupno pasieki -pszczelarzem.Kup 5-10 uli spróbuj wprzódy sprawdź czy Ciebie nie zabiją (uczulenie).Czy można z tego wyżyć ? Podobno niektórzy żyją ....podobno.Ale ja nie sądzę że to będzie tylko i wyłącznie życie z pszczół.jako dodatek hobby to tak.Ale jak zawsze powodzenia!

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

daro pisze:123 Baba Jaga patrzy.Chcesz wyjaśnień co to wydajność miodowa? Proszę - wydajność nektarowa jest to wielkość jaką dana roślina może ŚREDNIO! wyprodukować nektaru a wydajność miodowa,ulowa,różnie jest to nazywane jest to ilość możliwa do zebrania jego przez pszczoły ŚREDNIO 50-55% nektaru.
Oj Kolego nie tędy droga
nie odsyłaj nikogo do szkoły a sam weź się za podręcznik - to tak z dobrego serca
Nektar to nie miód nim z nektaru miód powstanie wiele go ubędzie
Wydajność nektarowa roślin to wydajność którą roślina zdoła wytworzyć czyli nektaru / w przypadku spadzi mszyca z czego przy najbliższym zasięgu lotu pszczół zdołają wykorzystać tylko do 55 % ze względu na inne owady i warunki atmosferyczne ,oraz czas nektarowania
Wydajność ulowa to wiele współdziałających czynników działających razem
Wydajność ulowa
To określenie średniej wydajności z rodziny z pasieki przy czym należy uwzględnić
-Czy z jednego danego pożytku
-Czy z sezonu dodając wszystkie wziątki , A tu jeszcze trzeba uwzględnić etapy rozwoju rodziny gdyż przy rzepaku rodzina wchodzi w siłę a przy lipie już jest w optymalnej sile
ilość rodzin na hektar pożytku w przypadku np Rzepaku jest to Wydajność z 1 ha 150- 200 kg.
gdzie ustawia się od 3-5 rodzin na ha
>> tutaj trwa <<< dyskusja o typach uli i najlepszym ich rozwiązaniu i wydajności miodowej
Ja nadal twierdzę że ul miodu nie nosi zapraszam

ODPOWIEDZ