Chów pszczół na "małej " komórce (tj. 4,9 mm).

Moderator: krzysglo

Fringilla
Stukacz
Stukacz

Chów pszczół na "małej " komórce (tj. 4,9 mm).

Post autor: Fringilla »

Po lekturze artykułu (Pszczelarstwo ekologiczne czy organiczne ) w "Pszczelarstwie" z października tego roku zacząłem się zastanawiac czy nie spróbowac przestawic się na taką komórkę . Już wcześniej czytałem na ten temat ale nie traktowałem go poważnie . Może ktoś na forum ma już jakieś doświadczenia w tym temacie?Gdzie można kupic węze tego rozmiaru? Wydaje mi się że temat nie był poruszany (nie znalazłem nic na forum) a jest chyba godny poruszenia .
Ostatnio zmieniony 2010-11-01, 22:15 przez Fringilla, łącznie zmieniany 1 raz.

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Fringilla" - mam nadzieję że w 11 numerze Pszczelarstwa Autorka poda źródło nabycia takiej węzy, którą sama stosuje.
W ostateczności Autorka podała swój e-mail, można się zapytać. Wiem, że sama ma praskę do takiej węzy, jednak ze zrozumiałych względów usługowo takiej węzy nie produkuje.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Fringilla
Stukacz
Stukacz

Panie Stanisławie gdyby udało się dostac 1 czy 2 arkusze węzy najlepiej dadanta to praskę pewnie by się dało zrobic i na własne potrzeby w celach eksperymentalnych trochę węzy można zrobic .

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

Frynia robiła własną praskę, zwróć się do niej. Na pewno będzie też wiedziała, gdzie można nabyć węzę.
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

Węzę o rozmiarze 4,9 i 5,1 a także trutową ja kupuję tu:

Pan Erwin Labudda
Okole, ul. Miodowa 12
83-200 Starogard Gdański
tel.058/5614226

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Fringilla" - Kol."Frynia" ma praskę na węzę wlkp, gdyż takie ma ule.
Tu Kol.Krzysglo - prawidłowo podaje adres producenta węzy z małymi komórkami.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Fringilla
Stukacz
Stukacz

Dziękuje wszystkim za zainteresowaniem tym tematem . Wydaje mi się że może to pomóc nie tylko mnie , bo temat (moim zdaniem ) jest przyszłościowy. A tak na marginesie to wygląda że natury nie da się oszukac .

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

>>>TU<<< masz troszkę do poczytania.
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

frynia
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: frynia »

Witam :) Nie bywam na tym forum zbyt często, ale mi Pan Stanisław podpowiedział, że się tu ludziska dopytują, więc spieszę dopomóc :)

Szwedzka wytwórnia, w której zamawiałam swoją pierwszą węzę, http://www.biredskapsfabriken.se/english/index.html przyjmuje zamówienia na wszelkie możliwe rozmiary i węza jest bardzo solidna, gruba, a kolor oraz zapach nie pozostawiają wątpliwości, że zrobiona jest z wosku bez dodatków. Jedyny minus to problemy z zapłatą w walucie, co przy prowizjach itp podraża koszty (gdyby nie to - cena bardzo przystępna).

Dlatego też, używając ich arkusza jako wzorca, wykonałam własną praskę z żywicy i silikonu, robię węzę z własnego pewnego wosku i pszczółki są z tego bardzo zadowolone ;) Jeśli ktoś nie ma czasu lub / i zdolności manualnych to polecam pana Labuddę - tylko trzeba zamawiać wcześniej, bo cieszy się on zasłużonym zainteresowaniem.

Powinna się ukazać jeszcze trzecia część artykułu o pszczelarstwie organicznym - z praktycznymi wskazówkami opartymi na własnych próbach (i błędach). Gdyby ktoś miał w międzyczasie jeszcze jakieś pytania, chętnie pomogę.
Pozdrawiam!
Frynia

wiesław piwowar
Obserwator
Obserwator

Post autor: wiesław piwowar »

W połowie marca zamówiłem w firmie http://www.biredskapsfabriken.se/english/index.html 2kg węzy 4.9 mm i 2kg węzy 5.1 mm. Potwierdzenie przyjęcia zamówienia przyszło automatycznie po chwili. Mimo zapytania co do terminu dostawy jak i formy płatności do tej pory nie mam żadnej odpowiedzi. Nie wiem, być może popełniłem jakiś błąd, coś przeoczyłem. Proszę szczególnie panią Frynię o pomoc, czy też były takie problemy? Być może informacje przydadzą się też innym pszczelarzom. Z góry dziękuję.
Pozdrawiam Wiesław P.

frynia
Nieśmiały
Nieśmiały

Ja ostatni raz zamawiałam ładnych parę lat temu (od 5 lat robię swoją), więc dokładnie nie pamiętam ile to trwało, ale na podany adres domowy przyszła mi pocztą faktura proforma do zapłaty z terminem 10 dni, a po uregulowaniu podanej w fakturze sumy, paczka nadeszła szybko.

Może coś w zamówieniu nie zostało wypełnione - np wymiar arkusza, albo nie podał Pan adresu wysyłki? Jeśli ma Pan problem z angielskim, proszę przysłać mi na @ treść otrzymanego potwierdzenia, może coś wywnioskuję.
Pozdrawiam, Ewa
Pozdrawiam!
Frynia

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Ewo mozesz napisać jaku ciebie te mniejsze komurki 4,9 szybko odbudowali i czy masz mniej warozy bez leczenia. I czy to jest prawda ze pszczoła się prendzej wygryza. Moze wiesz ile dni dni albo godzin. Byłbym bardzo wdzieczny za odpowiedz bo sam mysle o tej komurce. Pozdrawiam miły_marian

frynia
Nieśmiały
Nieśmiały

To powinno się bez problemu udać w dwa sezony - w pierwszym większość linii daje radę odbudować 5,1 (najlepiej odbudowywać w odkładach albo rojach, naturalnych lub sztucznych) w następnym powinno się już przestawić na 4,9 ale u mnie się przedłużyło, bo miałam pecha i po przełożeniu na na 5,1 miałam jesienią spadź cementową i wszystkie plastry zamurowane na amen, nie dało się odzyskać, nawet po odmoczeniu zgryzały zamiast wybrać :(( Musiały dostać do zimowli jakiekolwiek stare plastry, aby ino było na czym od nowa zakarmić :(

Ja nie robiłam eksperymentów z czasem wygryzania, ale Jarek z Polanki robił w ulu obserwacyjnym i wyszło mu 19 dni, podobnie podaje Bush. Nie wiem na ile to właśnie ma wpływ, a na ile inne czynniki np czysty wosk, temperatura, etc, ważne ze mam pszczoły bez chemii piąty sezon i póki co tylko pogody mi brak, bo rozwój wiosenny super, mniszek już w pąkach, a tu ziąb i ziąb ....
Pozdrawiam!
Frynia

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Bardzo serdeczne dzieki Ewo za odpowiedz.Przy małej komurce 4,9 to jak pszczoła wygryza się w 19 dniu to warozy jest bardzo mało. Bo samica składa pirwsze jajeczko na samice a 2 na samca i on zdazy zapłodnic tylko 1 samice areszta warozy jest ułomna i nie zapłodniona. I tu twi sukces walki z warozą. Teraz szukam wykonawce wezy na 5,1 i na 4,9 i przestawiam sie na mało komurkie ale etapowo. Pozdrawiam miły_marian

Andrzey
Stukacz
Stukacz

Post autor: Andrzey »

Nie tak znowu dawno propagowano częstą wymianę plastrów przez stosowanie dużej ilości węzy.Naukowcy udowodnili wtedy że ze starych plastrów,więc o mniejszej średnicy,lęgną się robotnice które mogą mieć nawet o połowe mniejsze wole co się przekłada na mniejszą wydajność rodziny.Ja też mam jak każdy problemy warozą ale nie będę nikogo namawiał do trzymania starych plastrów w ulach.

ODPOWIEDZ