Chów pszczół na "małej " komórce (tj. 4,9 mm).

Moderator: krzysglo

frynia
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: frynia »

Wymiana plastrów, jak najczęstsza, wciąż jest zalecana. W starych plastrach siedzi masa patogenów, a do tego u większości pszczelarzy jeszcze sporo chemii. Chyba tylko od tego pszczółki mogłyby mieć aż o polowę :692: mniejsze wole.

Dlatego też mała komórka w świeżych plastrach z czystego wosku to nie to samo co czarne jak smoła plastry odziedziczone po pradziadku.

A co do wymiarów pszczół z małych komórek, polecam lekturę wyników badań dra Olszewskiego, szczególnie jeśli chodzi o długość języczka, skrzydła i szerokość III i IV tergitu - można się zdziwić :)
Pozdrawiam!
Frynia

avico

Post autor: avico »

Może jednak leniwym w jednym zdaniu napiszesz co takiego może wywołać nasze zdziwienie.

frynia
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: frynia »

Oj tam, leniuchy nie zasługują na zadziwienie - świat należy do pracowitych jak pszczółki ;)
Więc ja wracam do pracy, a ciekawych i myślących odsyłam do materiałów z XLVII Naukowej Konferencji Pszczelarskiej :)

PS. A jednym zdaniem to "małe" nie są takie małe jak się wydawało, szczególnie jeśli chodzi o parametry istotne dla latania i zbierania.
Pozdrawiam!
Frynia

avico

Dlatego od zawsze uwałem, że małe kobiety są najlepsze. Choć jak ratlerek dziamotliwe.

Andrzey
Stukacz
Stukacz

Post autor: Andrzey »

Frynia ,nie ważne czy komórka jest mała od nowości czy starości ,wymiar to wymiar,w obu przypadkach odbije się to na wydajności rodziny pszczelej.Jest to temat przebadany,wystarczy przeglądnąć starsze roczniki.

avico

Cała nasza walka z warrozą, to tylko ćwierć środki.
Dawniej - "Pszczelarzu, wymieniaj stare plastry na węzę, bo choroby, bo pszczoły są małe i maja wole miodowe mniejsze i mniej nektaru przynoszą, bo .....".

Obecnie - "Pszczelarzu, używaj małej komórki, bo warroza będzie miała ciasno".

Pszczoły do pszczelarzy - załóż buty 2 numery mniejsze i wtedy dawaj nam małe komórki.

Przecież dotychczasowa chemia i inne zabiegi nie zdały egzaminu. Jak zatem "ciasne buty" mogą dać efekt.
Moim zdaniem cały czas leczymy syfa pudrem. Nieznaczne obniżenie populacji warrozy tak naprawdę niczego nie zmienia. Przecież wystarczy zrobić odkład z krytego czerwiu i w obu rodzinach prowadzić walkę z warrozą adekwatną do stanu rodziny, aby zapanować nad warroza.

Andrzey
Stukacz
Stukacz

Też tak myślę że jedynym rozsądnym i praktycznym wyjściem jest gospodarka odkładami,robię ich około 1/3 stanu pasieki.Nie wymieniam matek ale likwiduje całe rodziny,już teraz mam rodziny wytypowane do kasacji,robię z nich odkłady a później po miodobraniu zasilam nimi odkłady.
Inną sprawą jest samo obrona rodziny pszczelej generalnie przed chorobami,ale to już pole do popisu dla hodowców matek.
Zastanawiam się nad tym jak pszczoła miodna "pozbyła" się warozy ,przecież nie można wykluczyć że kiedyś waroza na pszczole miodnej już była,i może złe warunki bytowania dla warozy pozwoliły pszczole miodnej uwolnić się od pasożyta.
Ja to nazywam "starzeniem" się rodziny wobec pasożyta,mam rodziny prawie 40 letnie są linie które trudno jest utrzymać kila lat i dlatego odkłady są najlepszym lekarstwem na warozę.

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Andrzeju" - warroza była li tylko pasożytem pszczoły wschodniej, woskowej - Apis cerana".
Do zawleczenia jej na pszczołę miodną - apis mellifera,mellifera przyczynił się człowiek.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Andrzey
Stukacz
Stukacz

Stanisławie obaj wiemy że owady na ziemi były przed ludźmi i wynika z tego prosty fakt że przez te miliony lat losy warozy i pszczoły musiały się spotkać.Być może pszczoła miodna posuwając się w kierunku klimatu umiarkowanego potrafiła "pozbyć" się warozy,być może przez złe warunki bytowania.Natomiast co do tego że "uczeni" są powodem wielu nieszczęść w pszczelarstwie całkowicie się zgadzam,pozdrawiam.

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego Andrzeju - podam b.króciutko - na styku / w Azji/ pszczół Apis cerana i Apis mellifera-mellifera - to tamte pszczoły wydają b.dużo roi - 2-3 w sezonie. Pszczoły apis mellifera-mellifera w latach 80-90-tych XIX wieku zawieźli tam robotnicy rosyjscy, budując kolej transsyberyjską, były to ukraińskie-stepowe i włoszki.Jak wiemy pszczoła "primorskaja" w warunkach naturalnych /tam u siebie/ wydaje 2-3 roje w bardzo krótkim sezonie ich lata.Dlatego tam żyje bez zwalczania warrozy. Podobnie jest w Baszkirii - tam pszczoła żyjąca w dziuplach też dochodzi szybko w krótkim sezonie/kwiecień-sierpień/ do bardzo dużej siły - wydaje 2-3 roje. W dziuplach nikt warrozy nie zwalcza i pszczoła przeżywa. W krótkim sezonie wydaje mało pokoleń pszczół, stąd i namnażanie warrozy mniejsze.
Kiedyś b.szeroko śledziłem ten temat.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Andrzey
Stukacz
Stukacz

Wniosek nasuwa się sam się sam,odkłady,jak radzi Aviko.Przy odkładzie okresowo zmniejsza się ilość czerwiu a i ochrona chemiczna jest bardziej skuteczna.Zmniejszanie średnicy komórki wydaje się też być rodzajem utrudnienia dla warozy,natomiast ja pamiętam pszczołę którą potocznie nazywało się "borówkom" a mizerny wymiar tej pszczoły brał się prawdopodobnie ze złych warunków bytowania.Pozdrawiam.

Pszczelarz12
Nieśmiały
Nieśmiały
Kontakt:

Post autor: Pszczelarz12 »

Witam, gospodaruje ktoś na takim wymiarze komórki (4.9 węzy pszczelej), może się podzielić spostrzeżeniami?

Karpacki
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Chów pszczół na małej komórce {tj. 4,9 mm.}

Post autor: Karpacki »

Szanowny Kolego. Doświadczenia na plastrach z małymi komórkami prowadzi od kilku lat kolega Jarosław Drzewiński z Łodzi. Temat ten jest często opisywany na Forum Polanki. Tam też można złapać kontakt z kolegą Drzewińskim.
Pozdrawiam.

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

Próbowałem z naturalnymi komórkami,to samo[waroza jest]ale pewne pszczoły,powiedzmy w hodowli ,,wsobnej,,warozy nie mają,czasami wystarczy posmarować wylotek [amitraza]dla próby

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Podziel się znzmy z forum chentnie sie uzupełnimy wiadomosciomy, Wiem ze to bardzo zmiejsza populacje wearozy Co ty nanto, Jak masz opijnie to daj znać chetnie poczytamy. Pozdrawiam miły_marian

ODPOWIEDZ